Bieszczady bez granic
od lewej - mgr. Janusz Ostrowski, laureaci "Złotych Parnasów" XMFP, prof. Jarosław Drzewiecki

Bieszczady bez granic

Zofia Stopińska : Z panem  Januszem Ostrowskim - dyrektorem XII Międzynarodowego Forum Pianistycznego "Bieszczady bez granic.." rozmawiamy o tej imprezie, bowiem rozpoczyna się już niedługo.

Janusz Ostrowski : Tak, startujemy już 5 lutego, ale mówimy tylko o Sanoku, bo tak naprawdę Forum już trwa, dlatego że już rozpoczęły się koncerty. Po raz pierwszy dwie orkiestry będą koncertować. Accademia dell'Arco Chamber Orchestra wystąpiła już na Białorusi i w Bydgoszczy. Przed nią jeszcze koncerty w: Krakowie, Mielcu, Sanoku, Stalowej Woli, Strzyżowie i Warszawie. Druga trasa odbywa się z udziałem Lwowskiej Narodowej Orkiestry Kameralnej "Akademia", startuje 5 lutego w Lubaczowie, a kolejne koncerty odbędą się w : Jarosławiu, Inowrocławiu, Kielcach, Sanoku i Lesku.

Z. S. ; Centrum Forum jest Sanok i tam też w czasie trwania imprezy będą się odbywać codziennie koncerty.

J. O. : Do Sanoka zapraszamy na 19 od 5 do 10 lutego. Na inaugurację z recitalem fortepianowym wystąpi Eugen Jindjic - laureat VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1970 roku. Drugi koncert wypełni zupełnie inna muzyka - ethno & folk jazz, a wykonawcami będą Szymon Kobyliński i fenomenalnie śpiewająca Rivka Shabi. Koncert wtorkowy (7 lutego) poświęcamy Tatianie Shebanovej, a wykonawczynią będzie laureatka tej samej edycji Konkursu Chopinowskiego co Tatiana - Akkiko Ebi. 8 lutego w Sanockim Domu Kultury odbędzie się koncert zatytułowany "Od Bacha do Kopczyńskiego - koncerty fortepianowe" z udziałem Accademia dell'Arco Chamber Orchestra pod dyrekcją Pawła Radzińskiego. Następnego dnia odbędzie się koncert zatytułowany "Forum Miastu", a wystąpią Kayah i Royal String Quartet. Finałowa Gala odbędzie się 10 lutego z udziałem Lwowskiej Orkiestry Kameralnej "Academia" i młodych solistów.

Z. S. : Ilu młodych pianistów przyjedzie do Sanoka na Forum?

J. O : W tym roku zanotowaliśmy rekordową liczbę osób, bo samych aktywnych uczestników mamy 100. Dodatkowo zgłosiło się 40 osób jako bierni uczestnicy. Oprócz Forum Mamy jeszcze "Konkurs młodego wirtuoza" i w tym roku  aż 150 osób się zgłosiło do udziału i musieliśmy powołać aż trzy komisje, aby mogły w jednym czasie wszystkich przesłuchać. Mamy także cykl "Mistrzowie Kameralistyki Fortepianowej"  i też zgłosiło się 40-tu chętnych.Dla uczestników przygotowaliśmy mnóstwo bardzo interesujących wykładów i seminarów, oraz ważnych zajęć praktycznych na temat zdrowia pianistów. Ciekawym doswiadczeniem będzie wykład Jerzego Machowskiego - reżysera teatralnego, który mówił będzie o przygotowaniu scenicznym i swobodzie estradowej. Nie pomijamy roli biznesu i marketingu  w życiu młodych artystów i specjalne zajecia na ten temat poprowadzi pan Maxymilian Bylicki.

Z. S. : Zajęcia poprowadzą znakomici mistrzowie, kilka nazwisk już padło w rozmowie, ale lista jest długa.

J. O. : Owszem, lista jest długa, bo mamy aż ponad 20. mistrzów, a wśród nich są : Eugen Jindjic, Akkiko Ebi, Andrzej Jasiński, Viera Nosina, Jarosław Drzewiecki, Zofia Dramińska, która się zajmuje rehabilitacją pianistów.Bedzie z nami także Marcin Kopczyński, który na naszą prośbę skomponował utwór na duet fortepianowy i orkiestrę, który będzie grany na trasie koncertowej. To już kolejne dzieło na zamówienie Forum. Na dwóch poprzednich edycjach komponował dla nas Konstanty Wileński. Będą z nami mistrzowie i uczestnicy w Litwy, Słowacji i Ukrainy.

Z. S. : Mistrzowie pracując z uczestnikami, słuchając ich występów, obserwują pilnie ich pracę i przyznawane są na zakończenie nagrody Forum.

J. O. : Najważniejszymi nagrodami Forum są "Złote Parnasy". Te nagrody otrzymują najwybitniejsi uczestnicy, ale poza trzema "Złotymi Parnasami" jest także dużo innch nagród - przede wszystkim wiele recitali w znaczących salach w Polsce, ale także na Słowacji, Litwie, czy w stolicy Rosji - Moskwie. Oprócz tego są stypendia i wiele innch nagród.

Z. S. : Sanok jest dobrym miastem do zorganizowania takiej imprezy.

J. O. ; Sanok jest bardzo gościnnym miastem - począwszy od władz Miasta, poprzez dyrekcję Szkoły Muzycznej, która udostępnia nam cały budynek z instrumentami, na Sanockim Domu Kultury kończąc. Wprawdze w SDK nie ma fortepianów, ale firma Yamaha przywozi nam 12 instrumentów, abyśmy mogli obsłużyć tę rzeszę pianistów.

Z. S. : Organizatorem Forum jest Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, którą Pan prowadzi wspólnie z prof. Jarosławem Drzewieckim.

J. O : Prezesem Fundacji jest prof. Jarosław Drzewiecki. Ja jestem viceprezesem,  natomiast ja jestem dyrektorem Forum, a prof. Jarosław Drzewiecki przewodniczącym Rady Progarmowej.

Z. S. : Pewnie wpłaty uczestników Forum nie pokrywają wszystkich wydatków.

J. O. : Staramy się aby te koszty Forum były dla uczestników jak najniższe. Od lat nie podnosimy kosztów dla uczestników, a trzeba powiedzieć, że są one wysokie. Zwróciliśmy się o refundację części kosztów do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale nie mamy jeszcze odpowiedzi czy otrzymamy jakieś środki. Wspomagają na Urząd Marszałkowski i Miasto Sanok. Mamy także pokaźną listę sponsorów, którzy rozumieją znaczenie tej imprezy i jej potrzeby. Naszym strategicznym sponsorem jest Yamaha. Bardzo sobie cenimy wsparcie takich firm jak: PGNiG, Pionier PEKAO, ARD, Sanok Rubber Company S.A., Pass Pol, Bank Pekao, Do-met, TRI POLAND, Automed, El-Trans, Impexrur, Izostal, Slovrur, DPM, Proma, PBS, Sokołów, oraz NGS Oil & Gas S.A.

 Serdecznie Państwa zapraszam na koncerty do Sanoka od 5 do 10 lutego, a także na wszystkie koncerty, które odbędą się w ramach Forum w innych miastach i miejscowościach.

 Z panem Januszem Ostrowskim - dyrektorem XII Międzynarodowego Forum Pianistycznego "Bieszczady bez granic..." - rozmawiała Zofia Stopińska ( 19 stycznia 2017r.).