25. Mielecki Festiwal Muzyczny - Inauguracja

I koncert

MAŁA MSZA ORGANOWA B-dur Joseph Haydn
Missa brevis in honorem Sancti Joannis de Deo

Marek BAŁATA - śpiew/produkcja muzyczna

Tadeusz LEŚNIAK – keyboards, aranżacja
Sebastian BERNATOWICZ – fortepian
Janusz WITKO – tenor, sopran sax
Józef MICHALIK – kontrabas
Marek OLMA – perkusja
Gerta SZYMAŃSKA – instr. perkusyjne
PRZEMYSKA ORKIESTRA KAMERALNA
Chór ZNP i SCK „AKORD”
Grzegorz OLIWA - dyrygent

4 września 2022, godz. 19.00
Kościół pw. Ducha Świętego,

wstęp wolny

Marek Bałata

Znany z błyskotliwych improwizacji wokalista jazzowy. Urodził się w Rzeszowie, ale lata młodzieńcze spędził w Mielcu. Od studiów na ASP w 1975 roku mieszka w Krakowie. Jego bogaty repertuar stanowią przede wszystkim własne kompozycje a także interpretacje pieśni takich kompozytorów jak m.in.: Włodzimierz Korcz, Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki, Janusz Grzywacz, Włodek Pawlik (zdobywca Grammy 2014), Stanisław Fiałkowski. Wiele jego wykonań to pieśni do słów Romana Kołakowskiego, utwory filmowe i teatralne różnych kompozytorów a znakiem rozpoznawczym są także wokalne transkrypcje utworów Fryderyka Chopina.

Jest producentem muzycznym i wykonawcą jazzowej adaptacji Mszy Kreolskiej „Misa Criolla” Ariela Ramireza. Występował w musicalowej adaptacji Jana Szurmieja - powieści Izaaka Singera „Sztukmistrz z Lublina" w Teatrach Warszawy i Wrocławia oraz niemieckiej wersji „Der Zauberer von Lublin”, w Niemczech i Austrii. Także w adaptacji „Krwawe gody" F. G. Lorci, tego samego reżysera w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Kolejno w adaptacji powieści S.Żeromskiego „Dzieje grzechu” Anny Kękuś, w Teatrze Capitol.

W 1996 r. założył oryginalny międzynarodowy zespół „CANTABILE IN JAZZ", w którym występowały wybitne wokalistki: Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack oraz basiści: Mariusz Bogdanowicz, Anthony Jackson, A.Skrzypek.

Inny ważny projekt to TRILOGY czyli Art Lande (USA), Gunter Wehinger (A) i Marek Bałata (PL). Firma Gowi wydała CD Live TRILOGY, a zespół odbył w 1999 r. trasę koncertową po USA z gościnnym udziałem Paula McCandlessa w sławnym klubie Yoshi’s w Oakland.

Marek Bałata był również solistą w wielu oratoriach, które były wielokrotnie prezentowane w kraju, USA i Kanadzie. Koncertował z takimi gwiazdami jazzu jak m.in.: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Ronnie Burrage, Frank Lacy, P.Madsen, JF.Prins, J.Van Poll, A.Manndorff, Joris Teepe, John Betsch I niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi, takimi jak: J.P.Wróblewski, A.Dutkiewicz, Z.Namysłowski, K.Jonkisz, H.Miśkiewicz, A.Jagodziński, P.Wojtasik, C.Konrad, K.Ścierański, J.Pilch, A.Kawończyk, L.Szafran, A.Niedzielin… Koncertował w Europie i nagrywał z austriackim kwartetem SONGLINES oraz KLEZMOKUM i KLEZ EDGE z leaderem Burtonem Greene.

Jego ostatnie wyjątkowe produkcje to koncert „NIEMEN-WSPOMNIENIE” oraz MSZA B-dur J.HAYDNA, na 400 lat Bonifratrów w Polsce, w opracowaniu Tadeusza Leśniaka z którym współpracuje nieprzerwanie od 1978 roku. ZATĘ WOLNOŚĆ z pieśniami patriotycznymi w aranżacji Adama Niedzielina.

Jako IMPROMPTUS, koncertuje z Dominikiem Wanią, w improwizowanej poezji, wariacjach na temat klasyki i własnych kompozycjach. Wykonuje kompozycje Włodka Pawlika w jego koncertach, do poezji Iwaszkiewicza, Zagajewskiego, Baczyńskiego i Norwida.

Od początku lat 90-tych, artysta 16 razy zwyciężał w corocznym plebiscycie JAZZ TOP pisma Jazz Forum w kategorii Wokalista Jazzowy. Uczył w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej i 19 lat we Wrocławskiej Szkole Jazzu. W 2009 roku, otrzymał z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza, tytuł i medal Zasłużony dla Wrocławia. Występował na scenach Europy, Kanady, Indonezji, USA i Japonii.

Tadeusz Leśniak

Ukończył Liceum Muzyczne w Krakowie. Od 1978 roku stale współpracuje z czołowym polskim wokalistą jazzowym Markiem Bałatą. W 1982 roku otrzymał wyróżnienie na festiwalu Jazz Juniors z Grupą Marka B. W 1988 r. zdobył I nagrodę ponownie na Jazz Juniors z triem New Market oraz nagrodę indywidualną Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Od 1983 r. związany z zespołem Wały Jagiellońskie – grał na instrumentach klawiszowych, aranżował i komponował. Jest autorem wielu piosenek, m.in. przeboju Monika dziewczyna ratownika. Współpracował z większością gwiazd polskiej estrady piosenkarskiej i jazzu – m.in. Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, M. Bałata, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Styła (Spectrum Session), Maryla Rodowicz, Majka Jeżowska, Elżbieta Adamiak (album Do Wenecji stąd dalej co dzień), Mr. Bobers Friends, Skaldowie, Maanam, kabaret Marcina Dańca (1991-1997), José Torres y Salsa Tropical (2000-2002). Założyciel i lider zespołu latin–jazzowego Fortet. Jest aranżerem i jednym z wykonawców jazzowej wersji Mszy Kreolskiej autorstwa Ariela Ramíreza. W 2004 roku aranżował i nagrał pieśni wielkopostne Rozmyślajmy dziś (wyd. przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel). Współtworzył Nieszpory na śmierć kapłana (2006) oraz aranżował piosenki Czesława Niemena w programie Marka Bałaty. W 2009 roku, na 400-lecie Zakonu Bonifratrów, na zaproszenie solisty i producenta muzycznego Marka Bałaty, zaaranżował na jazzowo Mszę B-dur Josepha Haydna. Nagrał ponad 30 płyt z różnymi wykonawcami. Obecnie występuje w zespołach: Fortet, Wały Jagiellońskie, Sqad Of Thad i z salsowym Milagros y Su Gruppo.

Przemyska Orkiestra Kameralna

Powstała w roku 2002 z inicjatywy Andrzeja Gurana i działa pod patronatem Urzędu Miasta Przemyśla. W jej skład wchodzą muzycy związani z Przemyślem, absolwenci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu - obecnie jej pedagodzy, a także studenci związani z rodzinnym miastem. Koncertmistrzem i dyrygentem orkiestry, niemal od początku jej istnienia, jest Piotr Tarcholik, wybitny instrumentalista młodego pokolenia.

Przemyska Orkiestra Kameralna współpracuje ze znakomitymi solistami, takimi jak: Krzysztof Jakowicz, Piotr Pławner, Tomasz Strahl, Kevin Kenner, Katarzyna Wiwer, Arkadiusz Krupa, Mariusz Pędziałek, Marek Rzepka, Zdzisław Łapiński, Bartosz Bryła, Waldemar Malicki, Władimir Zubicki, Klaudiusz Baran, Michał Nagy a także z wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi. Orkiestra współpracowała także z Węgierskim Chórem Kameralnym „Cantus Agriensis" pod dyrekcją Petera Pal Gergely, Chórem Katedralnym z Paderborn pod dyrekcją Thomasa Berninga, zespołem „Skaldowie", „Open Trio", „JM Trio", „Shockolad".

Zespół koncertuje regularnie w Przemyślu, bierze także udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą. Niezwykle szeroki repertuar orkiestry obejmuje dzieła od baroku po współczesność. Oprócz dzieł z gatunku muzyki klasycznej orkiestra z powodzeniem wykonuje także utwory utrzymane w lżejszej stylistyce, muzykę filmową, musicalową i popularną.

Przemyska Orkiestra Kameralna ma na swoim koncie wiele nagrań zarejestrowanych i wyemitowanych na antenie Polskiego Radia i Telewizji.

Chór Nauczycielski ZNP i SCK “AKORD”

Chór Nauczycielski „Akord” powstał jako chór mieszany w 1969 roku. Jest laureatem wielu festiwali chóralnych, m.in. w Rzeszowie, Łodzi, Lublinie, Będzinie oraz Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Na swoim koncie ma występy nie tylko w kraju, ale również za granicą: na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie, w Austrii, Niemczech, Czechach, we Francji. Brał udział w wielu projektach muzycznych w Mielcu, Tarnowie, Dębicy, jak również za granicą, w tym w Norymberdze, wykonując Symfonię Europejską Volkmara Studtruckera z towarzyszeniem Norymberskiej Orkiestry Symfonicznej. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu wraz z Krakowską i Rzeszowską Orkiestrą Symfoniczną wykonał „Mszę Koronacyjną C-dur” oraz „Requiem d-moll” W. A. Mozarta. W swojej historii Chór koncertował ze znanymi osobami czy zespołami, takimi jak: Marek Bałata, Skaldowie, Jarosław Drzewiecki z Lwowską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Chór „Akord” na swoim koncie ma 3 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Rok Jubileuszowy 2019 zespół świętował owocnie i aktywnie. Najważniejsze wydarzenia muzyczne, w których brał udział to: autorski koncert dla Kory „Kolbuszowski Spleen”, Kantata „CARMINA BURANA” Carla Orffa z okazji zakończenia XXII Mieleckiego Festiwalu Muzycznego oraz Oratorium „Kazimierz Pułaski” Włodzimierza Korcza obok artystów takich jak: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny i Grzegorz Wilk. W 2021 chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej „Razem w XXI wieku” w Bułgarii, gdzie zdobył 2 miejsce w kategorii chórów mieszanych.

W 2021 roku chór był współwykonawcą Latin Jazz Mass Martina Vollingera podczas koncertu towarzyszącego 24. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego.

Dyrygentem chóru przez wiele lat był Paweł Lis. Od października 2018 r. chór prowadzi Grzegorz Oliwa.

Grzegorz Oliwa

Grzegorz Oliwa jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (1997 r.) W roku 2008 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyrygentury, a w roku 2014 nadany mu został przez Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 1998 roku jest pracownikiem naukowym na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 1999 roku objął stanowisko dyrektora Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzyżowie. Od 2005 roku pełni funkcję prezesa PZChiO oddział w Rzeszowie oraz jest kuratorem Akademii Chóralnej działającej przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W latach 1990 – 2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals. Grzegorz Oliwa jest założycielem i dyrygentem Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, Podkarpackiego Chóru Męskiego, a od października 2018 roku również dyrygentem Chóru Nauczycielskiego „Akord” ZNP i SCK w Mielcu. Koncertował z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną nagrał utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie: Muzykalia łańcuckie oraz Muzykalia łańcuckie – koncerty.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca