Koncert abonamentowy - Grieg, Chopin, Brahms
Kristof Falise - dyrygent fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Koncert abonamentowy - Grieg, Chopin, Brahms

AB 15 marca 2019r., PIĄTEK, godz.19:00
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
KRISTOF FALISE – dyrygent
IVAN SHEMCHUK - fortepian

W programie:
E. Grieg – „Poranek” z I Suity Peer Gynt
F. Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op.11
J. Brahms – Serenada nr 1 op.11 D – dur

Przepiękny, muzyczny obraz wschodu słońca rozwijając się z delikatnego motywu fletu powita melomanów na koncercie, podczas którego nie zabraknie artystycznych przeżyć i wzruszeń. Trudno bowiem zostać obojętnym słuchając Koncertu fortepianowego e - moll Fryderyka Chopina(1810 -1849). Na karcie tytułowej utworu napisał kompozytor dedykację dla jednego z najsławniejszych wirtuozów swej epoki, Friedricha Kalkbrennera, co tłumaczy popisowy charakter utworu. U genezy dzieła można się także doszukać uczuć do panny Konstancji Gładkowskiej – wielkiej miłości Chopina, o czym świadczy romansowe i melancholijne Larghetto. Bardzo melodyjna i pełna fantazji będzie także Serenada D- dur Johannesa Brahmsa (1833 – 1897) jedna z dwóch jakie napisał kompozytor w młodości.

Kristof Falise studiował na kierunku dyrygentura w konserwatoriach w Antwerpii (Belgia) i Maastricht (Holandia) z Dirkiem de Caluwé i Janem Coberem.
Razem ze swoimi orkiestrami w Belgii stara się połączyć bardzo ludzkie podejście z wysokim poziomem występów. Skupia się na ochronie dziedzictwa Belgii, a przede wszystkim na rozwoju wybitnie utalentowanej młodzieży.

Po nauce gry na tubie w konserwatorium w Antwerpii z Hendrikiem-Janem Renesem (Solista Filharmonii w Rotterdamie), Kristof pracował jako niezależny tubista we wszystkich czołowych orkiestrach i zespołach w Belgii oraz Holandii. Wielokrotnie grywał w Belgijskiej Orkiestrze Narodowej, Orkiestrze Symfonicznej w Antwerpii, Orkiestrze „La Monnaie”, Orkiestrze Filharmonii w Rotterdamie...Grywał w nich z takimi muzykami jak Rudolp Barshai, Christian Lindberg, Walter Weller i Kazushi Ono. Po dekadzie bycia wolnym strzelcem, Kristof podążył za głosem swojego serca i skupił się całkowicie na dyrygenturze.

Dzięki dobrej reputacji i kontaktom z kilkoma orkiestrami, Kristof może brać udział w próbach w tych instytucjach i omawiać programy z głównymi dyrygentami. W ten sposób ma możliwość uczyć się od jednych z najlepszych współczesnych dyrygentów, takich jak Hugh Wolff, Alain Altinoglu, Kazushi Ono i Mariss Jansons.

Oprócz edukacji, doświadczenia jako tubista i inspirujących momentów z tymi wspaniałymi dyrygentami, Kristof regularnie uczęszcza na kursy mistrzowskie, aby nadal rozwijać się jako dyrygent. Uczył się od Mistrza Liora Shambadala i Mistrza Grzegorza Nowaka na Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim w Berlinie, uczęszczał do Maestro Vittorio Parisi na warszaty Spazio Musica w Orvieto oraz na Mistrzowski Kurs Dyrygencki Unii Europejskiej w Pazardżiku. Uczył się także na Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim od Mistrza Massimilano Caldiego.

Ivan Shemchuk urodził się w 1994 roku w rodzinie muzycznej w Czerniowcach na Ukrainie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku trzech lat pod okiem swej matki. Następnie kształcił się w Szkole Muzycznej nr 1 w klasie Elviry Ryzhonok oraz w Specialized Secondary Music Boarding School of Krushelnytska we Lwowie pod kierunkiem Ludmiły Zakopets.

Poszerza swe umiejętność biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak: Urszula Bartkiewicz (Polska), Irina Rumiancewa (Polska), Vera Nosina (Rosja), Mikhail Voskresensky (Rosja), Andrzej Jasiński (Polska), Sergej Edelman (Belgium), Borys Bloch (Niemcy), Igor Chetuev (Niemcy), Vladimir Vinnitsky (USA), Eugen Indjic (Francja), Philippe Giusiano (Francja), Dina Yoffe (Israel), Kevin Kenner (USA), Akiko Ebi (Japonia), Takashi Yamamoto (Japonia), Lidia Grychtołówna (Polska).

Często koncertował na Ukrainie i w Polsce oraz Slowacji, Danii, Włoszech, Rosji, Czechach, Litwie, Moldawii, Rumunii, wykonując utwory solowe, kameralne i orkiestrowe.
Obecnie studiuje na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie kw. II st. Jarosława Drzewieckiego, prof. ndzw.

Od 2016 roku pracuje jako akompaniator w klasie prof. Andrzeja Bauera oraz ad. dr Bartosza Koziaka
-  Laureat Międzynarodowego Forum Pianistycznego "Bieszczady bez granic" ( Sanok, Polska,2014)
-  Jest stypendystą Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich oraz miasta Bydgoszcz oraz Mera-Pnefal S.A.
-  Laureat I nagrody konkursu ,,Art Duo”(Kopenhaga, Dania, 2014)
-  Laureat I nagrody w duecie fortepianowym Andriuti-Shemchuk na konkursie ,,Art Duo” (Kopenhaga, Dania, 2014)
-  Laureat I nagrody konkursu ,,Musica Classica”(Moskwa, Rosja, 2015)
-  Laureat specjalnej nagrody na konkursie ,,Russian Seasons” (Jekaterynburg, Rosja, 2015)
-  Laureat I nagrody na konkursie ,,Music without limits” (Druskienniki, Litwa, 2015 )
-  Laureat Grand-Prix konkursu „Art Duo” (Praga,Czechy, 2015)
-  Laureat Grand - Prix w duecie fortepianowym Andriuti-Shemchuk na konkursie ,,Music without limits” (Druskienniki, Litwa, 2015 )
-  Laureat I nagrody w duecie fortepianowym Andriuti-Shemchuk na konkursie „Art Duo” (Praga,Czechy, 2015)
-  Nagroda “Fortepian Kameralnie” dla najlepszego duetu fortepianowego Foruma (Shemchuk – Andriuti) Forum Piaistyczny "Bieszczady bez granic" (Sanok, Polska, 2016)
- Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego z orkiestrą (duet fortepianowy Andriuti-Shemchuk) – Forum pianistyczny “Bieszczady bez granic” (Sanok, Polska, 2017)
-  Przyznane stypendium MK i DN na rok akademicki 2015-2016, 2016-2017 oraz 2017-2018
-  Laureat Grand – Prix na konkursie ,, Muzika be sienu” (Litwa, 2017 )
-  Laureat Grand – Prix na konkursie Studentów Stypendystów Zagranicznych (Antonin, Polska, 2017)

Ivan Shemchuk
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 791 657 133