Smyczki na Wojciechu - goście z Węgier

3 sierpnia 2018r. ; godz. 19.00 ; kościół pw. św. Wojciecha w Krośnie

Wykonawcy:
Báll Dávid [Węgry]- fortepian
Selmeczi Gábor [Węgry]- skrzypce
Major István [Węgry]- wiolonczela

Program:
Bela Bartok - Sonatina (4’)
Dávid Báll - fortepian
VladimirGodar- Talisman - Nocturne (15')
Dávid Báll - fortepian
Gábor Selmeczi - skrzypce
István Major - wiolonczela
Fryderyk Chopin- Scherzo nr 1 h-moll op. 20 (10’)
Dávid Báll - fortepian
Antonín Dvořák- Trio fortepianowe B - dur nr 1 op. 21 (30’)

Gábor Selmeczi
Urodzony w 1979 roku w rodzinie muzyków, odebrał gruntowną edukację w dziedzinie skrzypiec - naukę gry rozpoczął w wieku lat 7. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Wiedniu, w klasie profesora Rainera Küchla w 2006 roku. Grywał z największymi sławami muzycznymi oraz dyrygentami, pracując w Orkiestrze Opery Wiedeńskiej oraz w Filharmonii Wiedeńskiej od kiedy ukończył 19 lat. Uczestniczył wielokrotnie w Festiwalu w Salzburgu, zdobywając artystyczne doświadcznie. Od 2001 brał udział, zdobywając nagrody, na Budapesztańskim Festiwalu Orkiestr. W 2012 roku założył Lanner Quartet, który przybliża charakterem uprawianego repertuaru nastrój Wiednia i francuskich salonów. W maju 2017 roku skrzypek pracował jako koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Alba Regia: Holland, France and Israel.

István Major
Urodzony w 1973 roku w węgierskim Kaposvár, kształcił się w Akademii Muzycznej Franciszka Liszta oraz ukończył Uniwerystet Muzyczny w Wiedniu, pod okiem światowej sławy wiolonczelistki Angeliki May. Był solistą wiolonczelistą w Orkiestrze Symfonicznej MAV w Budapeszcie, przez 10 lat, począwszy od 2002 roku. Jest także nauczycielem instrumentu, naucza również kameralistyki - przez wiele lat pracował w licznych węgierskich konserwatoriach.
Od 2015 był dyrektorem generalnym Orkiestry Symfonicznej Alba Regia w Székesfehérvár /Węgry/, grając jednocześnie wiele koncertów z innymi, znamienitymi orkiestrami symfonicznymi, biorąc udział w nagraniach programów w Węgierskim Radiu Narodowym, zarówno jako solista, jak również członek składów kameralnych. Koncertował jako solista w Austrii, Niemczech.

Dávid Báll
Artysta, urodzony w 1982 roku w Budapeszcie, jest z całą pewnością najbardziej reprezentatywnym węgierskim pianistą młodego pokolenia. Występował w Teatro Colón w Buenos Aires, Lincoln Center w Nowym Jorku, Musikvereinsaal w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Salle Pleyel w Paryżu, Festspielhaus w Salzburgu, w Operze Królewskiej w Maskat /Oman/ oraz w Kioi Hall w Tokio. Współpracował ze znakomitymi muzykami światowej sławy, Ivanem Fischerem, Heinzem Holligerem, Zoltánem Peskó, Mikhailem Pletnevem, Gáborem Takács-Nagyem i Klausem Thunemannem. Był pięciokrotnie zaproszony przez Zoltána Kocsisa i Węgierską Filharmonię Narodową (wykonując koncerty: piąty Beethovena, drugi Liszta, trzeci Prokofiewa, op. 42 Schoenberga, a także burleskę Strawińskiego zatytułowaną „Pietruszka”).
Artysta ukończył Szkołę Muzyczną Aelii Sabiny, Konserwatorium im. Béli Bartóka oraz Akademię Muzyczną im. Franciszka Liszta w Budapeszcie. Jego profesorami byli między innymi: Ferenc Rados, György Nádor, András Kemenes, Zoltán Benkő oraz Karapetian Karin. Doktoryzował się w roku 2011 (DLA) na Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta i niewiele później (2013) rozpoczął na tejże uczelni pracę na stanowisku profesora pianistyki.
Był nagradzany w wielu znaczących konkursach na Węgrzech (w Budapeszcie, Szeged, Pecz), w Hiszpanii, Włoszech, Norwegii oraz Austrii i Japonii. W 2013 roku uzyskał stypendium podoktoranckie Zoltána Magyary. Był również trzykrotnym stypendystą programu Annie Fisher, zdobył też stypendium narodowe, jest laureatem Nagrody Uniwersyteckiej, nagrody Pétera Robicseka, a także Ari Kupsus.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza
WSTĘP WOLNY