relacje

"Letnie Impresje Muzyczne" w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie

Pragnę podzielić się z Państwem wrażeniami z koncertu zatytułowanego „Letnie Impresje Muzyczne”, który odbył się 15 czerwca 2026 roku w Filharmonii Podkarpackiej, w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.

Wspomnę tylko, że to już 73 lata istnienia tej szkoły, o której można powiedzieć, że jest „kuźnią talentów”, bo wychowankowie szkoły na przestrzeni lat odegrali i odgrywają znaczącą rolę w świecie muzyki polskiej i międzynarodowej, zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.

Jak wspomniała w swoim wystąpieniu pani Monika Welc, dyrektorka szkoły: „Odbyło się w tym roku 6 Audycji Muzycznych dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz kandydatów do szkoły.
Od lat uczniowie szkoły bardzo często koncertują występując na scenie szkolnej, ale także poza szkołą, na scenach Rzeszowa podczas różnych wydarzeń i uroczystości.

Uczniowie licznie też uczestniczą w konkursach i festiwalach muzycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. W mijającym roku zostali laureatami wielu konkursów różnej rangi: regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. W tym roku jest to 130. uczestników, a liczba ta nie jest jeszcze ciągle zamknięta. Na uwagę zasługują także konkursy wiedzy teoretycznej. W tym roku uczennica klasy dyplomowej wygrała 50. Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy Muzycznej.
Za swe osiągnięcia uczniowie są honorowani nagrodami, ale także otrzymują stypendia. W tym roku łącznie otrzymało je 55 uczniów. Są to stypendia: Primus Interpares - Miasta Rzeszowa (30), Nie Zagubić Talentu – Marszałka Województwa (3), Fundacji im. Cz. Prejsnara (10), Program Funduszu Zdolni, oraz Stypendium Prezydenta Miasta Rzeszowa za Twórczość Artystyczną – w 3 kategoriach (11). Te imponujące wyniki nie byłyby możliwe bez talentu, wytężonej pracy uczniów oraz nauczycieli i bez zaangażowania rodziców.

W szkole odbyły się konkursy i imprezy muzyczne, którym partnerujemy: „Rzeszowska Jesień Muzyczna” przy współpracy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów, Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Barbary Kostrzewskiej, organizowany przy współpracy Fundacji Szkolnictwa Muzycznego oraz Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego , który odbył się po raz pierwszy.”.

 Z pewnością nie udało mi się zanotować wszystkich działań i osiągnięć wymienionych przez panią dyrektor Monikę Welc, ale z pewnością przełożyły się one na ilość występujących osób podczas koncertu w Filharmonii Podkarpackiej, bo w sumie oklaskiwaliśmy ponad 150. osób.
Sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej wypełniona była publicznością. Dopisali zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele Urzędu i Rady Miasta Rzeszowa, związków zawodowych, dyrektorzy rzeszowskich przedszkoli i szkół, fundacji wspierających ZSM Nr 1, byli uczniowie szkoły oraz ich rodzice i dziadkowie uczniów.
Koncert prowadzili Aleksandra Pyrcz-Prucnal i Radosław Michałek.

Część I koncertu wypełniły występy solistów i zespołów kameralnych, a ramy stanowiły popisy wydziału rytmiki, a dokładnie przygotowane pod kierunkiem pani Barbary Kotwasińskiej prace dyplomowe Carmen Bury i Jolanty Kątek w wykonaniu uczennic z klas III, IV i V PSM II st.
Piękne prezentacje bardzo się publiczności spodobały.
Występujący soliści, to laureaci konkursów i wyróżniający się uczniowie, a usłyszeliśmy kolejno:
- Fryderyka Chopina - Polonez cis-moll, op. 26 nr 1 w wykonaniu Adama Środonia z klasy 4 OSM I st. , który obecnie pracuje pod kierunkiem Marianny Humetskiej .

- Giovanniego Bottessiniego – Elegię nr 1, którą wykonał uczeń kl. 7 I st Franciszek Szczygiel, kształci się pod kierunkiem pana Mirosława Jaskota .

- Trio Gitarowe pracujące pod kierunkiem pana Stanisława Partyki, w składzie: Gabriela Fryc, Alicja Porada, Magdalena Kocór, wykonało Introdukcję i Fandango Luigiego Boccheriniego.

- Arię Musetty „Quando m’en vo…” z opery „La Bohéme” Giacomo Pucciniego wykonała Sofia Popadyn , z klasy śpiewu Jadwigi Kot-Ochał, a towarzyszył jej pianista Paweł Węgrzyn.

- Scherzo cis-moll Viktora Dikusarowa wykonała na akordeonie Oliwia Jasińska, tegoroczna absolwentka z klasy prof. Pawła Palucha.

- „Czardasza Silvy” z operetki „Księżniczka Czardasza” Imre Kalmáná z towarzyszeniem pianistki Ewy Orawskiej wykonała Kinga Jurasz, która w tym roku zakończyła naukę w klasie śpiewu solowego pani Dominiki Celińskiej-Głogowskiej.

- Pasją Emilii Dąbrowskiej z klasy V PSM II stopnia jest taniec. Podczas koncertu popisała się swoimi umiejętnościami prezentując układ taneczny do muzyki Maxa Richtera, przygotowany pod kierunkiem pani Beaty Brzozowskiej.

- Monika Stanisz z klasy 3 PSM II stopnia, która jest uczennicą pani profesor Agnieszki Hoszowskiej-Jabłońskiej, wykonała Impromtu cis-moll op. 66 Fryderyka Chopina.

- Alicja Jabłońska, tegoroczna absolwentka w klasie skrzypiec pani Roksany Kwaśnikowskiej-Stankiewicz, popisała się wykonując z towarzyszeniem pianistki Agnieszki Hoszowskiej-Jabłońskiej części I i II Sonaty G-dur Maurice’a Ravela. Dodam tylko, że ta utalentowana młoda skrzypaczka ma na swoim koncie laury z ponad 70 konkursów skrzypcowych – ogólnopolskich i międzynarodowych.

W drugiej części koncertu „Letnie impresje muzyczne” występowały liczne zespoły działające w mijającym roku szkolnym w ZSM Nr. 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.

- Koncert rozpoczęła orkiestra szkolna II stopnia, przygotowana przez pana Roberta Naściszewskiego. W jej wykonaniu zabrzmiały III i IV część słynnej serenady „Eine kleine Nachtmusik” Wolfganga Amadeusza Mozarta. W części III przy pulpicie dyrygenckim stanął nasz uczeń uczeń Franz Ziółkowski a część finałową poprowadził maestro Naściszewski.

- Kwartet saksofonowy przygotowany przez pana Pawła Kopca, który tworzą: Emilia Rębisz, Krzysztof Kołodziej, Maciej Gunia, Kinga Wrona , wykonał Heinera Wibernyego – „Ulla in Africa”

- Orkiestra OSM I stopnia pod kierunkiem pana Janusz Kapiasa, którą tworzą uczniowie od 4 do 7 szkoły podstawowej, wykonała dwa znane utwory: Franka Sinatry „New York, New York” i Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”. W drugim utworze orkiestra została zasilona nauczycielami, a partie solowe wykonali: na trąbce pan Tomasz Rzepka, a wokalne Maciej Gunia, który na co dzień jest uczniem klasy saksofonu.Andrzeja Mozgały
- Wystąpił także Chór OSM I stopnia pod dyrekcją pani Anny Charchut, który wykonał „Kanon swing” Rieks’a Veenker’a .

- W wykonaniu Zespołu kameralnego przygotowanego przez pana Wojciecha Wiązownickiego wysłuchaliśmy kompozycji Hansa Zimmera „Lost but Won” w opracowaniu Andrzeja Mozgały.

- Chór OSM II stopnia pod kierunkiem pani Małgorzaty Walkiewicz wykonał „Bolero Sevilliana” w opracowaniu Marcina Puto, z partią solową Dominiki Celińskiej-Głogowskiej.

- Wystąpił także Big-Band pod kierunkiem pana Tomasza Rzepki, a słuchaliśmy utworów, które pokazały, jak różnorodny potrafi być big-band – od ponadczasowego przeboju „Can't Take My Eyes Off You”, przez pełne optymizmu „Feels So Good”, aż po kultowe „Billie Jean” Michaela Jacksona.

- Zaprezentowały się także połączone zespoły klas perkusji OSM I i II stopnia, oraz PSM II stopnia prowadzone przez pana Norberta Budę, panią Ewę Łuczyńską i pana Cezarego Prajsnara, a zabrzmiało skomponowane przez Alana Menkena „Under The Sea” z filmu „Mała Syrenka” .

- Na finał w wykonaniu połączonych zespołów złożonych z uczniów i nauczycieli, zabrzmiała „Bohemian Rhapsody” ballada rockowa brytyjskiego zespołu Queen autorstwa Freddiego Mercury’ego, która już ponad pół wieku zachwyca słuchaczy na całym świecie. Łącząc elementy różnych gatunków udowadnia, że w muzyce nie ma granic.

Wymieniając bardzo bogaty program koncertu „Letnie impresje muzyczne”, cytując fragment wystąpienia pani Moniki Welc, dyrektorki ZSM nr 1 w Rzeszowie, pragnęłam podkreślić , że szkoła ta jest prawdziwą „kuźnią talentów”. Uczniowie, którzy kończą OSM II stopnia i PSM II stopnia i występowali w tym koncercie, są już przygotowanymi do wykonywania zawodu muzykami, a także z powodzeniem mogą ubiegać się o przyjęcie do akademii muzycznych. Młodsi, ucząc się nadal u bardzo dobrych pedagogów, z pewnością będą nadal się rozwijać i z powodzeniem stawać w szranki konkursowe.

Z wielką radością chcę podkreślić, że uczniowie tej szkoły od najmłodszych lat grają w orkiestrach, zespołach kameralnych, śpiewają w chórach i zespołach wokalnych. To bardzo ważny nurt w kształceniu muzyków. Miejmy nadzieję, że w następnych latach uczniowie tej szkoły nadal będą mogli grać w zespołach i dzielić się radością płynącą ze wspólnego muzykowania.


Zofia Stopińska

VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku 2026

W dniach 22–27 maja 2026 roku odbyła się VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku – jednego z ważniejszych wydarzeń muzycznych regionu, które od lat konsekwentnie promuje muzykę organową, kameralną, sakralną oraz nowe formy interpretacji artystycznej. Tegoroczna edycja festiwalu objęła koncerty w Sanoku, Ustrzykach Dolnych, Starej Wsi, Rymanowie oraz Brzozowie, tworząc wyjątkową muzyczną mapę Podkarpacia. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „PRO ARTIS”.

„Za nami siódma edycja Festiwalu, który już na stałe wpisał się w majowy kalendarz wydarzeń kulturalnych Sanoka i okolic. Cieszymy się, że Festiwal co roku przyciąga nowe osoby, zainteresowane naszą ofertą koncertową, ale też ma swoich stałych i wiernych odbiorców” – podkreślają organizatorzy Emilia i Łukasz Kot.

22.05.2026 Pro Artis ŁUkasz Kot Emilia Kot i Grzegorz Turnau inauguracja fot. Jakub orzybkiewiczŁukasz Kot i Emilia Kot oraz Grzegorz Turnau podczas inauguracji VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku, fot. Jakub Orybkiewicz

Festiwal zgromadził publiczność zainteresowaną wydarzeniami artystycznymi na wysokim poziomie, a jego program połączył uznanych wykonawców, różnorodne składy instrumentalne i wokalne, muzykę organową, kameralną, poetycką, chóralną oraz eksperymentalną. Wydarzeniu towarzyszył również VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów, którego przesłuchania były otwarte dla publiczności i stanowiły ważną część edukacyjno-artystycznej misji festiwalu.

Wydarzenie zainaugurował koncert w Sanockim Domu Kultury, podczas którego wystąpił Grzegorz Turnau wraz z zespołem w składzie: Leszek Szczerba, Robert Kubiszyn oraz Cezary Konrad. Wieczór otwarcia wprowadził publiczność w atmosferę festiwalu poprzez połączenie muzyki literackiej, poetyckiej i jazzowej.

2205. 2026 inauguracja Grzegorz Turnau Sanocki Dom KulturyGrzegorz Turnau podczas koncertu inaugurującego festiwal w Sanockim Domu Kultory 22.05,2026 roku, fot. Jakub Orybkiewicz

Kolejnego dnia, w kościele pw. NMP w Ustrzykach Dolnych, zaprezentowała się orkiestra dęta Echo Wrocławia wraz z kwartetem saksofonowym. Koncert ukazał energię, bogactwo brzmieniowe i stylistyczną różnorodność muzyki wykonywanej przez orkiestrę dętą.

W Bazylice Wniebowzięcia NMP w Starej Wsi odbył się koncert „Nowe Oblicza Muzyki”, podczas którego Piotr Rojek i Anna Suda zaprezentowali niecodzienne połączenie organów i elektroniki. Wydarzenie pokazało, że muzyka organowa może pozostawać w dialogu z nowoczesnymi technologiami i współczesną wrażliwością artystyczną.

2405.2026 Piotr Rojek organy Kościół pw. WMP w Starej WsiPiotr Rojek przy organach Bazyliki pw. WMP w Starej Wsi. Koncwert 24. 05.2026r., fot Em Ka

Z kolei w kościele pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie wystąpili Andrzej Chorosiński oraz Michał Chorosiński. Koncert miał szczególny, refleksyjny charakter, łącząc mistrzowską interpretację literatury organowej z warstwą słowa, co stworzyło spójną opowieść o wymiarze duchowym i kontemplacyjnym.

Sanocka część festiwalu kontynuowana była w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, gdzie wystąpiły uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku oraz amerykańska organistka Gail Archer. Koncert połączył brzmienie organów z ekspresją chóralną, ukazując piękno muzyki sakralnej w dialogu tradycji europejskiej i amerykańskiej.

26.05.2026n Gail Archer Kościół Przemienienia Pańskiego w SanokuGail Archer podczas koncertu w Kościele Przeminienia Pańskiego w Sanoku, 26.05.2026 r

Finał festiwalu odbył się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie. Występ Gedymina Grubby oraz Pawła Gruby był efektownym zwieńczeniem całego cyklu. Artyści zaprezentowali połączenie monumentalnego brzmienia organów z trąbką, ukazując szerokie możliwości brzmieniowe obu instrumentów.

Tegoroczna edycja potwierdziła, że Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku jest nie tylko cyklem koncertów, ale również przestrzenią spotkania, edukacji, integracji społecznej i dialogu międzypokoleniowego. Jego otwarty charakter pozwolił uczestniczyć w nim wszystkim osobom zainteresowanym kulturą muzyczną.

Festiwal po raz kolejny umocnił pozycję Sanoka jako ważnego ośrodka życia kulturalnego w Polsce oraz podkreślił potencjał Podkarpacia jako regionu otwartego na sztukę, tradycję, międzynarodową współpracę i nowoczesne formy wyrazu artystycznego.

27.05.2026r. koncert finałowy Gedymin Grubba i Paweł Gruba. Kościół pwGedymin Grubba i Paweł Grubba pordacz koncertu finałowego w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie 27.05.2026r.

VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zadanie było współfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz realizowane w partnerstwie z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie. Zadanie było również współfinansowane ze środków Powiatu Sanockiego.

Tekst: Stowarzyszenie "PRO ARTIS" w Sanoku 

Srebrna Harfa Eola dla zespołu Hortus Musicus z Mielca

Mamy wspaniałą wiadomość! 

Zespół Muzyki Dawnej HORTUS MUSICUS Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu
zdobył Srebrną Harfę Eola w kategorii zespołów instrumentalnych, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum im. Tadeusza Krokosa, który odbył się w dniach 17–22 lutego w Kaliszu.

04Zespół Muzyki Dawnej HORTUS MUSICUS Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum im. Tadeusza Krokosa w Kaliszu.

To wyjątkowe wyróżnienie otrzymaliśmy w gronie znakomitych zespołów z Polski i z zagranicy.Festiwal, który odbył się w Kaliszu, od lat należy do najbardziej prestiżowych wydarzeń poświęconych muzyce dawnej, będąc miejscem spotkań młodych artystów i wybitnych autorytetów tej dziedziny.

Podczas konkursu zespół zaprezentował 7 utworów.

08Pan Tomasz Nowakowski odbiera nagrodę dla mieleckiego zepołu.

Nagroda jest efektem ogromnej pracy całego zespołu oraz inspirującego prowadzenia przez naszego kierownika artystycznego Tomasza Nowakowskiego.

Serdecznie dziękujemy Tomaszowi Nowakowskiemu za opiekę artystyczną, wiedzę i motywację 

Dziękujemy jury, organizatorom oraz wszystkim, którzy nas wspierają i kibicują HORTUSOWI MUSICUSOWI 

Ta nagroda dodaje nam skrzydeł i motywuje do dalszej pracy z jeszcze większą pasją.

Dziękujemy, że jesteście z nami! 

*Zdjęcia:
Foto Błażej Krawczyk / Calisia.pl
Foto Mariusz Hertman / CKIS.KALISZ.PL

Niezapomniany wieczór

Z pewnością można powiedzieć o wydarzeniu, które odbyło się 1 lutego 2026 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, że to był nizapomniany wieczór. Sala wypwełniła się prawie do ostatniego miejsca.  
Magnesem byli znakomici pianiści: Philippe Giusiano i Indré Eugenija Želvyté (prywatnie małżeństwo).

WDK Rzeszów 01.02.2026 Giusiano Indre i Philippe 2Indré Želvyté Giusiano i Philippe Giusiano - koncert w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie 1 lutego 2026 roku, fot. WDK Rzeszów

Francuski pianista Philippe Giusiano, urodzony 8 stycznia 1973 roku w Marsylii, jest dobrze znany polskim melomanom, bowiem jest zwycięzcą XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku. Wcześniej zdobywał nagrody w innych znanych konkursach, ale jak sam wielokrotnie podkreślał, sukces w Konkursie Chopinowskim otworzył mu drogę do najważniejszych sal koncertowych świata.
Odbył liczne tournée po Niemczech, Japinii, Austrii, Polsce, Rosji, Włoszech, Portugalii, Maroku, Danii, Litwie, Hiszapnii Brazylii, Kanadzie i Bliskim Wschodzie.
Artysta prowadzi także działalność pedagogiczną m.in. często zapraszany jest na kursy i warsztaty w Polsce i Japonii.
W 2012 roku Philippe Giusiano został odznaczony Medalem Miasta Marsylii za zasługi dla życia kulturalnego swojego rodzinnego miasta, a w 2023 roku został uhonorowany tytułem Ambasadora Polskiej Kultury przez Polskę za promowanie polskij muzyki i kultury na świecie.

Litewska pianistka i muzykolog Indré Eugenija Želvyté kształciła się w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, później w Konserwatorium w Sankt Petersburgu, a w 2014 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Paryskim Sorbona w dziedzinie muzyki i muzykologii. Koncertuje w prestiżowych salach koncertowych na świecie i zapraszana jest na ważne festiwale w Austrii, Polsce i Francji.

Od kilkunastu lat na przełomie stycznia i lutego Indré Želvyté Giusiano i Philippe Giusiano goszczą w Sanoku jako mistrzowie Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”.

WDK Rzeszów 01.02. 2026 Trio

Bardzo piękny i ciekawy był także program koncertu. Na początku była niespodzianka, bo mieliśmy okazję wysłuchać przepięknej krótkiej miniatury Siergieja Rachmaninowa na 6 rąk, a przy fortepianie zasiadł także 16 –letni syn państwa Giusiano.
W pierwszej części usłyszeliśmy jeszcze zachwycająco wykonane dwa utwory na cztery ręce w wykonaniu Indré Želvyté (partia I) i Philippe Giusiano (partia II). Chorał „Jesu, Joy of Mari’s Desiring” ("Jezu radości mego pragnienia") z Kantaty BWV 147 skomponowanej przez Johanna Sebastiana Bacha na święto Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, a później romantyczna i pełna kontrastów „Fantazja f-moll D 940 Franza Schuberta. Ten utwór skomponowany został w 1848 roku i zadedykowany uczennicy kompozytora, węgierskiej szlachciance Caroline Estehazy, wielkiej miłości Schuberta. Caroline wprawdzie odwzajemniała uczucie, ale pozycja społeczna kompozytora uniemożliwiała nadanie mu treści.

WDK Rzeszów 01.02.2026 Giusiano przy fortepianiePhilippe Giusiano - fortepian. koncert  1 lutego 2026 roku w Rzeszowie,fot.WDK Rzeszow

W części drugiej Philippe Giusiano wystąpił z utworami Fryderyka Chopina. Artysta rozpoczął swój solowy występ Balladą F-dur op. 38 zadedykowaną Robertowi Schumannowi, a następnie wykonał cztery Mazurki op. 24: g-moll, C-dur, As-dur i b-moll.
Po dziełach skomponowanych przez Chopina w wieku dojrzałym zabrzmiał Polonez b-moll op. posth. nazywany „Les Adieux” („Do widzenia!”). Był to gest pożegnalny młodego kompozytora, który ukończył liceum i od jesieni miał zacząć studia w Szkole Głównej Muzyki. Fryderyk wraz z matką i dwiema siostrami szykował się do podróży do Dusznik aby spędzić lato. Planowaną część koncertu zakończyło jedno z najsłynniejszych dzieł fortepianowych Fryderyka Chopina - Scherzo nr 2 b-moll op. 31 ukończone w 1837 roku. Jest to dzieło pełne pasji, oparte na kontrastach łączące czułość i niebiański liryzm z demonstracją siły i namiętności stanowiące wielkie wyzwanie interpretacyjne i techniczne dla pianisty.
To był fantastyczny koncert, zarówno części kameralnej jak i solowej słuchałam z zachwytem i zapartym tchem. Podobnie czuli pozostali słuchacze, po wykonaniu utworów rozlegały się gorące oklaski, a na zakończenie publiczność zgotowała gorącą owację na stojąco, za którą solista dziękował utworami Chopina.

Wykonawców i utwory przybliżał Maksymilian Bylicki.

Organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Trzeba jeszcze dodać, że Koncert odbył się w ramach XXI Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” Sanok 2026.
Artyści grali na nowym fortepianie koncertowym Bechstein, zakupionym przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Zofia Stopińska

Koncert Karnawałowy Przemyskiego Big Bandu pod dyrekcją Antoniego Gurana - 24.stycznia 2026

Koncert Karnawałowy Przemyskiego Big Bandu pod dyrekcją Antoniego Gurana - 24 stycznia 2026 r.

Koncert Karnawałowy Przemyskiego Big Bandu pod dyrekcją Antoniego Gurana, który odbył się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, był prawdziwą muzyczną ucztą i pięknym świętem karnawału. Historyczne wnętrza Zamku wypełniły się dźwiękami pełnymi energii, radości i elegancji, tworząc wyjątkową atmosferę sprzyjającą wspólnemu przeżywaniu muzycznych emocji.

Tego wieczoru publiczność miała okazję zanurzyć się w barwnym świecie karnawałowych rytmów – od znanych tematów muzyki filmowej, przez melodyjne i pełne ekspresji utwory musicalowe, aż po lekką i porywającą muzykę rozrywkową. Przemyski Big Band, prowadzony z pasją i ogromnym wyczuciem przez Antoniego Gurana, zaprezentował się w znakomitej formie, zachwycając precyzją, brzmieniem oraz doskonałym porozumieniem między muzykami.

Niezwykle ważnym elementem koncertu były występy solistów, którzy nadali wieczorowi wyjątkowy charakter. Paulina Muzyczka, Jakub Prachowski oraz Marysia Feduniewicz-Przeradowska oczarowali publiczność swoimi interpretacjami, sceniczną swobodą i emocjonalnym przekazem. Ich głosy doskonale współgrały z bigbandowym brzmieniem, tworząc spójną i niezwykle atrakcyjną całość. Wydarzenie muzyczne prowadził - łącząc profesjonalizm z humorem - Mieczysław Nyczek.

Jak przystało na koncert karnawałowy, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK przygotowało niespodziankę w postaci gorących napojów (kawa, herbata), które jeszcze przed koncertem serwowała przedstawicielka przemyskiej kawiarni i sklepu „Złoty Dereń”. Rozdawane były również przygotowane specjalnie na tę okazję karnawałowe maseczki od środka opatrzone kolejnymi numerami. Było to istotne ponieważ podczas koncertu, posiadacz numeru 13 - w tym wypadku „szczęśliwa trzynastka” – otrzymał koszyk z pomarańczami. Wręczony został również drugi upominek – zaproszenie na spektakl Teatru KTO pt. „BAL”, który odbędzie się 15 lutego br.

Podsumowując, koncert dostarczył przemyskiej – i nie tylko – widowni wielu niezapomnianych wrażeń. Był to wieczór pełen uśmiechu, pozytywnej energii i muzycznej magii. Karnawałowy koncert Przemyskiego Big Bandu na Zamku Kazimierzowskim bez wątpienia zapisał się jako jedno z tych wydarzeń, do których chętnie będzie się wracać we wspomnieniach.

Entuzjazm i uznanie widowni dla tego, co się wydarzyło tego wieczoru na zamkowej scenie wpłynęły na to, że Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska - w porozumieniu z szefem Przemyskiego Big Bandu Antonim Guranem – ogłosiła, że kolejny taki koncert odbędzie się już wkrótce, w kwietniu br.

Tekst i fotografie Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

29 listopada 2025 r. - Koncert pt. „Magia Opery – Andrzejkowy Wieczór na Zamku”

Andrzejkowy wieczór w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu okazał się prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki operowej i operetkowej. Wypełniona po brzegi sala widowiskowa przemieniła się w magiczną przestrzeń, w której klasyczne brzmienia spotkały się z elegancją, humorem i romantyczną aurą późnojesiennego spotkania ze sztuką.

Już od wejścia na wszystkich gości czekała słodka niespodzianka – w foyer przygotowano słodki poczęstunek, w tym ciasteczka z zapieczoną wróżbą, które wprowadzały w andrzejkowy nastrój jeszcze przed rozpoczęciem koncertu. Dopełnieniem tej chwili była aromatyczna kawa oraz okolicznościowa ścianka, stworzona z myślą o eleganckich, pamiątkowych fotografiach. Wieczór rozpoczął się więc w atmosferze pełnej uroku i wyjątkowości.

Na sali widowiskowej, od pierwszych taktów widzowie zostali porwani w świat muzyki pełnej blasku i emocji. Program koncertu obejmował najpiękniejsze arie i duety operowe oraz operetkowe, a także wirtuozowskie utwory instrumentalne – od namiętnego Libiamo z „Traviaty” Giuseppe Verdiego, przez lekkość i wdzięk walców Johanna Straussa, aż po ognisty czardasz Kálmána i subtelne, porywające „Usta milczą, dusza śpiewa” Franza Lehára.

Wieczór uświetnili wybitni soliści, gwiazdy Opery Krakowskiej: Katarzyna Oleś-Blacha (sopran) oraz Tomasz Kuk (tenor). Ich interpretacje zachwycały zarówno techniczną precyzją, jak i wyjątkową muzyczną wrażliwością. Artyści z lekkością prowadzili publiczność przez krainę wielkich uczuć – od płomiennej miłości po radosne uniesienia charakterystyczne dla klasycznych duetów operetkowych.

Towarzyszący im ARSO Ensemble z Filharmonii Podkarpackiej w składzie: Robert Naściszewski (I skrzypce), Orest Telwach (II skrzypce), Urszula Ostrouch (altówka), Anna Naściszewska (wiolonczela) oraz Sławomir Ujek (kontrabas) – stworzył pełne elegancji brzmieniowe tło, podkreślając kunszt solistów i nadając muzycznej podróży wyjątkową barwę. Aranżacje, precyzja wykonania i artystyczna swoboda zespołu sprawiły, że każdy utwór zabrzmiał świeżo i porywająco.

Koncert wiódł publiczność od Wiednia aż po słoneczny Neapol – była to podróż przepełniona pasją, finezją i uśmiechem. Publiczność reagowała entuzjastycznie, nagradzając artystów gromkimi brawami i owacjami, które potwierdziły, jak potrzebne są tego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Organizatorami koncertu byli: Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Przestrzeń otwarta dla muzyki”, którego celem jest przybliżanie sztuki najwyższej próby szerokiej publiczności.

Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK składa specjalne, serdeczne podziękowania dla Dyrekcji Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie Pani prof. Marcie Wierzbieniec i Pani Marcie Gregorowicz za wybór Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu na miejsce koncertu. Przy okazji wizyty Pań Dyrektor z Rzeszowa w przemyskim Zamku omawiano dalszą – z pewnością owocną – współpracę.

Szefowa przemyskiej instytucji kultury kieruje również gorące podziękowania do partnerów: Beaty i Pawła Kanieckich – „Miejsce Kawa i Zabawa”, Cukierni „SZANTER”, Restauracji ”Perła Przemyśla”, Anny Sedlaczek z „Mary Kay.

Tekst i fotografie Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauk ZAMEK

Magia dźwięku i emocji w Zamku Kazimierzowskim

25 października 2025 r. - „W kręgu muzyki klasycznej” – koncert na zakończenie cyklu „ZAMKOWE TEATRALIA”

Magia dźwięku i emocji w Zamku Kazimierzowskim

W ramach cyklu „Zamkowe Teatralia”, w nastrojowej sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, odbył się niezwykły koncert zatytułowany „W kręgu muzyki klasycznej”. Publiczność miała okazję zanurzyć się w świat najpiękniejszych arii operowych i operetkowych, które poruszają serca melomanów na całym świecie. Na scenie wystąpili znakomici artyści: Justyna Bluj (sopran), Magdalena Stefaniak (sopran), Damian Wilma (baryton) oraz Aleksander Teliga (pianista), którzy wspólnie stworzyli wieczór pełen emocji, pasji i kunsztu wokalnego.

W programie znalazły się utwory, które od pokoleń zachwycają swoją melodyjnością, dramatyzmem i ekspresją. Każda z arii była jak opowieść – o miłości, tęsknocie, nadziei i ludzkich namiętnościach. Publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami, doceniając ich nie tylko za perfekcyjne wykonanie, ale także za niezwykłą charyzmę sceniczną.

Koncert „W kręgu muzyki klasycznej”, zamykający tegoroczny cykl „Zamkowe Teatralia”, stał się wyjątkowym wydarzeniem stanowiącym piękne podsumowanie. Zwieńczenie „Zamkowych Teatraliów” miało charakter refleksyjny i było swoistym hołdem dla organizatora – Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK z szefową tej instytucji Renatą Nowakowską na czele.

Tekst i fotografie Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum kultury i Nauki ZAMEK

III Ogólnopolskie Dni Muzyki Chóralnej w Sanoku

Muzyka, która łączy – III Ogólnopolskie Dni Muzyki Chóralnej w Sanoku za nami

W minionych tygodniach w Sanoku odbyło się niezwykłe wydarzenie kulturalne „ III Ogólnopolskie Dni Muzyki Chóralnej w Sanoku”, zorganizowane przez Stowarzyszenie PRO ARTIS.

Celem festiwalu była popularyzacja muzyki wokalnej i chóralnej poprzez organizację koncertów, warsztatów i spotkań edukacyjnych. Przedsięwzięcie stworzyło przestrzeń do rozwijania kompetencji artystycznych zarówno dla uczestników warsztatów, jak i publiczności, która mogła doświadczyć muzyki na najwyższym poziomie wykonawczym.

– To wyjątkowe wydarzenie, które pokazuje, że muzyka chóralna ma ogromny potencjał artystyczny i integracyjny. Dzięki niemu Sanok staje się miejscem spotkań artystów z całej Polski – podkreślają organizatorzy, Emilia i Łukasz Kot.

W ramach tegorocznej III edycji Ogólnopolskich Dni Muzyki Chóralnej w Sanoku odbyły się następujące koncerty:

- 18.10.2025r. w kościele pw. Chrystusa Króla w Sanoku – koncert zespołu Art’n’Voices Vocal Ensemble;

- 22.10.2025r w kościele pw. Chrystusa Króla w Sanoku – koncert zespołu Cracow Singers;

- 24.10.2025r. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów) – koncert Zespołu Wokalnego Soul Sanok.

Sanok 2025 ArtnVoicesArt’n’Voices Vocal Ensemble podczas koncertu w Kościele pw. Chrystusa Króla w Sanoku, fot. Emilia Kot

Integralną częścią wydarzenia były również warsztaty muzyczne zorganizowane w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowskiej w Sanoku.

Zajęcia poprowadzili wybitni artyści i pedagodzy: członkowie zespołu Art’n’Voices Vocal Ensemble, Paweł Bębenek – ceniony dyrygent i kompozytor muzyki sakralnej oraz Monika Brewczak – dyrygentka i pedagog związana z Podkarpaciem.

III Ogólnopolskie Dni Muzyki Chóralnej to wydarzenie kontynuujące sukces poprzednich edycji, przyczyniając się do rozwoju kultury w regionie oraz promujące zarówno Sanok, jak i całe Podkarpacie jako istotny region kulturalny.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2025.

Tekst: Stowarzyszenie PRO ARTIS.

Sanok 2025 1 Cracow Singers 800Zespół Cracow Singers, koncert w kościele pw. Crystusa Króla w Sanoku, Fot. Emilia Kot

ZAMKOWE TEATRALIA” - „Klarnet na szlaku polskich kompozytorów XIX i XX wieku”

21września 2025 r. – z cyklu „ZAMKOWE TEATRALIA” koncert „Klarnet na szlaku polskich kompozytorów XIX i XX wieku”

W sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbył się wyjątkowy koncert poświęcony polskiej muzyce klarnetowej, prezentujący twórczość kompozytorów XIX i XX wieku – zarówno tych znanych, jak i niesłusznie zapomnianych. Wydarzenie to było częścią cyklu „Zamkowe Teatralia” i jednocześnie elementem projektu artystycznego mającego na celu przywracanie do życia koncertowego wartościowej, choć rzadko wykonywanej literatury klarnetowej.

Na scenie wystąpiły: Barbara Borowicz (klarnet) oraz Tien Doan z Wietnamu (fortepian) – duet, który urzekł publiczność swoją wrażliwością, muzykalnością i doskonałym porozumieniem artystycznym. Ich interpretacje wyróżniały się elegancją, dbałością o detal i głębokim zrozumieniem prezentowanego repertuaru.

Program koncertu:
- Ignacy Feliks Dobrzyński (1807-1867) – Duo na klarnet i fortepian,
- Stanisław Szczepanowski (1811-1877) – Melody na klarnet i fortepian,
- Piotr Rytel (1884-1970) – Romans na klarnet i fortepian,
- Jan Ruckgaber (1799-1876) – Nocturne op. 90 na klarnet i fortepian,
- Karol Mikuli (1819-1897) – Serenade op. 22 na klarnet i fortepian,
- Grażyna Bacewicz (1909-1969) – Łatwe utwory na klarnet i fortepian.

05Barbara Borowicz - klarnet, Tien Doan -  fortepian podczas koncertu w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, fot. Tomasz Beliński

Artystki w sposób naturalny oddały charakter poszczególnych kompozycji – od romantycznej liryki, przez nastrojowe miniatury, aż po utwory o nowoczesnym, bardziej syntetycznym wyrazie.

Publiczność z dużym zainteresowaniem przyjęła program koncertu – starannie dobrany i prowadzony w duchu odkrywania muzycznych perełek z przeszłości. Wykonania spotkały się z bardzo ciepłym odbiorem, a atmosfera wieczoru była pełna skupienia, refleksji i autentycznego kontaktu z muzyką.

Koncert „Klarnet na szlaku polskich kompozytorów XIX i XX wieku” pokazał, jak wiele piękna kryje się w mniej znanych kartach polskiej historii muzycznej. Dzięki artystycznemu zaangażowaniu wykonawców oraz wartości samego repertuaru, był to wieczór nie tylko pełen muzycznych wzruszeń, ale też ważny z punktu widzenia upowszechniania i pielęgnowania polskiego dziedzictwa kulturowego.

Tekst i fotografie Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

02Renata Nowakowska - dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, fot. Tomasz Beliński

Barbara Borowicz ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. Swoją edukację muzyczną kontynuowała w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w klasie solowej Alessandro Carbonare oraz w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie kameralistyki. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Krakowie, a w 2022 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

W 2014 roku Barbara Borowicz rozpoczęła pracę jako wykładowca klarnetu w Akademii Muzycznej w Krakowie, w której obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Barbara Borowicz doskonali interpretacje utworów Karlheinza Stockhausena u najlepszej odtwórczyni dzieł kompozytora – klarnecistki Suzanne Stephens.

Od 2020 jest przewodniczącą polskiego oddziału International Clarinet Association. Jako solistka zadebiutowała z orkiestrą Filharmonii Opolskiej i obecnie regularnie koncertuje w Europie, obu Amerykach, Australii, Afryce i Azji w prestiżowych salach koncertowych jak m.in.: Sydney Opera House, Royal Concertgebouw. Jest laureatką wielu nagród na konkursach muzycznych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu, Grecji, Słowenii, Włoszech, Serbii, Litwie i Ukrainie.

Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka polska, którą promuje w kraju i zagranicą, dokonując też licznych prawykonań utworów kompozytorów polskich, w tym kompozycji jej dedykowanych m.in.: Marcela Chyrzyńskiego, Artura Kroschela, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Michała Jakuba Papary, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej.

W 2019 roku ukazała się jej płyta nagrana wspólnie z Markiem Szlezerem z premierowymi utworami na klarnet i fortepian zapomnianego polskiego kompozytora Witolda Friemanna (1889-1977). Płyta została wydana przez DUX Recording Producers, podobnie jak jej poprzednia płyta Double Clarinet Concerto z utworami na 2 klarnety i orkiestrę, nagrana wspólnie z prof. Andrzejem Godkiem.

Barbara Borowicz zapraszana jest jako juror międzynarodowych konkursów muzycznych i klarnetowych, a także do prowadzenia mistrzowskich kursów klarnetowych na całym świecie. Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki, ponadto otrzymała m.in.: Stypendium Młoda Polska, Stypendium Twórcze MKiDzN, Nagrodę Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury, Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. W 2021 roku została nagrodzona Medalem Młodej Sztuki. Barbara Borowicz jest też artystką Henri Selmer, Vandoren i Silverstein Works.

04

Barbara Borowicz podczas koncertu w PCKiN ZAMEK, przy fortepianie Tien Doan, fot. Tomasz Beliński

Pianistka Tien Doan (Wietnam), ma w swoim dorobku sukcesy na znaczących międzynarodowych konkursach: pierwszą nagrodę na “Ischia” International Solist & Chamber Music Competition 2025 z kwartetem Unité Quartet (Włochy), trzecią nagrodę na Città di Minerbio International Piano Competition 2024 (Włochy), trzecią nagrodę na Ho Chi Minh City International Piano Competition 2023 (Wietnam), trzecią nagrodę uzyskaną w 2020 roku na „Competition of Arts Talents for students all over Vietnam” w mieście Hue (Wietnam) i wielu innych. Doskonale odnajduje się zarówno w muzyce kameralnej jak i solowej, zapraszana jest do udziału w licznych projektach koncertowych, zarówno w Azji jak i Europie. Prezentowała recitale na takich wydarzeniach jak Arts Festival Autumn Melodies - Vietnamese Young Talented Pianists, odbywającej się w Wieliczce Akademii Inspiracji a także na wielu wydarzeniach dobroczynnych. Tien Doan realizuje obecnie studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie profesora Mariusza Sielskiego.

08

Barbara Borowicz i Tien Doan żegnają się z przemyską publicznością, fot. Tomasz Beliński

III edycja Festiwalu Muzyki Dawnej Humanismus Carpathicus

W dniach 20 – 23 czerwca odbyła się kolejna III już edycja Festiwalu Muzyki Dawnej Humanismus Carpathicus. Festiwal zainicjowany w 2023 przez Fundację Krośnieńską im. Ignacego Paderewskiego oraz zespół Filatura di Musica jest realizowany w południowym pasie Województwa Podkarpackiego. Jego nazwa stanowi odwołanie do dziedzictwa renesansowego humanizmu z tego terenu (Paweł z Krosna, Grzegorz z Sanoka czy Walenty z Brzozowa). W tegorocznej edycji odbyły się 4 koncerty: dwa w Krośnie oraz Dukli i Korczynie i 2 projekty edukacyjne na które składały się warsztaty i lekcje edukacyjno-artystyczne. Łącznie udział wzięło ok. 500 osób w tym co raz więcej młodzieży.

Walor edukacyjny festiwalu jest tak samo ważny jak walor czysto artystyczny podkreślają organizatorzy. Koncertom towarzyszą wykłady poświęcone historii i estetyce muzycznej dawnych epok oraz warsztaty skierowane do uczniów szkół muzycznych i amatorskich zespołów muzycznych.

III edycja zaprezentowała spektrum repertuaru wykonywanego na instrumentach historycznych: od średniowiecza do XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej oraz relacji między kulturą Rzeczypospolitej czasów Jagiellonów a innych krajów europejskich, państw włoskich.
Festiwal rozpoczął koncert „Amour me fait désirer”, który odbył się 20 czerwca o godz. 19.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie, a wystąpiło trio Ensemble Stellatum w składzie: Marek Nahajowski, Justyna Wójcikowska, Magdalena Pilch – średniowieczne flety i instrumenty perkusyjne. Utwory kompozytorów: Raimbauta de Vaqueiraz, Adama de la Halle, Jehana de Lescurela, Guillaume'a de Machaut, wykonane zostały na rozmaitych odmianach fletów – w tym instrumentów podwójnych i piszczałek jednoręcznych - oraz perkusyjnych, a o repertuarze wspaniale opowiedział pochodzący z Krosna Marek Nahajowski, teoretyk muzyki i flecista obecnie prof. AM w Łodzi.

21 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli – stałego partnera festiwalu odbył się Koncert II: „Ottaviano Petrucci i narodziny muzycznego humanizmu”. Wystąpił znany już dukielskiej publiczności zespół muzyki dawnej Filatura di Musica w składzie: Katarzyna Bienias (sopran), Marek Nahajowski, Magdalena Pilch, Justyna Wójcikowska (flety), Judyta Tupczyńska (fidel), Mateusz Kowalski (viola da gamba), Patrycja Domagalska-Kałuża (wirginał). Artyści zaprezentowali program renesansowy prezentując wybór utworów ze zbiorów frottol Petrucciego, a wykonaniu towarzyszyły recytacje poetyckich przekładów tekstów na język polski.

Kolejnego dnia zespół Filatura di Musica zawędrował już po raz trzeci do kościoła NMP Królowej Polski w Korczynie gdzie wykonał utwory Georga Philippa Telemanna. W koncercie udział wziął także lokalny chór CHORUS pod dyr. Stanisława Szostaka. Wspólnie z zespołem wykonał 2 chorały niemieckiego kompozytora. Warto podkreślić, że współpraca profesjonalnych muzyków z zespołem amatorskim jest częścią projektu festiwalowego i stanowi dużą wartość włączając lokalnych mieszkańców do czynnego udziału w festiwalu. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Edwarda Sznaj festiwal już po raz 3 zagościł do tej parafii.

Ostatni z koncertów: „Salon romantyczny Alla Polacca” został poświęcony pamięci Włodzimierza hr. Dzieduszyckiego w 200. rocznicę urodzin i odbył się w ZSM w Krośnie. Prelekcje nt. wielkiego patrioty wygłosiła dr hab. Magdalena Pilch, prof. AM w Łodzi. Przewodnim motywem muzycznym koncertu, dedykowanego polskiemu patriocie, działającemu w duchu pozytywistycznym w zaborze austriackim był polonez, czyli polski taniec narodowy, którego artystyczne stylizacje cieszyły się wielką popularnością w XIX-wiecznych salonach mieszczańskich i arystokratycznych, a także podczas koncertów publicznych, zarówno na ziemiach polskich, jak i w innych krajach europejskich.

Wystąpili: Magdalena Pilch – flet romantyczny, Jan Markowski – gitara romantyczna. Po koncercie odbył się 2 projekt edukacyjny festiwalu w ramach którego artyści zaprezentowali instrumenty historyczne, a młodzi adepci sztuki muzycznej spróbowali swoich sił w grze na gitarze barokowej.
Tego samego dnia wcześniej o godz. 9.00 miał miejsce 1 projekt edukacyjny festiwalu. W Muzeum Historycznym – Pałacu w Dukli lekcje artystyczno-edukacyjną poprowadzili dla dzieci i młodzieży szkół z Dukli i Iwonicza: Mateusz Kowalski – viola da gamba i Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał. O dworze Marii Amalii znakomicie opowiedział dyrektor muzeum Mateusz Such. Dzieci mogły z bliska zobaczyć instrumenty historyczne oraz brać czynny udział w lekcji poprzez zadawanie pytań.

Coraz większe zainteresowanie koncertami i lekcjami artystyczno-edukacyjnymi (2x większa ilość uczestników niż się spodziewano) świadczy o potrzebie organizowania inicjatyw kulturalnych na wysokim poziomie artystycznym w tym regionie. Młodzież oraz dorośli chętni są na współpracę z artystami oraz rozwój swoich umiejętności artystycznych. Ponadto żywe obcowanie z kulturą zwłaszcza po pandemii oraz przywracanie mało znanego repertuaru dawnych epok do programów koncertowych i edukacja publiczności oraz ogólnodostępność oferty festiwalowej to główne priorytety organizatorów Humanismus Carpathicus.

Festiwal dofinansowano z budżetu województwa podkarpackiego.

Subskrybuj to źródło RSS