Na saksofon i orkiestrę
Pweł Gusnar - saksofon fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Na saksofon i orkiestrę

AB 20 kwietnia 2018, PIĄTEK, GODZ. 19:00
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
ROMAN REVUELTAS - dyrygent
PAWEŁ GUSNAR - saksofon

W programie:
M. Ravel - Alborada del gracioso (Poranna pieśń trefnisia)
C. Debussy – Rapsodia na saksofon
A. Weignein - Rapsodia na saksofon
W. Lutosławski - Mała suita
M. De Falla - I Suita z baletu "El Sombrero de Tres Picos"
M. Ravel - Rapsodia hiszpańska

Program anonsuje utwory zrodzone z zamiłowania do hiszpańskiego folkloru. Alborada del gracioso(Poranna pieśń trefnisia), to utwór, który rozpoczął swoje życie jako miniatura fortepianowa z cyklu Mirois (Zwierciadła, 1905). Zinstrumentowana przez Ravela przybrała piękną szatę orkiestrową, w której błyszczy w całej okazałości hiszpański temperament rytmiczny i namiętna melodyka. Folklor Cyganów andaluzyjskich odnaleźć będzie można w Suitachz muzyki do baletu Czarodziejska miłość(1915). Zmysłowa muzyka malować będzie niepowtarzalne obrazy – miłość, taniec i śmierć, w których pełne żaru tańce przeplatają się z częściami lirycznymi. Orientalnie zabarwiona hiszpańska nuta zabrzmi także w Rapsodii na saksofon (1903) Debussy’ego. Ciekawą propozycją programu będzie Rapsodia na saksofon(2010) belgijskiego twórcy André Waigneina, która pokaże nowe możliwości wyrazowe saksofonu.

Román Revueltas Retes

Román Revueltas Retes pochodzi z bardzo dobrze znanej meksykańskiej rodziny artystów i intelektualistów. Studiował w Izraelu, Belgii i Niemczech. Wiele z jego prac kompozytorskich było wykonywanych premierowo przez takie orkiestry jak: Orkiestra Filharmoniczna Miasta Meksyk, Orkiestra Symfoniczna Stanu Aguascalientes, Orkiestra Filharmoniczna Stanu Jalisco i Orkiestra Symfoniczna Stanu Meksyk.

Jest również znakomitym skrzypkiem, występującym regularnie jako solista ze wszystkimi meksykańskimi orkiestrami. Jego występy zagraniczne zaprowadziły go do takich miast jak, m. in. Los Angeles, San Francisco, Lima, Bogota, Rzym, Madryt, Ankara i Barcelona. Nagrał również kilka dzieł meksykańskich autorów, między innymi, koncert na skrzypce Manuela M. Ponca. Jest szczególnie dumny ze swojego udziału, u boku legendarnego skrzypka Henryka Szerynga, w interpretacji koncertu na dwoje skrzypiec Jana Sebastiana Bacha. Był pierwszym meksykańskim skrzypkiem, który wykonał na żywo 24 Kaprysy na skrzypce N. Paganiniego. Był koncertmistrzem Orkiestry Ciutat de Barcelona i przyznano mu doroczną nagrodę Związku Krytyków Muzycznych i Teatralnych w Meksyku.

Był dyrektorem muzycznym Orkiestry San Ángel, którą założył w 1995 r. w mieście Meksyk. Później był dyrektorem Orkiestry Symfonicznej Niezależnego Uniwesytetu Stanu Hidalgo i Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Stanu Meksyk.

Revueltas występował jako goszczący dyrygent z większością orkiestr meksykańskich, takich jak m.in. Krajowa Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Stanu Meksyk, Orkiestra Filharmoniczna Miasta Meksyk, Orkiestra Symfoniczna Xalapa, Orkiestra Symfoniczna Carlosa Cháveza, Orkiestra Filharmoniczna Acapulco, Orkiestra Symfoniczna Uniwesytetu Guanajuato i Orkiestra Kameralna Bellas Artes.

Dyrygował również koncertami we Francji, Włoszech, Portugalii, Ameryce Południowej i w Chinach, stał na podium Krajowej Orkiestry Symfonicznej Argentyny, Krajowej Orkiestry Symfonicznej Ekwadoru, Orkiestry Filharmonicznej Veneto, l’Orchestre Symphonique de Mulhouse, the Baden Badener Philarmonie, Orkiestry Symfonicznej Shenzhen (Chiny), Orquestra do Norte (Portugalia) i innych orkiestr kameralnych. Od 2005 do 2016 r. był dyrektorem muzycznym Orkiestry Symfonicznej Aguascalientes, jednego z najlepszych zespołów orkiestrowych w Meksyku.

Paweł Gusnar – saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, od września 2016 r. prorektor tej uczelni. Jeden z nielicznych saksofonistów łączących na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Zdobywca trzech Fryderyków.

Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą. Jako solista występował m.in. z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Amadeus, Concerto Avenna,, Royal Northern College of Music, Orchestre Valentiana, Lviv Chamber Orchestra Academia i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz z zespołami jazzowymi i rozrywkowymi, m.in. Tomasza Szymusia, Krzysztofa Herdzina, Adama Sztaby czy Kukla Band. Koncertuje i nagrywa również jako muzyk sesyjny (liczne produkcje TV).

Gusnar jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej oraz niestrudzonym promotorem polskiej muzyki w świecie. Dla niego powstają dzieła, które prawykonuje na arenie międzynarodowej – zarówno koncerty saksofonowe (m.in. K. Pendereckiego, B.K. Przybylskiego, K. Knittla, K. Herdzina), jak i utwory kameralne (m.in. M. Bembinowa, G. Duchnowskiego, A.M. Huszczy, A. Kościowa, M.T. Łukaszewskiego, P. Łukaszewskiego, D. Przybylskiego, E. Sikory, W. Ratusińskiej). Od 2015 r., nakładem wydawnictwa Ars musica, ukazuje się seria Paweł Gusnar Collection, zawierająca utwory napisane dla tego saksofonisty.

W dorobku posiada blisko 50 płyt CD, w tym siedem solowych: New Polish Music for saxophone and organ, Jazz Sonatas, Komeda Inspirations, Saxophone Impressions oraz Saxophone Varie – uhonorowaną Fryderykiem 2014, Saxophone Varie vol.2 oraz Saxophone Varie vol.3Chamber Music. Nominowany był do tej nagrody wielokrotnie, również w kategorii Artysta Roku. W 2015 r. Fryderyka zdobyła płyta Paweł Łukaszewski. Musica Sacra 5, na której znalazło się Lenten Music – napisane dla Gusnara i wykonane przez niego i Morpheus Saxophone Ensemble. W 2016 r. został nagrodzony Fryderykiem w kategorii Muzyka dawna za album Verbum Incarnatum, zrealizowany we współpracy z Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti. Artysta nominowany był również trzykrotnie do zaszczytnego tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej (2014, 2015, 2017).

Jako niekwestionowany autorytet zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od od Korei Południowej i Chin, przez Ukrainę, Chorwację, Węgry, Republikę Czeską, Słowację, Austrię, Niemcy, Belgię, po Szwajcarię, Włochy, Francję i Hiszpanię. Prowadzi klasę saksofonu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi.

Paweł Gusnar jest artystą firm Yamaha, BG Franck Bichon oraz D'Addario.