Sanok - zimowa stolica muzyki fortepianowej

          W pierwszym tygodniu lutego Sanok będzie zimową stolicą muzyki fortepianowej za sprawą XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. To jeden z największych projektów edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat, organizowanych przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury kierowaną przez prof. Jarosława Drzewieckiego – Prezesa Zarządu i mgr. Janusza Ostrowskiego – V-ce Prezesa Zarządu.
          Zbliżającą się tegoroczną edycję przybliżmy Państwu wspólnie z Panem Januszem Ostrowskim.

          Zofia Stopińska: Nurtem, który od początku nierozerwalnie jest związany z Forum i jednocześnie najbardziej zauważalnym nie tylko przez uczestników, ale także mieszkańców przez Sanoka i wielu innych miast, są koncerty, stąd proszę powiedzieć, kto wystąpi w Sali Sanockiego Domu Kultury w dniach od 3 do 8 lutego, oraz w innych miastach naszego regionu.

          Janusz Ostrowski: Pragnę zwrócić Państwa uwagę na dwa wydarzenia poświęcone pamięci wybitnych pianistów: „Ryszard Bakst in memoriam” i „Tatiana Shebanova in memoriam”.
         Po raz pierwszy w dziejach Forum pojawia się nazwisko trochę zapomnianego wspaniałego pianisty Ryszarda Baksta, a przecież znalazł się w ścisłym gronie laureatów IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadził ożywioną działalność koncertową w Polsce i na świecie, zarówno w pierwszych latach po konkursie, kiedy mieszkał w Polsce, jak i po 1968 roku, kiedy wyemigrował do Wielkiej Brytanii i osiadł w Manchesterze, gdzie prowadził klasę fortepianu w Royal Manchester College of Music. Solistą koncertu, którym 3 lutego zainaugurujemy Forum w Sanoku, będzie wychowanek prof. Ryszarda Baksta – Peter Seivewright. Przyjęła nasze zaproszenie także Małżonka śp. Ryszarda Baksta – Barbara Bakst, ale nie wiadomo, czy ze względu na jej stan zdrowia lekarze zgodzą się na podróż do Sanoka.
          Drugi koncert „Tatiana Shebanova in memoriam” poświęcony będzie tej wybitnej pianistce, która odeszła 1 marca 2011 roku, ale jestem przekonany, że cały czas nam towarzyszy i patrzy z nieba na nasze wysiłki zmierzające do podnoszenia poziomu polskiej pianistyki i promowanie jej bardzo szeroko na świecie.
Podczas nadzwyczajnego koncertu, który odbędzie się 5 lutego, wystąpią dwie wspaniałe osobowości – Boris Bloch z USA oraz Lidia Grychtołówna, która będąc u nas w ubiegłym roku stwierdziła, że musi tu wrócić, aby zagrać specjalnie dla Tatiany Shebanovej.
          Zupełnie inny koncert odbędzie się w Sanoku 4 lutego, podczas którego wystąpi „HOLEVIATERS”, zespół folkowo-swingowy z Podhala i mamy nadzieję, że ten koncert spodoba się wielu osobom.
Bardzo ważnym koncertem będzie występ laureatów „Złotych Parnasów”, wyróżnionych najwyższą naszą nagrodą podczas poprzednich edycji Forum. Pianistom towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją Vladymira Syvokhipa.
          W czwartek, 7 lutego, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, organizujemy koncert zatytułowany „Forum Miastu”, podczas którego muzykę Krzysztofa Komedy grać będą: Andrzej Jagodziński Trio i Lwowska Orkiestra Kameralna „AKADEMIA” pod kierownictwem Artura Mykitki. Ten koncert odbędzie się pod patronatem UNESCO.
          Gala Finałowa XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego odbędzie się w piątek (8 lutego 2019,r.). Wystąpi Lwowska Orkiestra Kameralna „Akademia” pod dyrekcją Igora Pylatyuka, a przy fortepianie zasiądą kandydaci do Konkursu Chopinowskiego, mamy nadzieję, że będą to także laureaci tego Konkursu.

          Powiedział Pan o koncertach w Sanoku, ale oprócz tego odbędą się dwie trasy koncertowe w miastach Podkarpacia i nie tylko.

          - Uczestnicy Forum pragną u nas zdobyć również doświadczenia w zakresie koncertów z towarzyszeniem orkiestry. Mamy do zaoferowania dwie orkiestry i dlatego oprócz Sanoka koncerty odbędą się w 12-tu miastach. Z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia” nasi uczestnicy wystąpią w Ustrzykach Dolnych, Jarosławiu, Łańcucie, Przemyślu, Stalowej Woli i Warszawie, natomiast z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej grać będą m.in. w Mielcu, Kielcach i Stalowej Woli.

          Sercem Forum jest Sanok i tam będzie się działo najwięcej, bo oprócz wspaniałych koncertów codziennie odbywać się będą w ramach Mistrzowskiej Szkoły Pedagogiki Fortepianowej lekcje pokazowe, wykłady i ćwiczenia.

          - W tym roku gościć będziemy w Sanoku wyjątkowych mistrzów. Po raz kolejny będą u nas: Lidia Grychtołówna, Michail Woskriesieńki (Rosja), Viera Nosina (Rosja), Andrzej Jasiński, Jarosław Drzewiecki, Andrzej Tatarski, Philippe Giusiano (Francja), Aleksandra Zvirblyte (Litwa).
Po raz pierwszy zajęcia poprowadzą: Peter Seivewright (Anglia), Boris Bloch (Ukraina – Niemcy – USA), Marek Podhajski z Gdańska, po kilku latach przerwy pojawi się u nas Zbigniew Faryniarz z Wrocławia. Lista znakomitych mistrzów jest długa.

           Odbędzie się jeszcze konkurs „Młody Wirtuoz” przeznaczony dla dzieci.

           - Na ten konkurs mamy 162 zgłoszenia. Trzy komisje będą oceniać grę najmłodszych, a pracować one będą pod kierunkiem: prof. Ludmiły Zakopets, prof. Viery Nosiny i prof. Andrzeja Tatarskiego. Pozostałymi jurorami będą nauczyciele, którzy przyjadą do nas, aby uczestniczyć w „Mistrzowskiej Szkole Pedagogiki Fortepianowej”. Od samego początku oceny są bardzo trafne i sprawiedliwe, stąd ten konkurs cieszy się tak wielką popularnością. Nie jest to dla nas organizacyjnie łatwy konkurs, ale każda udana edycja daje ogromną satysfakcję.

          Kilkaset osób gościć będzie w czasie Forum w Sanoku.

          - To prawda, bo jak powiedziałem, na konkurs „Młody Wirtuoz” zgłosiło się 162 osoby, ponad 150 osób weźmie udział w Forum Pianistycznym, gościć będziemy ponad 30 Mistrzów, dwie orkiestry, i spora grupa pedagogów oraz rodziców. Około 500 osób przyjedzie do Sanoka w tym roku na to wielkie święto, jakim jest Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”. Wszystkie nurty Forum harmonijnie się przenikają i bardzo ciekawe tematy są poruszane przez mistrzów. Dla przykładu, polecam wszystkim uczestnictwo w wykładach, które odbywać się będą 6 lutego w środę, podczas których prof. Marek Podhajski z Gdańska i prof. Andrzej Jasiński z Katowic omawiać będą mazurki Fryderyka Chopina – m.in. ich formę, treść.
W następnym dniu prof. Viera Nosina mówiła będzie o fudze i sztuce polifonii, zaś prof. Boris Bloch wygłosi ciekawy wykład na temat: „Technika czy wirtuozeria?”. Prof. Andrzeja Tatarskiego poprosiliśmy o wykład na temat sztuki czytania nut a’vista, ponieważ to bardzo ważna umiejętność, a nic albo niewiele na ten temat można dowiedzieć się podczas nauki w szkołach muzycznych.
          Wiele uwagi poświęcamy także innym umiejętnościom młodych pianistów: jak należy dbać o zdrowie, jak się zaprezentować na scenie oraz przed sponsorami różnych przedsięwzięć, jak wykreować własny wizerunek. Występujący na scenie artysta powinien mieć wiedzę na różne tematy.

          Myślę, że uczniowie podkarpackich szkół muzycznych, a przede wszystkim Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sanoku, wiele skorzystają uczestnicząc w wykładach, słuchając koncertów.

          - Z pewnością tak. Chcę jeszcze podkreślić, że oprócz wieczornych koncertów w SDK, od 4 do 8 lutego codziennie o 10.00 odbywać się będą w Szkole Muzycznej „Poranki muzyczne” w wykonaniu młodych pianistów, na które zapraszamy wszystkich. Cena biletu wynosi 1 złoty i nikogo chyba nie wystraszy. Zapraszamy seniorów, uczniów szkół, przedszkolaków...

          Nad stroną artystyczną i naukową Forum czuwa prof. Jarosław Drzewiecki, natomiast Pan zajmuje się sprawami organizacyjnymi.

          - Tak, doskonale się uzupełniamy i konsultujemy się w różnych sprawach – organizacyjnych i artystycznych. Chcę jeszcze powiedzieć o jednej bardzo ważnej inicjatywie. Udało nam się zorganizować konferencję naukową „Rola instytucji kultury w rozwoju innowacyjnego społeczeństwa”, na którą zaprosiliśmy wiele wybitnych osobistości – m.in. przyjedzie do nas pan Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, który będzie mówił o rozwoju Podkarpacia i inwestycjach zaplanowanych do realizacji na tym terenie. Będzie pan Krzysztof Olendzki – Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza i pan Maksymilian Bylicki – Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, którzy powiedzą nam o różnych programach planowanych w dziedzinie kultury i współpracy z instytucjami kultury państw sąsiadujących. Na to spotkanie zapraszamy także samorządowców, dyrektorów domów kultury i twórców kultury, aby na tę konferencję przyjechali i dowiedzieli się, z jakich programów można skorzystać.

          Bardzo interesująco zapowiada się tegoroczna edycja Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Przyjadą na te wydarzenia uczestnicy nie tylko z Euroregionu Karpat.

          - Promujemy to Forum przede wszystkim w Polsce, natomiast przyjeżdżają do nas uczestnicy z Białorusi, Chile, z Chin przyjeżdża 7 osób, będą uczestnicy z Mołdawii, Turcji, Japonii, Korei, Litwy i po raz pierwszy z Rosji przyjedzie aż 19 osób i 27 z Ukrainy. Bardzo nas cieszy to wielkie zainteresowanie.

          Mam nadzieję, że pod koniec przyszłego tygodnia będzie okazja do rozmowy na temat przebiegu i efektów tegorocznej edycji. Będę się starać na bieżąco informować na portalu „Klasyka na Podkarpaciu” www.klasyka-podkarpacie.pl, o koncertach, które odbywać się będą w Sanoku i innych miastach w naszym regionie.

          - Ja także zapraszam do obserwowania naszej działalności na stronie www.interpiano.pl.

Z Panem Januszem Ostrowskim – dyrektorem XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” rozmawiała Zofia Stopińska 25 stycznia w Rzeszowie.