IX Symfonia Gustava Mahlera
Case scaglione - dyrygent fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

IX Symfonia Gustava Mahlera

AB 11 maja 2018, PIĄTEK, GODZ. 19:00
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
CASE SCAGLIONE - dyrygent

W programie:
G. Mahler – IX Symfonia

Gustav Mahler nie doczekał premiery IX Symfonii (1909), której prawykonanie odbyło się w 1912 roku w Wiedniu. Ta ostania ukończona symfonia Mahlera nosi piętno osobistych tragedii - śmierć córki i diagnoza nieuleczalnej choroby. Na przekór wszystkiemu Mahler był pełen planów na przyszłość – w 1908 r. podjął się prowadzenia orkiestry Nowojorskich Filharmoników. Dzieło będące zamknięciem twórczości kompozytora, jest jednocześnie pożegnaniem romantycznej epoki, ale uważny słuchacz dostrzeże w IX Symfonii powiew nowych tendencji kształtujących się w muzyce na przełomie wieków. „Do widzenia, moja lutnio” – napisał kompozytor na jednej z ostatnich stron partytury tego dzieła.

Amerykański dyrygent Case Scaglione wywarł wrażenie na orkiestrach na całym świecie wrażliwym i wnikliwym podejściem do tworzenia muzyki. W sezonie 2017/18 zadebiutuje koncertami z takimi orkiestrami jak: Oulu Symphony Orchestra, Brussels Philharmonic, Ulster Orchestra oraz RTÉ National Symphony Orchestra. Ponownie będzie dyrygować orkiestrami: Orchestre national d'Île-de-France, Kristiansand Symfoniorkester, Sacramento Philharmonic, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, oraz Brno Philharmonic Orchestra.

Po jego uznanym przez krytyków debiucie w Niemczech z orkiestrą kameralną Württembergisches Kammerorchester Heilbronn w czerwcu 2016 r., Case Scaglione został powołany w lipcu 2017 r. nowym głównym dyrygentem orkiestry ze skutkiem od września 2018 r. W ostatnich latach, pracował, między innymi, z następującymi orkiestrami: Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Orchestre de Chambre de Lausanne, Luzerner Sinfonieorchester, Tampere Philharmonic, Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia i z Bilkent Symphony Orchestra. Wśród solistów byli tacy artyści jak: Joshua Bell, Yulianna Avdeeva, Jean-Efflam Bavouzet, Behzod Abduraimov i Khatia Buniatishvili.