"Dziadek do orzechów" w Filharmonii Podkarpackiej

SCENARIUSZ:  Dziadek do orzechów

Termin: 4-7 grudnia 2018

Czas trwania: ok. 60min.

Postacie:
- Drosselmeyer – konstruktor zabawek, ojciec chrzestny Klary
- Klara - córka prezesa rady miejskiej
- Dziadek do Orzechów - zabawka przemieniająca się w księcia
- Król myszy
- Żołnierzyki i myszy
- Postacie ( rosyjskie, chińskie, francuskie, hiszpańskie)
- Lektor – prowadzi narracje treści spektaklu

Libretto:
I AKT
Tradycją jest, że z okazji świąt wszystkie dzieci otrzymują w prezencie Lalki, zjawia się Radca Drosselmeyer, który wręcza Klarze piękną lalkę. Zbliża się pora, aby iść spać, lecz Klara zaczyna grymasić. Wówczas radca daje jej nową zabawkę: jest nią dziadek do orzechów. Zachwycona Klara tańczy z Dziadkiem, po czym układa zabawkę w koszyku i usypia przy dźwiękach kołysanki. Dom zapada w sen. Po chwili do pustego salonu wkrada się Klara w nocnej koszuli. Bije północ i ze wszystkich kątów wybiegają myszy, których Klara panicznie się boi. Nagle Dziadek do orzechów ożywa, wzywa na pomoc ołowiane żołnierzyki i stacza zwycięski bój z myszami. Klara, widząc grożące Dziadkowi niebezpieczeństwo, rzuca pantofelkiem w Króla myszy i mysie wojsko ucieka w popłochu. Uratowany Dziadek do orzechów przeistacza się w pięknego księcia i pragnąc okazać dziewczynce wdzięczność, zaprasza ją w fantastyczną podróż po magicznej krainie.

II AKT
Księżniczka Klara wraz z Księciem wędrują przez Zaczarowaną Krainę. Napotykają różne postacie, które ożywiane są przez Drosselmeyera. Wędrówce towarzyszy muzyka, a poszczególne postacie wykonują uroczyste tańce. W całej krainie trwa święto z okazji przybycia Książęcej Pary. W poszczególnych scenach tancerze wykonują tańce charakterystyczne: Taniec hiszpański, Taniec francuski, Taniec chiński, Trepak (Taniec rosyjski). Suitę zamyka Walc kwiatów. Zachwycona Klara w końcu jednak budzi się w fotelu z zabawką w ramionach.
DZIADEK DO ORZECHÓW to świąteczna historia na motywach opowieści pt. ”Dziadek do orzechów”. Aktorzy, tancerze i mimowie wcielają się w postaci opowiadając historie małej dziewczynki, która w wigilijną noc dostaje niezwykły prezent. Narracja ruchowa uzupełniona jest klasycznym akompaniamentem muzycznym Piotra Czajkowskiego. Profesjonalni artyści, klimatyczna muzyka prezentowana w spektaklu przeniosą odbiorców i iście świąteczny nastrój.