Krajowe eliminacje 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki

Rusza nabór zgłoszeń do krajowych eliminacji 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki 2021

Warszawa, 22.02.2021
Do 15 kwietnia br. pianiści i zespoły kameralne mogą przesyłać zgłoszenia do udziału w krajowych eliminacjach 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. W przesłuchaniach, które odbędą się 4 i 5 maja br. w Warszawie, mogą wziąć udział kandydaci posiadający polskie obywatelstwo lub Kartę Polaka, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Muzycy startują w jednej z dwóch kategorii – pianiści lub zespoły kameralne. W każdej z nich komisja kwalifikacyjna wybiera maksymalnie dziesięciu reprezentantów, którzy są zwolnieni z opłaty wpisowej oraz otrzymują stypendium na pokrycie kosztów podróży i pobytu w Rzeszowie, gdzie odbędzie się konkurs.
Kandydaci w kategorii pianistycznej podczas przesłuchań będą zobowiązani do wykonania całego programu I etapu konkursu, zgodnie z załącznikiem A regulaminu (do 20 minut prezentacji muzycznej). Kandydaci w kategorii zespołów kameralnych są zobowiązani do prezentacji programu I etapu zgodnie z załącznikiem B regulaminu (do 20 minut prezentacji muzycznej). Dopuszcza się wykonywanie części utworów.

Zgłoszenia udziału w eliminacjach należy nadsyłać poprzez formularze elektroniczne dostępne na stronie konkursu:
pianiści https://www.konkursmuzykipolskiej.pl/zgloszenia/eliminacje/pianisci
oraz zespoły kameralne
https://www.konkursmuzykipolskiej.pl/zgloszenia/eliminacje/zespoly.
Muzycy, którzy wezmą udział w eliminacjach, ale nie zakwalifikują się do konkursu tą drogą, mogą zgłaszać się w ramach regularnego naboru do 14 maja 2021 roku. Informacje na temat aplikowania w obu formach oraz dotyczące spraw organizacyjnych związanych z eliminacjami znajdują się w regulaminie konkursu: https://www.konkursmuzykipolskiej.pl/artykul/regulamin-konkursu

2. edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się w dniach od 11 do 18 września 2021 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Koncert laureatów zostanie powtórzony 20 września 2021 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W każdej z dwóch kategorii uczestnicy powalczą o pulę nagród w wysokości ponad 80 tys. euro.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2019 r. Wzięło w niej udział 81 uczestników z 6 krajów. Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, zaś w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypków: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, obecnie występujący pod nazwą Polish Violin Duo.
Organizatorami Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, są Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

Biuro konkursu:
Lilianna Zalesińska (biuro@konkursmuzykipolskiej, 785 360 000)

Kontakt dla mediów:
Agata Szymczak (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 785 310 000)