TRANSMISJA VOICES MAXA RICHTERA
Max Richter i Yulia Mahr © Mike Terry

TRANSMISJA VOICES MAXA RICHTERA

W MIĘDZYNARODOWYM DNIU PRAW CZŁOWIEKA
10 GRUDNIA 2020!

MAX RICHTER I YULIA MAHR
WYSTĄPIĄ W RAMACH WYDARZENIA ORGANIZOWANEGO PRZEZ ONZ
Z OKAZJI DNIA PRAW CZŁOWIEKA
10 GRUDNIA 2020

ŚWIATOWA PREMIERA TRANSMISJI VOICES
ODBĘDZIE SIĘ ZA POŚREDNICTWEM BBC RADIO 3, A TAKŻE
36 INNYCH STACJI RADIOWYCH Z CAŁEGO ŚWIATA

W POLSCE KONCERT BĘDZIE RETRANSMITOWANY NA ANTENIE
PROGRAMU 2 POLSKIEGO RADIA 10 GRUDNIA O GODZ. 23:00

DECCA RECORDS WYDAJE TAKŻE NOWĄ EP-KĘ W RAMACH PROJEKTU VOICES
„ALL HUMAN BEINGS”
Z UDZIAŁEM GOŚCI Z CAŁEGO ŚWIATA:

Maríi Valverde (Hiszpania) • Marieki Lucas Rijneveldy (Holandia) •
Niny Hoss (Niemcy) • Golshifteh Farahani (Francja) • Sheili Atim (UK)

Aby uczcić przypadający w czwartek 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, przełomowy projekt VOICES kompozytora Max Richter, inspirowany Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, zostanie premierowo wyemitowany za pośrednictwem BBC Radio 3 oraz 35 stacji radiowych między innymi w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii, we współpracy z Europejską Unią Nadawców. Max Richter i współtwórczyni projektu, Yulia Mahr, wezmą również udział w międzynarodowej sesji pytań i odpowiedzi wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych, by uhonorować ten ważny dzień. Również 10 grudnia Decca Records wyda zupełnie nową EP-kę z nowymi wersjami utworu „All Human Beings”, otwierającej części albumu VOICES, w której usłyszymy deklamacje w różnych wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, holenderskiej i angielskiej.

Sercem projektu VOICES jest głębokie poczucie zjednoczonej społeczności, zrodzone z wieloletniej współpracy twórczej Richtera z Mahr, pokazujące, że kreatywność może być formą działalności aktywistycznej. Album oferuje słuchaczom przestrzeń do namysłu wokół pytań, z którymi mierzymy się dziś w kontekście Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W czasie dramatycznej globalnej przemiany VOICES stara się przekazać jasne muzyczne przesłanie nadziei i refleksji.

Richter i Mahr zaprosili ludzi z całego świata, by przyłączyli się do realizacji tego dzieła poprzez odczytanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, co zostało wplecione w nagranie w wykonaniu „odwróconej” orkiestry. Otrzymali oni setki zgłoszeń w ponad 70 językach. Melorecytacje budują głosowy pejzaż, przez który płynie muzyka: są one tytułowymi GŁOSAMI.

Jak mówią Max Richter i Yulia Mahr: „Cieszymy się, że mamy okazję ponownie zaprezentować projekt VOICES. W tych dziwnych i pełnych wyzwań czasach bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby muzyka i przesłanie Powszechnej Deklaracji pozostały żywe. Wspominając premierę VOICES, która miała miejsce w lutym, mamy wrażenie przeniesienia w jakiś inny świat. W tych trudnych i niespokojnych czasach to wielki zaszczyt móc uczcić Dzień Praw Człowieka, przedstawiając to dzieło ponownie, pomimo pandemii”.

WIELOJĘZYCZNE DEKLAMACJE W „ALL HUMAN BEINGS”

Głos Eleanor Roosevelt, która pełniła funkcję pierwszej przewodniczącej Komisji Praw Człowieka ONZ i odegrała zasadniczą rolę w opracowaniu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, można usłyszeć na początku „All Human Beings”, utworu otwierającego album VOICES. Richter włączył do niego nagranie odczytu preambuły Deklaracji z 1949 roku, który pojawia się obok głosu narratorki niosącego zapowiedź przyszłości. Na płycie narratorką tą jest ceniona aktorka Kiki Layne (znana z filmów Gdyby ulica Beale umiała mówić Could Talk oraz The Old Guard).

Z okazji Dnia Praw Człowieka, Decca Records wyda ekskluzywną EP-kę z pięcioma nowymi wersjami utworu „All Human Beings”, zawierającymi wielojęzyczne deklamacje w wykonaniu cenionych na całym świecie artystów. Aktorka Nina Hoss (Yella, Homeland) odczytuje tekst po niemiecku, urodzona w Iranie aktorka Golshifteh Farahani (Extraction, Paterson, Co wiesz o Elly?) po francusku, pisarka Marieke Lucas Rijneveld (zdobywczyni międzynarodowej nagrody Bookera za rok 2020 za debiutancką powieść The Discomfort of Evening) po holendersku, a aktorka María Valverde (Pęknięcia, Exodus: Bogowie i królowie, Ujarzmione konie) po hiszpańsku. Aktorka Sheila Atim, zdobywczyni nagrody im. Laurence’a Oliviera, która została odznaczona przez Księcia Williama Orderem Imperium Brytyjskiego, wystąpi podczas transmisji w BBC Radio 3, użyczając głosu nowej wersji angielskiej.

Jak wyznaje sam kompozytor: „Kiedy zacząłem się zastanawiać, w jaki sposób wpleść Powszechną Deklarację w muzykę, natknąłem się na nagranie Eleanor Roosevelt z 1949 roku, czytającej jej preambułę. Była to postać o tak zasadniczym znaczeniu dla powstania Deklaracji, że uznałem za naprawdę ważne, by zacząć właśnie od niej. Narratorki wnoszą do tego projektu powiew młodości i potencjału, ponieważ Deklaracja tak naprawdę dotyczy przyszłości; świata, którego jeszcze nie stworzyliśmy. Choć przeszłości nie da się zmienić, to przyszłość jest w naszych rękach, a deklaracja przedstawia podnoszącą na duchu wizję lepszego i sprawiedliwszego świata, który jest w naszym zasięgu, jeśli go wybierzemy. VOICES to muzyczna przestrzeń stworzona do ponownego połączenia się z tymi inspirującymi zasadami”.

GLOBALNA TRANSMISJA BBC RADIO 3 I EUROPEJSKIEJ UNII NADAWCÓW

Uroczysta globalna transmisja VOICES zostanie nagrana w studiu Maida Vale radia BBC, a poprowadzi ją Elizabeth Alker. Projekt zostanie zaprezentowany w nowej wersji z udziałem 24-osobowego zespołu, w skład którego wejdą instrumenty smyczkowe, czteroosobowy chór, instrumenty elektroniczne, sopranistka solowa oraz narratorka. W transmisji VOICES nadanej przez BBC Radio 3 wystąpi skrzypaczka Viktoria Mullova jako solistka, sopranistka Grace Davidson, członkinie londyńskiego zespołu wokalnego Tenebrae wraz z zespołem Maxa Richtera – z Richterem na instrumentach klawiszowych i elektronicznych – oraz Sheilą Atim w roli narratorki.

36 stacji radiowych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców w 34 krajach udostępni na swoich falach nadzwyczajną transmisję VOICES, zapewniając słuchaczom na całym świecie niosącą nadzieję chwilę refleksji nad niezwykłymi czasami, w jakich przyszło nam żyć.

Retransmisja na antenie Dwójki Polskiego Radia 10 grudnia o godz. 23:00!

Max Richter i Yulia Mahr podsumowują: „Jesteśmy zaszczyceni partnerstwem z Biurem Praw Człowieka ONZ oraz współpracą z BBC Radio 3 i Europejską Unią Nadawców, która umożliwiła ponowne wykonanie VOICES. W tym trudnym czasie w historii ludzkości tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej”.