DUO ARDENTE - koncert w Krośnie
Duo Ardente - Aleksandra Lelek - wiolonczela, Maciej Zimka - akordeon fot. Andrzej Szełęga

DUO ARDENTE - koncert w Krośnie

DUO ARDENTE / POLSKA
KONCERTY „SMYCZKI NA WOJCIECHU” 2018
Miejsce: Kościół św. Wojciecha, ul. Korczyńska 18a, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 29 czerwca 2018, godzina 19.00

Wstęp wolny


Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza mieszkańców Krosna do udziału w czwartej edycji Smyczków na Wojciechu.
Spotkanie z muzyką kameralną, tradycyjnie już wzbogaconą o instrumentarium inne niż smyczkowe, w zabytkowym, drewnianym kościele św. Wojciecha zaspokoi gusta tych, którzy są z nami od początku i tych, którzy po raz pierwszy wezmą udział w tym i w kolejnych wydarzeniach w ramach cyklu. Ukłonem w stronę wielbicieli dźwięków wiolonczeli i akordeonu zapraszamy na koncert duetu Duo Ardente.
Duo Ardente/Polska w składzie:
Aleksandra Lelek (wiolonczela)
Maciej Zimka (akordeon)


Program

J.S. Bach - Sonata nr 2 BWV 1028 D-dur
S. Gubajdulina - In croce
C. Saint-Saens - Sonata F-dur op. 123 (cz. I i II)
A.F. Servais - Fantaisie Sur Deux Airs Russes op. 13
Fantaisie et Variations brillantes sur la Valse de Schubert

Duo Ardente tworzą wybitni absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, Leopold Mozart Zentrum University w Augsburgu i Royal Conservatory w Brukseli. Mają na swoim koncie liczne koncerty w kraju i za granicą. Są laureatami wielu krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych. Zespół wykonuje zarówno muzykę klasyczną, jak i współczesną, często prawykonując nowe kompozycje.

Duo Ardente wystąpiło na takich festiwalach jak (m.in.): 7th MOZG Festival w Bydgoszczy, III Krakowski Festiwal Akordeonowy, XVIII Międzynarodowe Sanockie Spotkania Akordeonowe, 8 Festiwal „Wawel o zmierzchu” w Krakowie, 12. Le Cles du Clasique w Saillagouse (Francja), Festiwalu „Polish Summer” w Londynie (Anglia) czy cyklu koncertów w „Atmie” w Zakopanem.

W 2016 roku ukazała się ich debiutancka płyta zawierająca kompozycje: A.F. Servais, S. Gubaiduliny, Z. Bargielskiego i A. Piazzolli. Zespół jest laureatem Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2013) oraz Stypendium Fundacji „Grazella” (2017).

Aleksandra Lelek urodziła się w 1991 roku w Krakowie. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 10 lat. Jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego. W roku 2013 w ramach stypendium Erasmus przebywała w Leopold Mozart Zentrum Universitat Augsburg, w klasie wiolonczeli prof. Juliusa Bergera.
Ponadto pracowała pod kierunkiem profesorów, takich jak: Arto Noras, Krzysztof Penderecki, Jeroen Reuling, Ivan Monighetti, Johannes Meissl, John Kadz, Na Mu La, Kazimierz Michalik, Tomasz Strahl, Desmong Hoebig, Hans Jensen, Laurence Lesser, Michael Flaksman.
Jest zapraszana do udziału w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych (Festiwalu Muzyki Współczesnej „Missa Est”- Monachium, Kronberg Academy, European Chamber Music Academy w Wilnie (ECMA), International Musical Enghien Encounters w Belgii, Young Talent Music Festival in Schiermonnikoog-Holandia). W ostatnim czasie wykonała Concerto Grosso pod batutą kompozytora maestro Krzysztofa Pendereckiego podczas Ohrid Summer Festival, a także ten sam utwór pod batutą Jerzego Maksymiuka podczas Międzynarodowego Festiwalu „Wawel o zmierzchu”.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów: Ogólnopolskiego Konkursu im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu, Koncertu Festiwalowo-Konkursowego w ramach Festiwalu Sztuki Młodych w Poznaniu, Festiwalu International Summer Academy PRAG WIEN BUDAPEST, Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych na Ukrainie, Międzynarodowego Konkursu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie, Festiwalu Morningside Music Bridge w Kanadzie, Międzynarodowego Konkursu „Talenty Europy” w Dolnym Kubinie-Słowacja, Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu Wykonawstwa Utworów Witolda Lutosławskiego w Drozdowie, Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Liezen-Austria. W 2009 roku została zakwalifikowana do grona 64 wiolonczelistów (spośród 214) w 9 Międzynarodowym Konkursie im. Mścisława Rostropowicza w Paryżu.

Nagrywała dla Akademii Muzycznej w Krakowie, dla ORF Radia Kulturhaus w Wiedniu, dla Festiwalu Morningside Music Bridge (Mount Royal University w Calgary – Kanada), a także z zespołem wiolonczel pod kierownictwem prof. Juliusa Bergera „Cello Passionato” - płyta „4 for peace”.

Maciej Zimka - akordeonista, kompozytor i aranżer. Jest absolwentem studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu ad. Janusza Patera.

Jest laureatem wielu konkursów instrumentalnych zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych, m.in. I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Mławie, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (w kategorii kameralnej w duecie CordAniMa) III miejsce na Miedzynarodowym Konkursie Akordeonowymw Klingenthal, III miejsce i nagroda specjalna w IV Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach- Dziedzicach, wyróżnienie w Miedzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.

Maciej Zimka aktywnie koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Anglia, Niemcy, Słowacja, Ukraina, USA, Włochy), zarówno solo, jak i z zespołami: „Armonia Lyrica”, „CordAniMa”, „Quasi Una Fantasia”. W jego kręgu zainteresowań szczególne miejsce zajmuje muzyka współczesna - artysta często prawykonuje nowe utwory napisane na akordeon, a w swoim repertuarze posiada szereg dzieł najznakomitszych twórców XX i XXI w. (m.in. R.Haubensotck -Ramati, V. Holmboe, A. Nordheim, S. Gubajdulina, Z. Bargielski T. Hosokawa, , A. Krzanowski, C. Meijering).

Maciej Zimka jest także aktywnie działającym kompozytorem. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich (IV nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór „Three Little Pieces In Different Styles”, III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie im. Adama Didura za utwór „Szeherezada”, III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór „Sonata na skrzypce i akordeon”, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór „One Tale From Apurimac River”, wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór „Chanson”, III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura za kompozycję „Chłopiec z deszczu”. Maciej Zimka jest także wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury RP, Prezesa Rady Ministrów RP, fundacji Sapere Auso oraz rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.