Płyta nagrana w Filharmonii Podkarpackiej z szansą na Fryderyka

Płyta wydana w wytwórni DUX  zawierająca komplet pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, w wykonaniu znakomitych polskich artystów: Anna Radziejewska - mezzosopran, Karol Kozłowski - tenor i Agnieszka Hoszowska - Jabłońska - fortepian, otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2017, w kategorii "Album roku muzyka kameralna".

Z tej nominacji możemy być bardzo dumni, bowiem nagranie zostało zarejestrowane w słynącej z bardzo dobrej akustyki Sali Koncerowej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, a sławnym śpiewakom towarzyszy wyśmienita pianistka Agnieszka Hoszowska - Jabłońska. Artystka urodziła się w Rzeszowie, tutaj rozpoczynała naukę gry na fortepianie, a po studiach w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej i prof. Jerzego Tosika-Warszawiaka, zamieszkała w rodzinnym mieście i oprócz działalności koncertowej, prowadzi działalność pedagogiczną na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie.

Ignacy Jan Paderewski przeszedl do historii przede wszystkim jako polityk, a w świecie muzycznym, jako niezrównany wirtuoz. Ale ten geniusz, który przypadkowo grał także na fortepianie, oprócz wykonawstwa zajmował się również kompozycją i pozostawił po sobie szereg bardzo interesujących utworów. Niniejsza płyta zawiera wszystkie pieśni Paderewskiego napisane do tekstów polskich poetów romantycznych i francuskich parnasistów. Po raz pierwszy w historii fonografii zaprezentowane są one w oryginalnej obsadzie głosów wokalnych ( z zachowaniem podziału na teksty męskie i żeńskie). O najwyższej jakości nagrania decydują osoby wykonawców : znakomita kameralistka Agnieszka Hoszowska - Jabłońska towarzyszy Annie Radziejewskiej i Karolowi Kozłowskiemu, należącym do grona najwybitniejszych polskich wokalistów.

Kolejność utworów zamieszczonych na płycie:

Ignacy Jan Paderewski - Cztery pieśni na głos i fortepian op. 7 (1882 - 1885) słowa: Adam Asnyk                                                                                                                                                                        

1 - 4. "Gdy ostatnia róża zwiędła", "Siwy koniu", "Szumi w gaju brzezina", "Chłopca mego mi zabrali"

5. "Konwalijka" na głos i fortepian op. 7 (a) słowa: Adam Asnyk (1882)

Ignacy Jan Paderewski - Cztery Pieśni na głos i fortepian op. 18 (1887 - 1893) słowa: Adam Mickiewicz

6 - 11. "Polały się łzy", "Piosnka dudarza", "Moja pieszczotka", "Nad wodą wielką i czystą", "Tylem wytrwał", "Gdybym się zmienił"

12. Ignacy Jan Paderewski - Dans la foret na głos i fortepian (1896) słowa: Théophile Gautier

Ignacy Jan Paderewski  - Dwanaście pieśni na głos i fortepian op. 22 (1903) słowa: Catulle Mendess

13 - 24. "Dans la foret", "Ton coeur est d'or pur", "Le ciel est tres bas", "Naguere", "Un jeune pâtre", "Elle marche d'un pas distrait", "La nonne", "Viduité", "Lune froide", "Querelleuse", "L'Amour fatal", "L'Ennemie"

Ignacy Jan Paderewski

Pieśni

Wykonawcy: Agnieszka Hoszowska Jabłońska - fortepian, Anna Radziejewska - mezzosopran, Karol Kozłowski - tenor

DUX 1246, DUX 2016

Reżyser nagrania - Małgorzata Polańska .