30. Festiwal im. Adama Didura - Arcydzieła muzyki wokalno-instrumentalnej
Chór Filharmonii Śląskiej fot. Karol Fatyga

30. Festiwal im. Adama Didura - Arcydzieła muzyki wokalno-instrumentalnej

Wolfgang Amadeusz Mozart – Requiem d-moll KV 626
Ave Verum Corpus KV 618

29.09.2021 godz. 19.00

Parafia Przemienienia Pańskiego
cena biletu - 40 zł

Małgorzata Panek – sopran, |
Roksana Wardenga– mezzosopran,
Tomasz Dziwisz – tenor,
Jakub Szmidt – bas

przygotowanie chóru: Jarosław Wolanin

Chór Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestra Kameralna
pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza

 Didur Śląska Orkiestra Kameralna fot Karol Fatyga                          Śląska Orkiestra Kameralna, fot. Karol Fatyga

Śląska Orkiestra Kameralna
Jest najmłodszym z trzech zespołów artystycznych Filharmonii Śląskiej. Założył ją w 1981 r. i przez 2 dekady prowadził kompozytor i dyrygent prof. Jan Wincenty Hawel. W latach 2006-2010 jej kierownikiem artystycznym był zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w 1999 r. – Massimiliano Caldi. Obecnie orkiestra pracuje pod kierownictwem Roberta Kabary - w jednej osobie utytułowanego w międzynarodowych konkursach wirtuoza skrzypiec oraz dyrygenta.
Zakres repertuarowy tego zespołu jest niezwykle szeroki i zróżnicowany. Obejmuje on, prócz wielkich klasyków kameralistyki, rzadko grywane kompozycje Holsta, Piazzolli, czy Respighiego, a także smyczkowe opracowania wirtuozowskich utworów kameralnych Schuberta, Mendelssohna, Czajkowskiego i Szostakowicza.
Śląska Orkiestra Kameralna koncertuje zarówno w kraju, jak i na świecie. Jest zapraszana na wiele międzynarodowych festiwali, współpracuje ze światowej klasy solistami oraz dyrygentami, a nagrane przez nią płyty cieszą się uznaniem melomanów i krytyków, wielokrotnie pojawiając się na liście nominowanych do Fryderyków.
Koncertmistrzem zespołu jest Dariusz Zboch – autor wielu aranżacji i opracowań dla orkiestry, który w latach 2011-2013 pełnił funkcję kierownika artystycznego zespołu.

Chór Filharmonii Śląskiej
Jest jednym z najstarszych chórów filharmonicznych w Polsce. W swoim repertuarze ma kilkaset pozycji z towarzyszeniem orkiestry oraz setki utworów muzyki a cappella. Ta ostatnia zajmuje szczególne ważne miejsce w ostatnich latach działalności zespołu. W programach licznych koncertów a cappella znajduje się szereg utworów polichóralnych oraz prawykonań najnowszej muzyki polskiej.
Chór Filharmonii Śląskiej powstał w 1974 roku z inicjatywy Karola Stryji. Przez 30 lat zespół prowadził jego twórca, znakomity chórmistrz, prof. Jan Wojtacha. W latach 2004-2009 kierował zespołem Waldemar Sutryk. Od sierpnia 2009 roku kierownikiem chóru i I dyrygentem jest Jarosław Wolanin.
Zespół koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce i na świecie, brał także udział w licznych festiwalach. W swej długiej historii Chór Filharmonii Śląskiej koncertował z największymi mistrzami batuty, jak m.in.: Karol Stryja, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel, Jan Krenz, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Jerzy Swoboda, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Michael Zilm, Massimiliano Caldi, Mykola Diadiura, Peter Tiboris, Paul McCreesh, czy Daniel Reuss. Zespół współpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
W 2014 roku Chór Filharmonii Śląskiej otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Requiem d-moll KV 626 to ostatnie dzieło Mozarta, pełne emocji i głębokiego wyrazu. Śmierć nie pozwoliła kompozytorowi ukończyć dzieła. Ta najbardziej znana msza żałobna w historii muzyki należy też do najbardziej cenionych i najczęściej wykonywanych dzieł genialnego kompozytora.
Przed swoją śmiercią, 5 grudnia 1791, Mozart zdążył zapisać wszystkie partie instrumentalne i wokalne zaledwie w części początkowej Introitus (Requiem aeternam). Do II części Kyrie i większości III części - sekwencji Dies irae (od Dies irae do Confutatis) pozostały partie wokalne, oznaczenia basu cyfrowanego i szkice ważniejszych partii instrumentalnych. Dwóch uczniów kompozytora, Joseph Eybler i Franz Xaver Süßmayr, miało ukończyć kompozycję na zlecenie Konstancji Mozart. Pierwszy z wymienionych pracował nad instrumentacją fragmentów od Dies irae do Lacrimosa, drugi skompletował orkiestrację sekwencji i Ofertorium, ukończył Lacrimosę oraz skomponował kolejne części: Sanctus, Benedictus i Agnus Dei. Opracowując Communio (Lux aeterna), w całości powtórzył pozostawione przez Mozarta dwie części początkowe, podkładając do nich nowy tekst.
Części utworu:
I. Introitus: Requiem aeternam, Adagio, d-moll (chór, sopran solo, chór). Attacca:
II. Kyrie, Allegro, d -moll (fuga, chór)
III. Sekwencja Dies irae:
1. Dies irae, Allegro assai, d-moll (chór)
2.Tuba mirum, Andante, B-dur (kwartet solistów)
3. Rex tremendae, g-moll (chór)
4. Recordare, F-dur (kwartet solistów)
5. Confutatis, Andante, a-moll (chór)
6. Lacrimosa, d-moll (chór)
IV. Offertorium:
1. Domine Jesu, Andante con moto, g-moll (chór, soliści ), fuga Quam olim Abrahae (chór)
2. Hostias, Es-dur (chór) z powtórzeniem fugi Quam olim Abrahae
V. Sanctus, Adagio, D-dur z fugą Hosanna (chór )
VI. Benedictus, Andante, B-dur (kwartet solistów) i fuga Hosanna (chór)
VII. Agnus Dei, d-moll (chór). Attacca:
VIII. Communio: Lux aeterna, Adagio, d -moll (sopran solo, chór) i Allegro, d-moll (fuga, chór)

                                                                                                                                                                                                                                                         Jarosław Wolanin