Filharmonia Podkarpacka - Moniuszko, Szymanowski, Rachmaninow
Andrzej Pikul - fortepian fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Filharmonia Podkarpacka - Moniuszko, Szymanowski, Rachmaninow

AB 26 kwietnia 2019r., PIĄTEK, godz. 19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
BARTOSZ STANISZEWSKI – dyrygent
ANDRZEJ PIKUL – fortepian
MARHARYTA KOZLOVSKA - fortepian

W programie:
S. Moniuszko – Uwertura do opery „Halka”
K. Szymanowski – IV Symfonia koncertująca op. 60
S. Rachmaninow – Rapsodia na temat Paganiniego op. 43

Pierwsze wykonanie IV Symfonii koncertującej odbyło się 9 października 1932 roku w Poznaniu. Karol Szymanowski (1882 – 1937), który pisał ten utwór z myślą o sobie jako wykonawcy, wystąpił wówczas jako solista i w obydwu rolach - kompozytora i pianisty odniósł wielki sukces. Do dziś jest to jedno z najchętniej granych słuchanych dzieł wybitnego polskiego twórcy. Popisowym utworem jest także Rapsodia na temat Paganiniego Sergiusz Rachmaninowa (1873 – 1943) będąca cyklem wariacji opartych na słynnym Kaprysie skrzypcowym a – moll Niccolo Paganiniego. Rok Moniuszkowskim zaakcentowany zostanie jednym z najczęściej wykonywanych utworów instrumentalnych Stanisława Moniuszki (1819 – 1872) - dramatyczną w wyrazie Uwerturą do opery „Halka”.

ANDRZEJ PIKUL

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie (1980) w klasie fortepianu prof. T. Żmudzińskiego. Dalsze studia pianistyczne odbył w mistrzowskiej klasie prof. P. Badury-Skody w Hochschule für Musik w Wiedniu (1981–1983). Uczestniczył także w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pianistów (m.in. A. Jennera, V. Perlemutera, G. Agostiego, T. Vasarego).

Laureat Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1981), Międzynarodowego Konkursu Foundation Cziffra w Senlis (1983), Konkursu Radiofonii Europejskiej Bratysława 85.

Występował wielokrotnie w prestiżowych salach w kraju, a także w większości krajów europejskich oraz w Turcji, Izraelu , Chinach, Japonii, Chile, Kolumbii , Brazylii , USA, Australii i Nowej Zelandii (m. in. w Musiverein we Wiedniu, Wigmor Hall w Londynie, Norsk Opera w Oslo, Izumi Hall w Osace, Teatrze Narodowym w Brasilii , Conservatory of Sydney, Hamilton Performing Art Center).

Uczestniczył w festiwalach: Pianistyki Polskiej w Słupsku, Vratislavia Cantans, Bydgoskim Festiwalu Muzycznym, Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowych Dniach Kompozytorów Krakowskich, Encuentro de Musica International De La Serena (Chile), Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Bucamarandze (Kolumbia), Leipiziger Chopin Tage (Niemcy), Kosicky Hudobny Jar (Słowacja), Sofia Music Weeks (Bułgaria), Festiwalu im. I. I. Sollertyńskiego w Witebsku (Białoruś) oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Kijowie (Ukraina).

Prowadził mistrzowskie kursy pianistyczne w Brazylii, Chile, Chinach, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Niemczech, Portugalii, Turcji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Vistiting Professor w Kobe College (Japonia 2002/2003) oraz na Uniwersytecie im. Jana Gutenberga w Moguncji ( 2011/12) Był jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. Andorra, Barcelona, Fushan, Hongkong, Jaen, Ningbo, Osaka).

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Österreichische Rundfunk und Fernsehen, Radio Suisse Romande oraz nagrań płytowych: Dux 0320: K. Szymanowski IV Symfonia koncertująca op. 60 i A. Tansman: Suita na 2 fortepiany i orkiestrę (płyta uzyskała nagrodę KLASSIK HEUTE) Dux 0552/0553: A. Ginastera Wszystkie dzieła fortepianowe, Dux 0929:Franz Liszt Italia, Dux 0927/0928 F.Chopin -Polonezy). Ma w swoim dorobku polskie i światowe prawykonania utworów XX i XXI w. Wielu kompozytorów współczesnych dedykowało mu swoje kompozycje, które były prezentowane na 5 kontynentach.

Jest profesorem zwyczajnym i kierownikiem Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wykształcił wielu znakomitych pianistów, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.

W uznaniu osiągnięć artystycznych i dydaktycznych uhonorowany został: przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi (2016), przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Gloria Artis”(2008), nagrodą „Excellence in Teaching” (2007) oraz nagrodą Marszałka Województwa Małopolskiego „Ars Quearendi” (2008).

Więcej informacji na stronie: www.andrzejpikul.art.pl

Bartosz Staniszewski ur. 1995 - dyrygent

Student dyrygentury z klasy prof. Rafała Jacka Delekty. Brał udział w licznych kursach dyrygenckich prowadzonych przez wybitnych dyrygentów jak np. Jacek Kaspszyk, czy Vladimir Kiradjiev. Uczestnik Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich, podczas których pracował z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod okiem prof. Rafała Jacka Delekty. Jako dyrygent zadebiutował w kwietniu 2014 roku we Francji. W czerwcu 2014 roku poprowadził w Filharmonii Krakowskiej prawykonanie autorskiej symfonii. Współzałożyciel i dyrygent Krakowskiej Orkiestry „Ardente”, z którą stale koncertuje w Polsce i za granicą. Członek stowarzyszenia „Małopolska Manufaktura Sztuki”.
W marcu 2017 współpracował z Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zainaugurował 8. edycję cyklu „Jeszcze Polska Muzyka”, prowadząc Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach. W maju i grudniu 2017 poprowadził przedstawieniami opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. We wrześniu 2017 wyruszył na tournée z Krakowską Orkiestrą „Ardente” po północnej Francji (m. in. Beauvais, Amiens, Paryż). W marcu 2018 roku poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Krakowskiej Akademii Muzycznej. W lipcu 2018 roku poprowadził Orkiestrę Corda Cracovia inaugurując 11. edycję cyklu "Wawel o Zmierzchu.