Nowe organy w Rzeszowie - Słocinie

Prezentacja instrumentu 15 grudnia 2018r.

Koncert 16 grudnia 2018r. , wykonawcy: prof. Andrzej Chorosiński - organy, dr hab. Marek Stefański - organy, Krzysztof Szczepaniak - narrator

W ostatnich dniach mijającego roku 2018 Rzeszów wzbogacił się o nowe, piękne organy, o znaczącej wartości artystycznej. Instrument został zbudowany w kościele pod wezwaniem Świętego Rocha w Słocinie. Budowniczym organów jest renomowana warszawska firma organmistrzowska pana Andrzeja Kamińskiego, która szczyci się realizacją znaczących projektów budowy organów, dokonanych zwłaszcza w ostatnich dwudziestu latach w różnych miastach Polski.
Rzeszowski instrument posiada 27 głosów, rozdzielonych pomiędzy dwa manuały i klawiaturę nożną. Dysponuje mechaniczną trakturą gry i rejestrów, nawiązując w swojej konstrukcji do najchlubniejszej tradycji budownictwa organowego minionych wieków. Dyspozycja głosów, uwzględniająca najbardziej wartościowe rejestry pochodzące jeszcze z organów firmy Rieger, które znajdowały się w słocińskim kościele na samym początku, dodane nowe głosy językowe oraz zbudowana dla drugiego manuału szafa ekspresyjna, pozwalają na wykonywanie z wielkim powodzeniem literatury organowej różnych epok i stylów. Jakości brzmienia instrumentu dopełnia wspaniała akustyka świątyni. Inicjatorem budowy organów był proboszcz parafii p.w. św. Rocha w Słocinie ksiądz prałat Stanisław Tarnawski, a "dobrym duchem" całego przedsięwzięcia ksiądz prałat płk. Robert Mokrzycki, proboszcz rzeszowskiej parafii p.w. bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, były proboszcz Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie firma pana Andrzeja Kamińskiego dokonała przed laty wielce udanej przebudowy i rekonstrukcji organów.
Poświęcenie nowych organów w Rzeszowie-Słocinie zaplanowano na sobotę 15 grudnia na godzinę 16.00. Aktu tego dokona Ordynariusz Rzeszowski ks. bp. Jan Wątroba. Organy zabrzmią po raz pierwszy podczas uroczystej liturgii, z udziałem chóru parafialnego pod dyrekcją pana Krzysztofa Husa. Po nabożeństwie odbędzie się krótka prezentacja instrumentu w wykonaniu dr. hab. Marka Stefańskiego. Dzień później, w niedzielę 16 grudnia o godzinie 16.00, kolejną uroczystą liturgię będzie sprawował pierwszy ordynariusz rzeszowski ksiądz biskup Kazimierz Górny. Bezpośrednio po nabożeństwie rozpocznie się koncert organowy w wykonaniu prof. Andrzeja Chorosińskiego z UMFC w Warszawie oraz dr. hab. Marka Stefańskiego z Akademii Muzycznej w Krakowie. Narratorem konceru będzie pan Krzysztof Szczepaniak, wizytator szkolnictwa muzycznego MKiDN.
Cieszy wielce fakt, iż Rzeszów zyskał organy o tak znaczących walorach artystycznych. Instrument będzie ubogacał swoim brzmieniem nie tylko liturgie sprawowane w kościele p.w. św. Rocha w Słocinie, ale będzie także służył działalności koncertowej. Już latem 2019 roku organy słocińskie zabrzmią niejednokrotnie podczas koncerów Festiwalu "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa".
dr.hab. Marek Stefański