„Muzyka w ogrodach Rzeszowa” 2022
Kwintet smyczkowy ARSO Ensemble fot. Aza Gajda Foto NIK

„Muzyka w ogrodach Rzeszowa” 2022

Stowarzyszenie MUSICUS Kameraliści Rzeszowscy i zespół ARSO Ensemble zapraszają na plenerowe koncerty muzyki kameralnej. Jest to kontynuacja cyklu koncertowego o nazwie „Muzyka w ogrodach Rzeszowa”, który odbył się w ubiegłym roku i został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność.

Zaplanowane zostały cztery koncerty, które odbędą się w jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanym przez mieszkańców Rzeszowa parku przy ul. Pułaskiego – Parku Jedności Polonii z Macierzą. Wszystkie wykonane zostaną przez zespół ARSO Ensemble w niedzielne lipcowe przedpołudnia (10, 17, 24 i 31) o godzinie 11.00. Będą to koncerty zatytułowane : „W wiedeńskim nastroju”, „Tańce świata”, „Przedpołudnie z klasyką” oraz „Muzyka lata”.

Kwintet smyczkowy ARSO Ensemble tworzą koncertmistrzowie i soliści Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie – skrzypkowie Robert Naściszewski i Orest Telwach, altowiolista Piotr Gajda, wiolonczelistka Anna Naściszewska oraz kontrabasista Sławomir Ujek.
Członkowie zespołu są autorami wielu ciekawych projektów koncertowych mających na celu upowszechnianie muzyki, w szczególności muzyki kameralnej.
Interesujące programy i wysoki poziom wykonawstwa ARSO Ensemble potwierdzają liczne zaproszenia na uznane festiwale – m.in. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Festiwal Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana w Częstochowie, Ogólnopolski Festiwal „Tydzień Talentów” w Tarnowie / Kąśnej Dolnej, Festiwal Tempus Paschale w Lublinie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, a także koncerty kameralne w Hamburgu, , Hanowerze i Saarbrücken.
Wielokrotnie koncertowali także w sali koncertowej i kameralnej Filharmonii Podkarpackiej oraz w sali koncertowej Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a każdy koncert spotykał się z zainteresowaniem i gorącym przyjęciem słuchaczy.

     Kwintet smyczkowy ARSO Ensemble - od lewej: Robart Naściszewski - skrzypce, Sławomir Ujek - kontrabas, Piotr Gajda - altówka, Anna Naściszewska - wiolonczela, Orest Telwach - skrzypce.

ARSO Ensemble 2021 B1 800

W 2021 roku ARSO Ensemble zrealizował latem dwa projekty adresowane przede wszystkim do mieszkańców Rzeszowa – „Noc Muzyki w rzeszowskich Świątyniach” oraz „Muzyka w ogrodach Rzeszowa”.
O kontynuacji drugiego z wymienionych projektów mówi wiolonczelistka Anna Naściszewska – W tym roku zapraszamy na koncerty, które rozpoczynać się będą w lipcowe niedziele o 11.00, bo jest to pora rodzinnych spacerów z dziećmi. Nasze koncerty adresujemy do osób w każdym wieku, zarówno do melomanów, jak i tych, którzy nie interesowali się do tej pory muzyką klasyczną. Jest to formuła całkowicie otwarta, niezobowiązująca i dla wszystkich.
Programy naszych koncertów wypełni muzyka kameralna, ale bardzo przystępna: Mozart, Haydn, plenerowa muzyka Haendla, nie zabraknie też muzyki filmowej i tanecznej, a nawet pojawią się melodie ludowe w opracowaniach artystycznych. Wszystkie koncerty utrzymane będą w pogodnym nastroju.
Wykonawcami będą rzeszowscy muzycy, a do stałego składu ARSO Ensemble dołączą skrzypek Szymon Naściszewski i akordeonista Paweł Paluch.
Pragniemy zaprezentować szerokiemu gronu publiczności piękno muzyki kameralnej, która w naszym mieście nie jest często wykonywana.
Po okresie pandemii chcemy „wyciągnąć” ludzi z domów, aby spotkali się przy pięknej muzyce.
Chcemy przekonać mieszkańców naszego miasta, że muzyka klasyczna nie musi się kojarzyć tylko z salą koncertową i ze sztywnymi regułami. Mamy nadzieję, że część naszych słuchaczy zechce później przyjść na koncerty do Filharmonii.

Zachęcamy do skorzystania z ciekawej oferty zespołu ARSO Ensemble i uczestnictwa w niedzielnych przedpołudniowych koncertach. Ponieważ projekt „Muzyka w ogrodach Rzeszowa” został dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Rzeszów wstęp na koncerty jest wolny. Można wybrać się na koncert z całą rodziną. Podczas przedpołudniowej przejażdżki rowerowej można zrobić sobie przerwę i odpocząć przy muzyce. Koniecznie zaproście państwo przyjaciół i znajomych, bo warto w tych wydarzeniach uczestniczyć. Niech Rzeszów dołączy do grona wielu europejskich miast, w których muzyka kameralna wykonywana w parkach i ogrodach ma wieloletnią tradycję.

 Zofia Stopińska

ARSO Ensemble 12 800