Chińskie tournee Filharmoników Podkarpackich
Mapa Chin - trasa tournee Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej

Chińskie tournee Filharmoników Podkarpackich

     Zofia Stopińska: Z panią prof. Martą Wierzbieniec – Dyrektorem Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozmawiamy przed Świętami Bożego Narodzenia. Wigilię i Boże Narodzenie zarówno Pani, jak i członkowie Orkiestry spędzą w gronie rodzinnym, natomiast w drugim dniu Świąt wyruszacie na wielkie tournée do Chin.
      Marta Wierzbieniec: To prawda. Myślimy o tym wyjeździe już od dawna, bo przygotowania trwają ponad rok. W czerwcu nagraliśmy płytę, która ukazała się niedawno, a zatytułowany został ten krążek „Inspiracje chińskie w muzyce europejskiej i muzyka polska”. Są tam takie utwory, które rzeczywiście należy uznać jako zainspirowane szeroką kulturą Azji – między innymi „W stepach Azji Środkowej” Aleksandra Borodina czy „Chiński galop” Johanna Straussa, ale też prezentujemy muzykę polską, bo są na tej płycie do wysłuchania „Polonez” Wojciecha Kilara czy „Mazur” Stanisława Moniuszki z opery „Straszny Dwór”. Utwory, które są na płycie, chińska publiczność usłyszy także „na żywo”, bo przed nami wielkie dwutygodniowe tournée, 10 koncertów na terenie Chin w dużych miastach, będziemy właściwie codziennie przemieszczać się do innego hotelu, do innego miejsca koncertowego, a program, na jaki oczekują Chińczycy, to utwory, które u nas kojarzą się z czasem karnawału, czyli dzieła Straussów – polki, walce, będą też utwory kompozytorów polskich, można będzie posłuchać dzieł Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną Grzegorza Fitelberga, a koncerty kończyć będzie „Polonez” Wojciecha Kilara.
     Jesteśmy już po cyklu prób i po koncercie w Rzeszowie, podczas którego zaprezentowany został ten program. Wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdu do Chin są już „dograne”, zarówno programowe, jak i organizacyjne, a to wymaga ogromnej logistyki. Zapewnia nam to Chińska Agencja Koncertowa, która nas zaprosiła i która w znaczącej (większej) części pokrywa koszty związane z tym tournée, ale oczywiście potrzebne nam były także pieniądze na opłacenie różnego rodzaju kosztów, jak na przykład wypożyczenie materiałów nutowych, opłacenie wiz, transportu na lotnisko i z lotniska, a także diet, które wszystkim pracownikom Filharmonii biorącym udział w wyjeździe przysługują. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy udzielili nam wsparcia i pomocy finansowej. Przede wszystkim bardzo dziękuję Panu Władysławowi Ortylowi - Marszałkowi Województwa Podkarpackiego oraz Zarządowi i Sejmikowi. Dziękuję serdecznie Wiceprezesowi Rady Ministrów, ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotrowi Glińskiemu oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a przede wszystkim dziękuję Panu dr Krzysztofowi Olędzkiemu – Dyrektorowi Instytutu im. Adama Mickiewicza, bo stamtąd otrzymaliśmy znaczące wsparcie tego wyjazdu, ale pieniądze przekazało nam także Miasto i Gmina Rzeszów, za co podziękowania składam przede wszystkim Panu Prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi oraz Wiceprezydentowi Stanisławowi Sieńko, a także Radzie Miasta Rzeszowa. Znacząca jest także pomoc sponsorów, a szczególnie dwóch firm – „Bispol” i Pana prezesa Witolda Sobusia oraz „Besta” - prezesi Panowie Edward Gala i Jakub Gruba. Bardzo jesteśmy wdzięczni za okazaną nam życzliwość i konkretną pomoc finansową.
     Mam nadzieję, że ten wyjazd przyczyni się do rozpropagowania kultury europejskiej, muzyki polskiej, ale także naszej Orkiestry, która grać będzie dla szerokiego grona odbiorców. Jestem przekonana, że takie kontakty na płaszczyźnie kulturalnej mogą przeobrazić się w zacieśnianie współpracy także w innym wymiarze – miedzy innymi gospodarczym.

     Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jiři Petrdlika występować będzie wyłącznie w wielkich salach koncertowych. Codziennie słuchać Was będzie kilka tysięcy osób i dla orkiestry będzie to również nowe doświadczenie.

     Będziemy grać właśnie w takich salach i to jest także dla nas wyzwaniem. Przygotowujemy się także psychicznie, bo proszę pamiętać, że przecież jest ogromna różnica czasu. Po wylądowaniu, zaraz następnego dnia, mamy już pierwszy koncert i później gramy codziennie, przemieszczając się nie tylko pociągiem, autokarem, ale także kilkakrotnie lecimy samolotem. To wszystko wymaga odpowiedniej kondycji, wcześniejszego przygotowania, zaplanowania i bardzo jestem wdzięczna wszystkim, którzy bardzo aktywnie współpracują przy organizacji tego wyjazdu – pozwolę sobie wymienić tylko dwa nazwiska: Pani Dyrektor Marta Gregorowicz, która od początku jest bardzo zaangażowana w organizację tego wyjazdu i inspektor orkiestry Andrzej Szymkowicz. Od roku było mnóstwo działań, bo proszę pamiętać, że my lecimy z większością instrumentów – instrumenty takie jak kotły czy kontrabasy będą wypożyczone na miejscu, natomiast pięć wiolonczel leci z nami i wszystkie mniejsze instrumenty: skrzypce, altówki oraz instrumenty dęte zabieramy ze sobą.

     Do Chin wyjeżdża około 60 osób i dlatego w czasie Waszej nieobecności odbywać się będą także koncerty w Rzeszowie.

     Nie wszyscy mogą wyjechać, bo skład 58-osobowy to jest już bardzo duża liczba osób i muzycy, którzy zostaną wraz z doangażowanymi osobami, zapewnią Państwu znakomite koncerty: Sylwestrowy, Noworoczny, a także jeszcze dwa styczniowe. Już dzisiaj gorąco zapraszam i polecam te wieczory. Z pewnością będą szczególne, niezapomniane, jest piękny program i warto uczestniczyć w tych koncertach. W Sylwestra i Nowy Rok Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej dyrygować będzie Maestro Massimiliano Caldi, gwiazdą będzie świetna sopranistka Katarzyna Hołysz, a wykonawców i utwory przybliży Państwu Regina Gowarzewska. Z pewnością będą to szczególne, niezapomniane wieczory, jest piękny program i warto uczestniczyć, wybrać się na te koncerty.

     Pani i muzycy naszej Filharmonii, którzy wyjeżdżają do Chin, także koncertami pożegnają 2017 i powitają 2018 rok. Mam nadzieję, że spotkamy się tuż po przyjeździe z chińskiego tournée.

     Zapraszam serdecznie, będziemy opowiadać o koncertach w Chinach, ale będziemy mogły także Państwa zaprosić na drugą część sezonu, abonamenty, które Państwo zakupili jesienią, są ważne do końca stycznia. Od 1 lutego ruszamy z nowymi propozycjami programowymi, mam nadzieję, że będą interesujące, bo zróżnicowane, ale o tym powiem pod koniec stycznia.

Z prof. Martą Wierzbieniec - Dyrektorem Naczelnym Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozmawiała Zofia Stopińska 18 grudnia 2017 roku.