ZAGRAĆ tango, to jak opowiedzieć życie

Mimo trwającej pandemii w ubiegłym roku dwukrotnie miałam przyjemność gorąco oklaskiwać podczas koncertów tarnowski kwartet smyczkowy Con Affetto - 8 marca na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu i 25 lipca w Sali Koncertowej Stodoła w Kąśnej Dolnej, podczas koncertu w ramach obchodów 30-lecia Centrum Paderewskiego.
Przed drugim z wymienionych koncertów miałam także przyjemność rozmawiać z panią Anną Podkościelną-Cyz – wiolonczelistką, założycielką i szefową zespołu. Polecam ten wywiad, a znajdą go Państwo na stronie portalu Klasyka na Podkarpaciu – link: https://www.klasyka-podkarpacie.pl/wywiady/item/2510-muzyka-jest-kobieta-i-dlatego-jest-nam-tak-bliska

Ogromnie się ucieszyłam, kiedy niedawno trafiła do mnie płyta zespołu zatytułowana „Tango Affetto”, którą zespół przygotował specjalnie na 15-lecie działalności.
Namiętnie słucham tej płyty i zawsze po wysłuchaniu dziesięciu utworów nie czuję niedosyt. Chętnie posłuchałabym jeszcze dłużej, a często się zdarza, że słucham płyty po raz drugi.

W repertuarze dominują piękne, dobrze wszystkim znane, świetnie opracowane i wykonane tanga, ale rozpoczyna krążek „Tango Affetto” - nowy utwór, specjalnie skomponowany dla Kwartetu przez tarnowskiego kompozytora Bartłomieja Szułakiewicza.
Tworzące Con Affetto znakomite instrumentalistki zakochane w tangach często powtarzają: Znawcy tego gatunku mówią, że „zatańczyć tango, to jak opowiedzieć życie”. Naszą płytą postaramy się udowodnić , że ZAGRAĆ tango, to jak opowiedzieć życie.

Od lat Con Affetto tworzą:
Angelina Kierońska – skrzypce,
Karoliona Bartczyszyn-Południak – skrzypce,
Karolina Stasiowska – altówka
Anna Podkościelna-Cyz – wiolonczela

Jesteśmy szczęściarami, bo obok nas na płycie goszczą nadzwyczajne interesujące i kreatywne osobowości świata muzycznego, które przez lata kształtowały naszą artystyczną drogę. To nasi najpiękniejsi przyjaciele, od których uczyłyśmy się i nieustanni uczymy się muzyki – ludzie, z którymi możemy dzielić pasję”.
Gościnnie w nagraniach uczestniczyli: Anna Lasota – sopran, Klaudiusz Baran – bandoneon, Paweł Wajrak – skrzypce, Paweł Kusion – akordeon oraz formacja muzyczna MONK.

Na okładce płyty zamieszczone są krótkie wypowiedzi gości o współpracy z Kwartetem. Pozwolę sobie przytoczyć dwie pierwsze:
Dziewczyny z Con Affetto , jesteście piękne nie tylko ciałem, ale przede wszystkim duchem. Praca z Wami daje mi wiarę w to, że artyści nadal mogą mieć pasję, mogą wciąż od siebie wymagać i nieustannie dzielić się pięknem z innymi. Ogromnie się cieszę w Waszej płyty i kibicuję Wam całym sercem. Pozostańcie wspaniałe i nietuzinkowe”.
Tak napisała Anna Lasota, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu prowadząca także indywidualną działalność koncertową. Oto co o współpracy z Con Affetto napisał prof. Klaudiusz Baran, akordeonista i bandoneonista, od 2016 roku Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie:
Mój pierwszy wspólny koncert z kwartetem Con Affetto odbył się w 2016 roku, a konkretnie 14 lutego. Ta magiczna data spowodowała, że nie mogliśmy nie polubić interakcji, która pojawiła się na estradzie. Współtworzymy projekt z muzyką Astora Piazzolli, która wymaga nie tylko wykonawczej precyzji, kameralnego zgrania czy zrozumienia specyfiki stylu, ale przede wszystkim wejścia w świat głębokich emocji, wspólnego oddychania i przeżywiania zawartych w niej treści. Pomimo, że graliśmy go wielokrotnie, wcale się nam nie nudzi. Wręcz przeciwnie, za każdym razem odnajdujemy w nim coś nowego. Coś, co pozwala nam wejść na wyższy poziom dzielenia się energią.

Gorąco polecam Państwa uwadze płytę „Tango Affetto”, bo jest ona skierowana do szerokiego grona słuchaczy.
Posłuchają Państwo nie tylko pięknie brzmiącej muzyki, ale także z przyjemnością przeczytają interesująco zredagowane informacje o wykonawcach i popatrzą na ciekawe fotografie. Płyta została bowiem bardzo pięknie, z wielką starannością wydana.

Zapraszam także do odwiedzania strony internetowej www.conaffetto.pl

Zofia Stopińska