NOWY SEZON ARTYSTYCZNY FILHARMONIKÓW PODKARPACKICH
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

NOWY SEZON ARTYSTYCZNY FILHARMONIKÓW PODKARPACKICH

        Pod koniec września w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się oficjalna inauguracja sezonu artystycznego 2018/2019, ale Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej już od połowy sierpnia pracuje i koncertuje nie tylko w swojej siedzibie.
O letnich koncertach i o zbliżającym się nowym sezonie artystycznym rozmawiam z prof. Martą Wierzbieniec – Dyrektorem Naczelnym Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Zofia Stopińska: Rocznice obchodzone zarówno w bieżącym, jak i w następnym roku mają wpływ na programy koncertów i ich intensywność.

Marta Wierzbieniec: Rzeczywiście, tegoroczne lato było bardzo pracowite, bo nie tylko od połowy sierpnia, ale też w lipcu mieliśmy parę koncertów i koncertujemy przez cały wrzesień: 2 września nasza orkiestra wystąpi w Baranowie Sandomierskim, 7 września na Rynku w Rzeszowie, 9 w rzeszowskich Ogrodach Bernardyńskich, a 21 września w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert, który będzie prologiem, zapowiedzią całego sezonu, a równocześnie zaakcentowaniem współpracy, jaką Filharmonia od ponad roku prowadzi ze stroną chińską, bowiem stamtąd będziemy gościć zarówno dyrygenta, jak i solistkę koncertu, a jednym z utworów będzie dzieło chińskiego kompozytora. Również we wrześniu odbędą się dwa koncerty dla dzieci i młodzieży – 17 września pod dyrekcją Tomasza Chmiela wystąpi trójka solistów, którzy wykonają znane pieśni patriotyczne i będą także zachęcać młodzież do śpiewania. W programie tego koncertu znajdzie się też polska muzyka filmowa. Myślę, że ten program spodoba się młodzieży.

        Dopiero tydzień po koncercie z udziałem gości z Chin oficjalnie zainaugurujecie sezon artystyczny.

        - Tak, 28 września rozpoczynamy cykl koncertów abonamentowych. Ten wieczór poprowadzi maestro Massimiliano Caldi, który od dwóch lat jest I dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. Solistami tego wieczoru będą wybitni artyści, małżeństwo flecistów – Agata i Łukasz Długoszowie. W programie znajdzie się Koncert na dwa flety i orkiestrę Franza Dopplera, ale koncert rozpocznie się Toccatą Bolesława Szabelskiego, a w części drugiej znajdzie się muzyka Wojciecha Kilara. Ten program zostanie wcześniej, bo 27 września, zaprezentowany w Sanoku w czasie Festiwalu Im. Adama Didura.
Zapraszamy później na wszystkie koncerty symfoniczne oraz koncerty kameralne, które proponujemy Państwu w czasie sezonu artystycznego. W Międzynarodowym Dniu Muzyki – 1 października w Międzynarodowym Dniu Muzyki, gościć będziemy Kwartet złożony z czterech wiolonczel.
4 października nasza Orkiestra wystąpi w Jaśle, z wyjątkowym koncertem z okazji 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, która przypada 16 października. Program ten kilkanaście dni później powtórzymy w Rzymie.
W koncertach weźmie udział m.in. znana doskonale rzeszowskiej publiczności skrzypaczka Anna Gutowska, będzie także dyrygent w Rumunii, wystąpi znakomity pianista Michał Drewnowski, który wykona 12 października Koncert fortepianowy Stanisława Wisłockiego. Planujemy także, wspólnie z Rzeszowskim Towarzystwem Muzycznym, zorganizowanie konferencji poświęconej temu kompozytorowi, dyrygentowi i pedagogowi. Będziemy mieć także szczęście usłyszeć wielkiego mistrza i jego uczennice – skrzypka Romana Lasockiego i Martę Gębską. Pod koniec października usłyszymy w wykonaniu włoskiego pianisty praktycznie nieznany, bo bardzo rzadko wykonywany, II Koncert fortepianowy e-moll Felixa Mendelssohna. Jednym z dyrygentów gościnnych będzie także Jiři Petrdlik z Czech – artysta, z którym współpracujemy już od kilku lat, a tym razem poprowadzi kameralny skład orkiestry. W listopadzie odbędą się koncerty z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – główny koncert odbędzie się 11 listopada, w niedzielę o godzinie 16:00. Koncert ten będzie transmitowany przez Program II Polskiego Radia. Orkiestrę poprowadzi Dawid Runtz, a w programie znajdzie się: „Hungaria” Malawskiego, „Trzy utwory w dawnym stylu” Góreckiego, Uwertura tragiczna Panufnika i na zakończenie „Victoria” Kilara z udziałem Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tydzień później będziemy gościć Adama Wodnickiego, a program złożony będzie z utworów Ignacego Jana Paderewskiego – Koncert fortepianowy, Fantazja polska i Symfonia „Polonia”. Te dwa koncerty przygotowuje Filharmonia Podkarpacka, ale 9 listopada, kiedy my będziemy się przygotowywać do transmitowanego koncertu w Święto Niepodległości, zaprosiliśmy do udziału w koncercie Krzysztofa Jakowicza i Jakuba Jakowicza, a towarzyszyć im będzie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Również 23 listopada będziemy mieli w programie polskie akcenty, bo zabrzmi nie tylko Toccata Artura Malawskiego, ale także Koncert podwójny na skrzypce i altówkę Krzysztofa Pendereckiego – w tym dniu Maestro Penderecki ukończy 85 lat i powiedział mi, że bardzo się na ten koncert cieszy, chociaż nie będzie mógł w nim uczestniczyć. Dwa dni później wystąpimy z tym programem w sali Konserwatorium Muzycznego w Pradze. W wieczór andrzejkowy – 30 listopada wystąpi znakomity trębacz i aranżer Gary Guthman, a w grudniu proponujemy m.in. recital Ewy Pobłockiej, koncert z udziałem znakomitych solistów i Chóru Wydziału Muzyki UR, a program wypełnią „Te Deum” Antona Brucknera i „Te Deum” Wojciecha Kilara.
Przywitamy Nowy Rok w radosnym, rozrywkowym nastroju. Tym razem będą aktorzy, znakomici muzycy i nasza Orkiestra.
Zapraszam serdecznie na wszystkie koncerty.

        Wielką popularnością cieszyły się w ubiegłym sezonie spektakle z cyklu BOOM.

        - Rzeczywiście, spektakle baletowe, operowe, operetkowe i musicalowe spotykają się z bardzo dobrym odbiorem publiczności. Mamy już zaplanowanych kilka wielkich przedsięwzięć na ten rok, ale z racji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości te produkcje odbędą się nieco później. Pierwsza z nich to „Dziadek do orzechów”, na kilka dni przed wigilią, to bardzo ciekawe widowisko, bo muzyka wykonywana będzie oczywiście przez orkiestrę, ale będzie też kobieta malująca piaskiem. Myślę, że spodoba się Państwu. Kolejne spektakle z tego cyklu odbędą się już w 2019 roku i myślę, że powiemy o nich innym razem. Najwięcej będzie ich na wiosnę i w tym czasie zaproponujemy pewne niespodzianki związane z 200 rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki i faktem, że rok 2019 ustanowiony został przez Sejm RP Rokiem Stanisława Moniuszki.

        Nie zapominacie także o dzieciach i młodzieży.

        - Jak co roku organizujemy koncerty w naszej siedzibie, a także podobnie jak w latach poprzednich, od października do maja, codziennie spod Filharmonii wyjeżdża bus z grupą muzyków, którzy występują, prowadząc audycje umuzykalniające w szkołach i przedszkolach naszego województwa. Tych audycji zaplanowaliśmy na cały sezon ponad 800.
Serdecznie zapraszam Państwa na wszystkie wydarzenia organizowane przez Filharmonię Podkarpacką.

Z prof. Martą Wierzbieniec – Dyrektorem Naczelnym Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozmawiała Zofia Stopińska 28 sierpnia 2018 roku.