"Dziady” Adama Mickiewicza na festiwalu w Stalowej Woli – Rozwadowie
Wojciech Trela - aktor GIERAT ART STUDIO

"Dziady” Adama Mickiewicza na festiwalu w Stalowej Woli – Rozwadowie

06.08.2019 ; godz.19:00 ; Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów 

Adam Mickiewicz - Dziady III cz.

Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia

Wojciech Trela, Adam Plewiński, Marek Gierat

           To dzieło to ostoja polskiego patriotyzmu. We wtorek 6 sierpnia Robert Grudzień zaprasza do Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Rozwadowie na dramat Adama Mickiewicza – Dziady III część. Aktorzy Młodego Pokolenia z Krakowa wystąpią o godzinie 19.00.

          Spektakle i inne formy teatralne to już tradycja na festiwalach i w projektach artystyczno – edukacyjnych Roberta Grudnia. Tym razem sięga po wielką klasykę, jeden z najwybitniejszych polskich dramatów romantycznych. W ramach realizowanego w tym roku projektu „Moniuszko i jego czasy – Droga do Niepodległości” publiczność zobaczy „Dziady” część III Adama Mickiewicza. Jak przypomina autor projektu obaj twórcy – Adam Mickiewicz i Stanisław Moniuszko - działali w XIX stuleciu w czasach zaborów, niewoli narodowej i obaj postawili sobie za zadanie podtrzymanie ducha narodowego swoich rodaków. Stanisław Moniuszko był nazywany Mickiewiczem polskiej muzyki. Bezpośrednim bodźcem do napisania „Dziadów” cz. III był dla Adama Mickiewicza upadek powstania listopadowego. Poeta opisał w utworze wydarzenia związane z procesem filaretów w Wilnie, opozycyjnej, konspiracyjnej organizacji do której sam także należał. Jak czytamy we wstępie, dzieło jest dedykowane jego przyjaciołom „Świętej pamięci Janowi Sobolewskiemu, Cyprianowi Daszkiewiczowi, Feliksowi Kółakowskiemu spół uczniom - spół więźniom - spół wygnańcom za miłość ku ojczyźnie - prześladowanym, z tęsknoty - ku ojczyźnie - zmarłym w Archangielu - na Moskwie - w Petersburgu, narodowej sprawy męczennikom. Dramat to też charakterystyka społeczeństwa. Znajdziemy tam kosmopolitów, którym obojętna była przynależność narodowa i losy Polski, zwykłych zdrajców, wiedzionych żądzą zysku zaprzedanych na służbę zaborcy, choć oczywiście przeważali patrioci wśród, których prym wiedzie odważna młodzież. 

           Myślę, że III część „Dziadów” to ponadczasowe dzieło, które skłania do refleksji także dzisiaj. Niestety nowoczesność nie uwolniła nas od sporów i niegodnych postaw, gdy dla interesów majątkowych czy kariery niektórzy są w stanie zaprzedać nawet Ojczyznę. Warto przyjść i zobaczyć jak ów wybitne dzieło przedstawią młodzi aktorzy z Krakowa, prawie rówieśnicy bohaterów dramatu. Serdecznie zapraszam – zachęca Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

          Spektakl będzie kolejnym punktem programu XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola – Rozwadów 2019. Projekt Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy – Droga do Niepodległości” jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Zrozumieć Niepodległą”.
Organizatorzy

Robert Grudzień dyrektor festiwalu
Moniuszko i jego czasy - Zrozumieć Niepodległą - projekt autorski