Recital fortepianowy MARKA BRACHY w Krośnie

 Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne

zapraszają na recital fortepianowy MARKA BRACHY na zabytkowym fortepianie Pleyel z 1862 roku

23 października 2022 r., godz. 17.00 /niedziela/ Pałac Biskupi, ul. J. Piłsudskiego 16

Bilet 25 zł

Ballady na fortepian

autorski recital fortepianowy oparty o gatunek ballady fortepianowej, przygotowany i wykonywany z okazji obchodów 200-lecia polskiego romantyzmu przez wszechstronnego pianistę i promotora kultury polskiej, Marka Brachę.

Fryderyk Chopin, uznawany za twórcę fortepianowej ballady jako gatunku muzycznego, w słowach kierowanych do innego wybitnego kompozytora Roberta Schumanna przyznał, że do skomponowania jego ballad zainspirowały go niektóre wiersze Adama Mickiewicza. Zatem „Ballady i Romanse” wydane w 1822 roku dały początek nie tylko epoce romantyzmu w Polsce, lecz leżą także u źródeł chopinowskiej ballady, która weszła na stałe do kanonu gatunków fortepianowych uprawianych przez wielu późniejszych kompozytorów.

Podczas recitalu utwory przeplatają się z komentarzem wprowadzającym słuchaczy w temat narodzin romantyzmu w Polsce, samego gatunku ballady na fortepian i tego, co się w późniejszych latach po Chopinie z balladą stało. Dzięki tym słowom wprowadzenia, opowiadanym ze swadą przez Marka Brachę, recital jest nie tylko programem artystycznym, ale także w dużej mierze edukacyjnym.

Program:
L. van Beethoven – Bagatele op. 126 (powstałe w 1823, rok po „Balladach i Romansach” Mickiewicza)
F. Chopin – Ballada F-dur op. 38
J. Brahms – Ballada d-moll op. 10 nr 1
T. Tellefsen – Ballada c-moll op. 28

Marek Bracha - wszechstronny pianista wykształcony w Warszawie i Londynie. Aktywnie koncertuje z repertuarem muzyki klasycznej, który wykonuje na instrumentach współczesnych oraz historycznych; współpracuje także z polskimi kompozytorami poszerzając repertuar o nowe pozycje solowe, kameralne oraz z towarzyszeniem orkiestr. Ma w dorobku prawykonania utworów I. Zalewskiego, D. Przybylskiego, J. Bruzdowicz. M. Majkusiaka.

Prowadzi wykłady i warsztaty przybliżające problemy wykonawstwa historycznego (m. in. Akademia Fortepianów Historycznych w Lusławicach w 2017 r.). Koncertując na świecie (m. in. Chiny, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Wenezuela, Chile) popularyzuje muzykę polską.
W lutym 2018 zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku, wykonując utwory F. Chopina. Współpracuje z takimi zespołami jak orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS, orkiestra Filharmonii
Świętokrzyskiej (prawykonanie Koncertu na flet i fortepian Mikołaja Majkusiaka), ATOM String Quartet („Mozart Improwizowany”), Royal String Quartet i Meccore String Quartet. Koncertuje m.in. z dyrygentami jak Alun Francis, José Maria Florêncio, Jerzy Maksymiuk czy Jacek Kaspszyk i kameralistami Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem. Od 2018 r współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową, gdzie w spektaklu „Dama Kameliowa” Johna Neumeiera, wykonuje na scenie utwory F. Chopina.

Artysta jest autorem programu koncertowego „Jewish Mazurkas” złożonego z Mazurków pisanych w XIX i XX wieku przez polskich kompozytorów o żydowskich korzeniach: M. Szymanowską, J.Wieniawskiego, Wł. Szpilmana, A. Tansmana, M. Wajnberga. Recital „Jewish Mazurkas” został zarejestrowany przez TVP Kultura.
Jest aktywny radiu i telewizji - na antenie Polskiego Radia Chopin prowadzi autorski cotygodniowy program Muzycy o Chopinie, a podczas ostatnich edycji Konkursu Chopinowskiego w 2015 i 2021 roku był zapraszany do grona ekspertów komentujących przesłuchania przez TVP Kultura, Dwójka Polskie Radio czy wspomniane Polskie Radio Chopin.

W 2022 r przewodniczył jury konkursu Młody Muzyk Roku organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i transmitowanego przez TVP 1 i TVP Kultura.

Wraz z flecistką Anią Karpowicz jest współzałożycielem i kuratorem festiwalu muzyki kameralnej WarszeMuzik, który odbywa się co roku w sierpniu w przestrzeni publicznej Warszawy, w wybranych ocalałych przedwojennych podwórkach na obszarze getta warszawskiego. Pokłosiem festiwalu jest płyta WarszeMuzik Vol.1, nagrana z Anią Karpowicz i Hashtag Strings.

Pianista jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2012), Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera (2011) oraz studiów podyplomowych na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera (2012).

Od lat prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną. Kieruje klasą fortepianu w liceum muzycznym w ZPSM nr 1 w Warszawie. Prowadzi regularnie warsztaty i masterclass w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Chinach, Mongolii, na Tajwanie.
Do dokonań fonograficznych pianisty należą także wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina oraz nagrana ze skrzypaczką Agatą Szymczewską "Modern Soul" (CD Accord), która otrzymała nagrodę „Supersonic” magazynu Pizzicato.