Baczyński – Unanime – Lasota

Przypadająca w tym roku 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz jego życie i twórczość zainspirowały rzeszowskich muzyków związanych z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Kompozytor Dominik Lasota i  Zespół Wokalny "Unanime" pod kierownictwem Anny Marek Kamińskiej nagrali  pierwszą płytę z muzyką chóralną  do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Oto słowa kompozytora zamieszczone na okładce płyty.

„Twórczość i wyjątkowe życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego od dawna stanowiły dla mnie inspiracje. Inspiracja ta w połączeniu z fascynacją twórczością poety przerodziła się w projekt muzycznego zilustrowania jego wierszy. Projekt, który oparty został na duchowym porozumieniu pomiędzy młodym poetą, młodym kompozytorem oraz młodymi wykonawcami.

Ze wszystkich tekstów Baczyńskiego wybrałem te, które w sposób szczególny traktują o smutku, śmierci, tęsknocie i dojrzałości. Jednocześnie chciałem podkreślić przesłanie i emocje zawarte w jego dziełach. To właśnie dlatego muzyczne akcenty padają na najważniejsze w mojej ocenie słowa i frazy.

W tej, przeznaczonej jedynie na chór a capella, kompozycji nie ma współczesnych technik, zbędnych dźwięków oraz muzycznych ozdobników. Zgodnie z zamysłem Baczyńskiego jest odbiorca i jego emocje...”

- link do nagrania:
https://www.youtube.com/watch?v=MZ-iVbJogJI

Więcej na temat płyty "Baczyński – Unanime – Lasota" już wkrótce.

 Gorąco poleca Państwa uwadze ten krążek.

                                                                                                                                                                                                                   Zofia Stopińska