Ivan Monighetti gwiazdą 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie
Ivan Monighetti - wiolonczela fot. arch. Filharmonii Podkarpackiej

Ivan Monighetti gwiazdą 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Ivan MONIGHETTI - światowej sławy wiolonczelista wystąpi z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod batutą Jana Staniendy na 56. Muzycznycm Festiwalu w Łańcucie. Koncert odbędzie się 25 maja o godz. 19:00 w sali balowej łańcuckiego Zamku

Ivan Monighetti był ostatnim studentem Mścisława Rostropowicza w Moskiewskim Konserwatorium.  Był on laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, od tamtej pory cieszy się dużym uznaniem, które wiodło go przez całą Europę, a także Amerykę, Japonię i Koreę.

Jako solista występował z wieloma największymi światowymi orkiestrami i dyrygentami, m.in. Kurtem Masurem, Charlesem Dutoit, Valery Gergievem, Muhaiem Tangiem, Krzysztofem Pendereckim, Mścisławem Rostropowiczem, Andreiem Boreyko, Dmitriem Kitaenko,

Jego rewelacyjne występy na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej i przyjaźnie z kompozytorami takimi jak Penderecki, Meyer, Szimanski, Tan Dun, Xenakis, Schnittke, Gubaiduliny, Knaifel Silvestrov, Ali-Zadeh, Kelterborn przyniosły mu renomę w dziedzinie muzyki współczesnej. Wiele utworów zostało napisanych specjalnie dla niego, a obecnie stanowią one część dorobku w dziedzinie utworów na wiolonczelę.

Po jego debiucie dyrygenckim na Festiwalu im. Haydna w Wielkiej Brytanii zdobył on uznanie jako solista w grze na wiolonczeli i dyrygent o międzynarodowej renomie. Dyrygował on m.in. Angielską Orkiestra Festiwalową im. Haydna, Österreichisch-Slowakische Philharmonie, Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, Sinfonia Juventus, Musica Viva Moscow, Gregoriańską Orkiestrą Kameralną, Algarve Symphonie, Orkiestrą Festiwalową Viva Cello. W latach 2014-2016 jako dyrygent i solista był artystą rezydentem w Filharmonii Artura Rubinsteina w Polsce. W październiku 2016 r. zadebiutował on w Orkiestrze Filharmonii w Rotterdamie na Cello Biennale w Amsterdamie, gdzie przedstawił światową premierę Koncertu wiolonczelowego Roba Zuidama.

 Występuje on w szwajcarskiej telewizji w programach Ritratto a Monighetti i Monighetti: Storie di famiglia i nagrał dla wytwórni Erato, Harmonia Mundi, Orfeo, Wergo, DUX.  Jego najnowsze nagrania zawierają dzieła Aleksandra Knaifela (ECM), Koncerty na wiolonczelę i Menuety Haydna (DUX), na obu płytach CD pojawia się on jako wiolonczelista i dyrygent, a także Beethovena Sonaty na wiolonczelę z Pavelem Gililovem. Jest on dyrektorem artystycznym festiwalu VIVA CELLO w Szwajcarii i profesorem w klasie wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Bazylei i Escuela Superior Reina Sofia w Madrycie.  Do jego studentów należą uznani soliści, tacy jak Sol Gabetta, Nicolas Altstaedt, Kian Soltani, Emil Rovner i Asier Polo.

 Nagrody  i wyróżnienia  w Polsce

2003- Nagroda Fryderyk

2015 - Zasłużony dla kultury polskiej