LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH KROSNA
Magdalena Dobrowolska - sopran, solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie fot.z arch. Artystki

LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH KROSNA

Ponownie cykl LETNICH KONCERTÓW W ŚWIĄTYNIACH korzysta z gościny oo. Franciszkanów. Święto Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia) to jest jedno z najstarszych świąt kościelnych, mające swój początek w V wieku. Oficjalna nazwa święta, które w Kościele katolickim obchodzone jest 15 sierpnia, to Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Nazwa Matki Bożej Zielnej to nazwa popularna, i ma ona związek z porami roku. Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek. Dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa. Nazwa nawiązuje również do apokryfów związanych z Wniebowzięciem.
Zaraz po mszy wieczornej i poświęceniu ziół i kwiatów (około 18), zapraszamy na koncert pieśni i utworów maryjnych w wykonaniu znakomitych artystów. Przed Państwem:

Magdalena Dobrowolska - sopranistka i solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie, pochodząca z podrzeszowskiego Chmielnika. Pięknie interpretuje Bacha. Znalazła uznanie u prof. Helmutha Rillinga ze Stuttgartu, który jest światowym autorytetem w dziedzinie muzyki bachowskiej i powierzył jej pod swoją batutą wykonanie Oratorium Saul - G.F. Haendla w Filharmonii Narodowej.

Marcin Wolak - bas-baryton, absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Obok bogatej działalności koncertowej oraz dydaktycznej odpowiada za kształt artystyczny koncertów Letniego Festiwalu Muzycznego w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jako solista bierze udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych /m.in.: Wratislavia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie, Dresdner Musik Festspiele, Maggio Mussicale Fiorentino/ koncertując z wieloma orkiestrami filharmonicznymi nie tylko w Europie, ale także w USA Korei Południowej i Japonii. Wsółpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi (Filharmonia Rzeszowska, Capella Cracoviensis, Młoda Filharmonia). Jest współzałożycielem Polskiej Orkiestry XVIII w., z którą pod dyrekcją Paula Esswooda (2009-2012) dokonał nagrania pięciu płyt CD z muzyką kompozytorów Jasnogórskich z historycznych zbiorów zgromadzonych w Bibliotece oo. Paulinów w Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Marek Stefański - absolwent i wykładowca w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie jako doktor habilitowany na stanowisku adiunkta. Jest propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej.
Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Niemczech, Luksemburgu i Rosji. Jako jedyny organista z Europy, reprezentował Stary Kontynent podczas Międzynarodowego festiwalu ‘5 continents – 5 organists’ w Seulu w Korei Południowej. W latach 2010/11 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji "Antologia Organów Krakowa".
Wraz z Radiem Rzeszów zrealizował kilkadziesiąt audycji prezentujących brzmienie zabytkowych i nowych organów kościołów Podkarpacia.
Jest dyrektorem artystycznym festiwali organowych odbywających się w Krakowie, Rzeszowie i Jarosławiu.

Program:
15 sierpnia 2018, 18.00 - Kościół oo. Franciszkanów
KONCERT MARYJNY w ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ
Marek Stefański - organy
Magdalena Dobrowolska - sopran
Marcin Wolak - bas

Anonim - Bogurodzica
Mikołaj z Krakowa - Salve Regina, Ave Jerarchia
Paolo Tosti - Ave Maria
Georg Friedrich Haendel - Dignare, o Domine
Alessandro Stradella - Pieta Signore
Johan Sebastian Bach/Charles Gounod - Ave Maria
Johann Ludwig Krebs - Fantazja chorałowa "Meine Seele erhebt den Herr'n"
Camille Saint-Saens - Ave Maria
Francesco Durante - Vergin tutt'amor
Giulio Caccini/Władimir Wawilow - Ave Maria
Franz Schubert - Ave Maria
Marek Stefański - Improwizowana Suita na tematy polskich pieśni maryjnych

Anonim polski - Matko niebieskiego Pana
César Franck - Tantum ergo Sacramentum
César Franck - Panis angelicus
Gaetano Donizetti - Ave Maria

Wstęp wolny