Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej
Maurizio Baglini - fortepian fot. Davide Cerati / arch. Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

AB 26 października 2018, PIĄTEK, GODZ. 19:00
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MARCELLO BUFALINI - dyrygent
MAURIZIO BAGLINI - fortepian

W programie:
J. Elsner - Uwertura do opery "Leszek Biały"
F. Mendelssohn - Koncert fortepianowy e - moll (rekonstrukcja Marcello Bufalini)
L. Cherubini - Symfonia D - dur

Marcello Bufalini
W 1994 r. Marcello Bufalini zadebiutował jako dyrygent międzynarodowy z Orkiestrą Symfoniczną w Grazu, przyjmując tak entuzjastyczne owacje, że natychmiast został mianowany głównym dyrygentem gościnnym sezonu 1995/1996. W tym samym roku dyrygował Orkiestrą del Teatro La Fenice di Venezia.
Od tego czasu często gościł w ważnych międzynarodowych orkiestrach, takich jak Orchestre de la Suisse Romande, Radio-Symphonieorchester Wien, Wiener Tonkünstlerorchester, Münchner Rundfunkorchester, Mitteldeutscher Rundfunkorchester, Mozarteum Orchester Salzburg, G. Enescu Philharmonic, Bukareszt. We Włoszech dyrygował orkiestrą Sinfonica „Giuseppe Verdi”, z Mediolanu, Orkiestrą dell'Arena z Werony, Orchestra Regionale Toscana oraz Orkiestrą Sinfonica Abruzzese, której był także głównym dyrygentem.
W 1997 roku Maestro Bufalini zadebiutował operowo w Wiener Kammeroper w „Le convenienze teatrali” Donizettiego. Był on gościem Słowackiego Teatru Narodowego, Opéra du Rhin, w Strasburgu, Teatro Verdi, w Sassari, Teatro Rendano, w Cosenzy, Teatro Alighieri, w Ravennie, Teatro Grande, w Bresci, Teatro Marrucino, w Chieti, Teatro Verdi, Teramo. W 2001 roku dyrygował on podczas wykonania „The Art of Fuga, światowej premiery projektu transkrypcji arcydzieła Bacha Luciano Berii.
W 2006 roku Marcello Bufalini skompletował i zorkiestrował Koncert fortepianowy e-moll Felixa Mendelssohna, który został już wykonany w Europie, USA, Kanadzie, Ameryce Południowej i Japonii w najważniejszych miejscach oraz z wiodącymi orkiestrami, takimi jak Orkiestra Santa Cecilia w Rzymie, Orkiestra Filharmonii Royal Liverpool, Orkiestra Filharmonii New Japan, Wiener Symphoniker, Orkiestra Filharmonii w Londynie, pod dyrekcją Fabio Luisi i Yannick Nezet-Seguin.
W 2009 roku koncert Mendelssohna został nagrany dla Decca przez Riccardo Chailly'ego z pianistą Roberto Prosseda i Gewandhaus Orchester w Lipsku.
Marcello Bufalini jest profesorem na wydziale dyrygentury w Conservatorio "Alfredo Casella", L'Aquila, Włochy.

Maurizio Baglini

Pianista Maurizio Baglini odniósł wspaniałą karierę jako solista, kameralista, nauczyciel muzyki i dyrektor artystyczny.

Jako solista występuje na scenach takich jak Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro San Carlo w Neapolu, Salle Gaveau w Paryżu, Kennedy Center w Waszyngtonie i jest gościem prestiżowych festiwali, w tym m.in. La Roque d'Anthéron, Yokohama Piano Festival, Australian Chamber Music Festival, „Benedetti Michelangeli” w Bergamo i Brescii. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak John Axelrod, Antonello Allemandi, Giampaolo Bisanti, Marcello Bufalini, Massimiliano Caldi, Tito Ceccherini, Daniel Cohen, Howard Griffiths, Armin Jordan, Seikyo Kim, Emanuel Krivine, Karl Martin, Donato Renzetti, Corrado Rovaris, Ola Rudner, Daniele Rustioni i Maximiano Valdes.

Został on serdecznie przyjęty przez wyspecjalizowanych krytyków, jego produkcja płytowa w Decca/Universal obejmuje utwory Schumanna, Liszta, Brahmsa, Schuberta, Domenica Scarlattiego i Musorgskiego. W 2018 roku ukazała się jego trzecia płyta z utworami na fortepian autorstwa Schumanna - z Kreisleriana, Davidsbündlertänze and Kinderszenen

Od 2008 roku promuje on projekt „Oda do radości”, który pozwala mu na grę na całym świecie „IX Symfonii” Beethovena/Liszta, z ponad 50 występami na żywo, w tym: w Mediolanie, Cremonie, Paryżu, Monachium, Tel Awiwie, Rio de Janeiro, Bejrucie. Na swoim koncie ma także projekt „Web Piano”, który łączy w sobie wielkie arcydzieła fortepianowe, takie jak Carnaval Schumanna, Obrazki z wystawy Mussorgskiego czy Obrazy Debussy'ego - z projekcjami artysty multimedialnego Giuseppe Andrea L'Abbate (La Roque d "Anthéron, Lisztomanias 2017, Châteauroux, Festiwal w Emilii Romagni).
Jako kameralista stale występuje z wiolonczelistką Silvią Chiesa i współpracuje z takimi artystami jak Massimo Quarta, Cinzia Forte, Roberto Prosseda i La Scala String Quartet.

Założyciel i dyrektor artystyczny Festiwalu Amiata Piano, konsultant artystyczny tańca i muzyki Teatro Comunale „Verdi” z Pordenone i ambasador kultury regionu Friuli-Wenecja Julijska. Prowadzi kursy mistrzowskie dla Accademia Stauffer w Cremonie.

Gra na fortepianie Fazioni.

Jako pasjonat biegania brał on w maratonach w Paryżu, Pizie, Wiedniu, Berlinie, Amsterdamie i Nowym Jorku.

“Extraordinary performer” - L’Espresso
“Refined, suggestive, profound” - Il Sole 24 Ore
“Vivid performer” - Suonare News
“Acuteness and curiosity of vision” - Classic Voice
“Highly recommended” - Internazionale
“Clarity and rigor” - Amadeus
“Fervid and brilliant” - Venerdì di Repubblica
“Superb” - Classica
“Impressive” - American Record Guide
“Authentic performer” Musica