Profesor Marta Wierzbieniec o 65. Sezonie Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie fot. Filharmonia Podkarpacka

Profesor Marta Wierzbieniec o 65. Sezonie Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej

           Sezon artystyczny 2019/2020 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozpoczyna się oficjalnie 4 października, ale nasi Filharmonicy mają za sobą już kilka koncertów, które odbyły się w sierpniu i we wrześniu.
          Bardzo udane były koncerty w zamku w Krasiczynie (25 sierpnia) i w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie (8 września). W Filharmonii odbył się koncert muzyki polskiej dla młodzieży szkolnej, a pod koniec września Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej towarzyszyła laureatom Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.
           O najważniejszych wydarzeniach, które odbyły się w ostatnich miesiącach, i rozpoczynającym się sezonie artystycznym opowie prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

           „Tradycyjny okres wakacyjny był dla Orkiestry czasem wzmożonej pracy w tym roku. Jest to wyjątkowy rok, ponieważ przypada wiele rocznic, ale przede wszystkim jest to Rok Stanisława Moniuszki i stąd dodatkowe koncerty pojawiły się w kalendarzu Orkiestry. W lipcu mieliśmy piękne, wspaniałe tournée po Gruzji, a w programie znalazła się wyłącznie muzyka polska, w tym głównie utwory Stanisława Moniuszki, a już w sierpniu rozpoczęły się intensywne przygotowania do I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który organizowany był w Rzeszowie przez Instytut Muzyki i Tańca z Warszawy.
            Sezon artystyczny rozpoczniemy  4 października koncertem pod batutą Massimiliano Caldiego, pierwszego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. W programie znajdą się: Symfonia D-dur nr 104 J. Haydna, Uwertura „Polonia” R. Wagnera i Koncert skrzypcowy e-moll F. Mendelssohna, w którym partie solowe wykona Agata Szymczewska.
            Powinnam także zaznaczyć, że jest to już 65. sezon koncertowy Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, czyli jubileuszowy. Gdyby prześledzić wszystko, co działo się w ciągu 65-ciu lat istnienia tego zespołu, to można by było bardzo długo opowiadać. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowaliśmy dopiero na zakończenie sezonu, na ostatni koncert w ramach symfonicznych wieczorów abonamentowych, który odbędzie się 19 czerwca 2020 roku, ale jednak w czasie sezonu będziemy także akcentować nasz jubileusz.
           W 2020 roku przypada też okrągła 250. rocznica urodzin Ludwika van Beethovena i dlatego zaplanowaliśmy, że w 2020 roku zostaną wykonane wszystkie symfonie tego wielkiego twórcy. W styczniu wykonamy I Symfonię, w kolejnych miesiącach następne, a skończymy IX Symfonią w grudniu.
W programach najbliższych koncertów znajdą się dzieła bardzo znane i lubiane, jak „Bolero” M. Ravela, czy I i II Suita „Peer Gynt” E. Griega, ale będą też kompozycje, które w Rzeszowie zabrzmią po raz pierwszy. Tak będzie w grudniu tego roku. Koncert poprowadzi młody dyrygent Rafał Janiak, a obok bardzo znanych utworów, jak „Krzesany” W. Kilara czy Koncertu skrzypcowego d-moll H. Wieniawskiego, wykonana zostanie też Suita z opery „Człowiek z Manufaktury”, którą skomponował dyrygent tego koncertu.
Takich ciekawostek będzie więcej, bo pod koniec października wykonamy także wspólnie z Chórem Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Praskim Chórem Mieszanym, z udziałem solistów i pod dyrekcją Jiří’ego Petrdlíka wielką II Symfonię G. Mahlera, zatytułowaną „Zmartwychwstanie”.
           W listopadzie nie zabraknie muzyki polskiej, będzie kontynuacja wydarzeń związanych z Rokiem Stanisława Moniuszki – na 10 listopada zaplanowaliśmy „Widma” tegoż kompozytora, oparte na „Dziadach” Adama Mickiewicza, w wykonaniu solistów, zespołu wokalnego i orkiestry Polskiej Opery Królewskiej pod batutą Tadeusza Karolaka.
Także w listopadzie usłyszymy Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina, „Mała Suitę” W. Lutosławskiego, Uwerturę „Bajka” S. Moniuszki, Preludium symfoniczne „Polonia” E. Elgara.
          Od 2 do 6 grudnia zaplanowaliśmy koncerty mikołajkowe dla dzieci. Tym razem Grupa Artystyczna „Artdance” i Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Wojciecha Rodka zabiorą najmłodszych do baśniowej krainy tańca i muzyki, wykonując najpiękniejszy balet P. Czajkowskiego „Jezioro łabędzie”.
           W sylwestrowy wieczór Orkiestrą Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej dyrygować będzie Mirian Khukhunaishvili z Gruzji, a solistami będą znakomici gruzińscy śpiewacy, występujący w wielkich salach operowych w różnych krajach. W pierwszej części koncertu słuchać będziemy muzyki wiedeńskiej, a w drugiej pojawią się także akcenty gruzińskie i muzyka filmowa.
           W karnawale posłuchamy muzyki filmowej, będą wieczory o charakterze operowym, czy operetkowym, ale zaplanowaliśmy także koncert muzyki gospel w wykonaniu grupy wokalnej Spirituals Singers Band i Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Styczeń zakończymy wieczorem, w którym królować będzie muzyka ze skrzypcami w roli głównej, a solistami będą wirtuozi tego instrumentu: Szymon Krzeszowiec, Sulamita Ślubowska, Barłomiej Fraś i Michał Orlik. W programie znajdą się m.in. takie przeboje muzyki klasycznej, jak: Introdukcja i Rondo Capriccioso C. Saint-Saënsa, Poemat Es-dur E. Chaussona czy Melodie cygańskie P. Sarasatego.
           Na scenie Filharmonii Podkarpackiej pojawią się wspaniali artyści, jak sopranistki Iwona Hossa i Katarzyna Oleś-Blacha, mezzosopranistka Ewa Wolak, pianistka Julia Kociuban, sławny w Stanach Zjednoczonych waltornista Jacek Muzyk czy skrzypaczka Kamila Wąsik-Janiak. Oprócz wymienionych już dyrygentów nasza Orkiestra wystąpi pod batutami m. in.: Stefana Sandersa, Charles’a Olivieri-Munroe’a, Basema Akiki, Kai Bumanna, Tomasza Tokarczyka, a podczas jednego z koncertów gościć będziemy w Filharmonii Podkarpackiej Orkiestrę z Myślenic o nazwie Polish Art. Philharmonic pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka.
           Dwa lata temu wprowadziliśmy cykl wydarzeń o nazwie BOOM (balet, opera, operetka, musical) i cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że bilety sprzedają się bardzo szybko. Zaplanowaliśmy na 2020 rok wielkie przedsięwzięcia w ramach tego cyklu, ale o tym będzie czas powiedzieć pod koniec bieżącego roku.
           Chcemy spotykać się z Państwem i słuchać bardzo różnorodnej muzyki, zarówno dzieł zaliczanych do muzyki dawnej, jak i romantycznej oraz kompozycji z XX i XXI wieku. Mamy bardzo dużo ciekawych propozycji. Serdecznie zapraszam do Filharmonii Podkarpackiej”.

Wysłuchała i zapisała Zofia Stopińska