III koncert 23. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego

THE AMADEUS GUITAR DUO (Niemcy/Kanada)

16 września 2020, godz. 19.00
Sala widowiskowa Domu Kultury SCK

bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie kina ,,Galaktyka” (dni robocze od godz. 14.00, w soboty i niedziele - godzinę przed seansem kinowym, środa – kasa nieczynna)

The Amadeus Guitar Duo – zafascynowani gitarą

Zaliczają się do najlepszych duetów gitarowych, czego potwierdzeniem są entuzjastyczne recenzje krytyków muzycznych na świecie. Dale Kavanagh z Kanady oraz Thomas Kirchhoff z Niemiec grają wspólnie jako Amadeus Guitar Duo od 1991 roku. Tajemnicą ich sukcesu, którego potwierdzeniem jest ponad 70 koncertów rocznie, jest całkowite oddanie muzyce gitarowej przez obojga artystów. Muzycy wciąż poszukują i nie poddają się ograniczeniom, czego efektem jest poszerzanie repertuaru o pozycje, które wymagają muzycznej współpracy duetu z orkiestrą symfoniczną. W ponad 100 miastach zagrali recital „Hiszpańska noc” na jedną, dwie i cztery gitary oraz orkiestrę Joaquina Rodrigo. Z duetem zagrał też światowej sławy wirtuoz fletni Pana - Gheorghe Zamfira. Amadeus Guitar Duo uważany jest za specjalistę od utworów na gitary i orkiestrę.

Duet Amadeus Guitar Duo wystąpił do tej pory w ponad 1800 koncertach w około 70 krajach Europy, Ameryki Środkowej, Południowej i Północnej oraz Azji. Zachwyca słuchaczy temperamentem, wirtuozowskim wykonaniem, wrażliwością, siłą twórczą i pełnym ciepła, nośnym brzmieniem gitary. Artyści The Amadeus Guitar Duo regularnie grają razem z orkiestrami kameralnymi z Pragi, Moguncji i Mannheimu, Monachijską Orkiestrą Symfoniczną, Państwową Orkiestrą Filharmoniczną w Halle, a także z orkiestrą Filharmonii Gothańsko-Suhl, Turyńską, Filharmonii Węgierskiej, czy polską Capella Cracoviensis.

Dale Kavanagh i Thomas Kirchhoff nagrali wiele produkcji dla radia i telewizji (BBC, ZDF, CBC, WDR, BR, TRT, itp.). Na swoim koncie mają również 21 płyt CD (NAXOS International, Haenssler-Classic), które dokumentują wysoką jakość duetu gitarowego Amadeus. Niezwykłe zaangażowanie obu artystów i inspirujący styl gry pozwoliły im znacznie poszerzyć repertuar na gitarę, a zwłaszcza na gitarę i orkiestrę. Tak renomowani kompozytorzy jak Harald Genzmer, Gheorghe Zamfir, Roland Dyens (Paryż), Jaime Zenamon (Kurytyba), Christian Jost (Kolonia), Carlo Domeniconi (Berlin), Gerald Garcia (Oksford), Martin Herchenröder (Siegen) napisali dla nich koncerty orkiestrowe. Stephen Dodgson (Londyn), Harald Genzmer (Monachium), Jaime M. Zenamon (Kurytyba) i Christian Jost (Kolonia) dedykowali im utwory na dwie gitary.

W 1992 roku gitarzyści The Amadeus Guitar Duo założyli the International Guitar Symposium w Iserlohn, które jest obecnie jednym z najważniejszych festiwali tego typu w Europie, z ponad 250 uczestnikami z ponad 40 krajów, koncertami z udziałem światowej sławy gwiazd, kursami mistrzowskimi, wykładami, wystawami i wieloma innymi działaniami.

W sezonie 2019-20 ci odnoszący sukcesy muzycy zostali zaproszeni na trasy koncertowe do USA, Kanady, Korei Południowej, Chin, Tajlandii, Anglii, Włoch, Austrii, Liechtensteinu, Szwajcarii, Turcji, Litwy, Rumunii, Węgier i Polski. Dziś Dale Kavanagh i Thomas Kirchhoff mieszkają z córką Melissą-Rachel w Niemczech. Oboje są profesorami (od 2003 roku) w nowo powstałej klasie gitary Detmold Musikhochschule.

„23. Mielecki Festiwal Muzyczny dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”