II KONKURS PORTRETY – ZŁOTA DWUDZIESTKA

Czcigodni Znajomi, Przyjaciele, Krewni,

zwracamy się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z II KONKURSEM PORTRETY – ZŁOTA DWUDZIESTKA – najlepsze polskie dzieło biograficzne AD 2020 Portret. Autoportret. Biografia. Książka. Film. Spektakl. Wystawa.

i zagłosowanie na książkę:

Stanisława S. Nicieji
Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XV Wilno, Wydawnictwo MS, Opole 2020.

Kresowa Atlantyda 11

 

W 15.tomowym cyklu Autor ocalił od zapomnienia tysiące ludzi różnych zawodów, kompetencji i talentów oraz różnego znaczenia w narodowych dziejach – którzy tworzyli nieistniejący już świat kresowych sztetli, ukraińskich i białoruskich siół, ormiańskich skupisk oraz polskich miasteczek i przysiółków, dworów i pałaców. W tomie XV są opisane dzieje Wilna. W kwietniu bieżącego roku planowane jest wydanie kolejnego XVI tomu w którym zostanie m.in. opisana historia kresowego miasteczka Bolechów oraz ludzi z nim związanych m.in. Marcelli Sembrich-Kochańskiej, Kazimiery Alberti, Natalii Kobryńskiej, Shlomo Adlera, a także szereg mniejszych miejscowości o bardzo ciekawej i nieznanej historii, jak na przykład Maksymówka w której urodził się gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski – adiutant Józefa Piłsudskiego. Na tym tomie nie skończy się Kresowa Atlantyda, będzie dalej kontynuowana przez profesora Stanisława S. Nicieję.

Myślimy, że w sposób szczególny Stanisław S. Nicieja zasłużył na wyróżnienie za stworzenie tego cyklu, które byłoby ukonorowaniem wieloletniej pracy opartej na rzetelnej wiedzy historycznej, determinacji i konsekwencji działania. Można powiedzieć, że Tom XV Wilno jest dowodem Jego niezwykłej pasji, a nagroda od czytelników będzie dodatkowym impulsem do dalszej pracy.

Bardzo prosimy wszystkich, dla których ważna jest historia Polski, jej tradycja, a w szczególności tematyka kresowa o oddanie głosu na Autora Kresowej Atlantydy. Prosimy również o zainteresowanie Przyjaciół i Bliskich II KONKURSEM PORTRETY – ZŁOTA DWUDZIESTKA.

Link do wklejenia do przeglądarki

https://www.miesiecznik.krakow.pl/konkurs-portrety-2020/

Miesiecznik KRAKOW nr 02 2021 PORTRETY 1