30. Festiwal im. Adama Didura - Recital mistrzowski
Rafał Siwek - bas fot. K. Karpati & D.Zarewicz

30. Festiwal im. Adama Didura - Recital mistrzowski

Gwiazdy europejskich scen. Recital mistrzowski
Rafał Siwek – bas

25.09.2021 godz. 18.00
(sala widowiskowa) cena 30 zł

Anna Marchwińska – fortepian
Piotr Nędzyński – prowadzenie

Rafał Siwek - bas
W 2018 r. tytułową partią w „Borysie Godunowie” Musorgskiego otworzył sezon Teatru Bolszoj w Moskwie, a w styczniu 2019 na zaproszenie Placido Domingo wystąpił w gali verdiowskiej w Filharmonii Paryskiej. Występuje regularnie na prestiżowych scenach operowych m.in.: Teatro alla Scala w Mediolanie, Opera Paryska, Bayerische Staatsoper w Monachium, Opernhaus Zurich, Staatsoper Unter den Linden i Deutsche Oper w Berlinie, Staatsoper w Hamburgu, Teatro Real w Madrycie, Opera w Amsterdamie, Opera Królewska w Brukseli, Arena di Verona, Opera Rzymska, Teatr Bolszoj w Moskwie, Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Teatro San Carlo w Neapolu, Teatro Regio w Turynie, Teatro Regio w Parmie, Teatro Comunale w Bolonii, Operze w Atenach, Israeli Opera w Tel Avivie, czy New National Theatre w Tokio. Śpiewał pod dyrekcją takich mistrzów batuty, jak m.in.: Zubin Mehta, Lorin Maazel, Fabio Luisi, Valery Gergiev, Kent Nagano, Alberto Zedda, Roberto Abbado, Semyon Bychkov, Daniel Oren. Występował w spektaklach przygotowanych przez takich reżyserów, jak m.in. : Franco Zeffirelli, Pierluigi Pier’Alli, Willy Decker, Jonathan Miller, David McVicar, Adrian Noble.
Nagrał „Requiem” Verdiego pod batutą Zubina Mehty dla TDK oraz dla Medici Art pod kier. Lorina Maazela, „Edgara” Pucciniego u boku Placido Domingo dla Deutsche Grammophon, „Luizę Miller” dla Unitel, IX Symfonię Beethovena pod batutą Lorina Maazela dla Kultur, „Normę” dla Hardy Classic oraz Nabucco i „Don Giovanniego” na Arena di Verona dla Bel Air Classiques.
W ubiegłym sezonie artystycznym wystapił m.in. w Teatro Real w Madrycie, w Teatrze Bolszoj w Moskwie, na deskach Bayerische Staatsoper w Monachium oraz w Operze Narodowej w Atenach.
Nagrodzony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis“ oraz dwukrotnie Teatralną Nagrodą Muzyczną.

 

Anna Marchwińska                               

Pianistka. Specjalizuje się w muzyce kameralnej, wokalnej i instrumentalnej oraz w coachingu operowym. Studiowala w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Stanford University oraz The Juilliard School, u takich pedagogów jak Bronisława Kawalla, Jerzy Marchwiński, Sam Sanders, Brian Zeger. Jest laureatka kilku międzynarodowych konkursów muzycznych. Występowała m.in. w Nowym Jorku w Carnegie Hall i Alice Tully Hall, w Kennedy Center w Waszyngtonie, Kimmel Center w Filadelfii, Concertgebough w Amsterdamie oraz na takich festiwalach jak Rossini Opera Festival w Pesaro, Tanglewood Music Festival, Chautauqua Festival, Music Academy of the West w Santa Barbara, Merola Opera Program w San Francisco; od 2009 r. jest corocznie zapraszana do współpracy przez Bregenzer Festspiele. Spośród polskich śpiewaków współpracuje m.in. z Ewą Podleś, Małgorzatą Walewską, Mariuszem Kwietniem, Arturem Rucińskim. Działalność koncertową łączy z aktywnością w zakresie pedagogiki i coachingu operowego.W latach 1997-2001 była wykładowcą w Juilliard School w Nowym Jorku oraz współpracowała z New York City Opera i Metropolitan Opera. Od 2010 r. jest kierownikiem korepetytorów solistów w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz pedagogiem w Akademii Operowej.
Współpracuje na stałe z Wielkanocnym Festiwalem im. Beethovena oraz z Filharmonią Narodową i Orkiestrą Polskiego Radia.

/tekst: SDK/