Koncert młodych talentów na Krośnieńskiej Jesieni Muzycznej

 

Krośnieńska Jesień Muzyczna to prawdziwy gwiazdozbiór talentów rozsianych po pięcioliniach od klasyki do samby. Gościliśmy gwiazdy pierwszej wielkości, szkoły muzyczne, a teraz przyszła kolej na gwiazdy wschodzące i recital młodych talentów - 8 października przed krośnieńską publicznością wystąpią Jan Chłap i Kacper Żaromski.

KACPER ŻAROMSKI pochodzi z Rymanowa-Zdroju i jest jednym z najbardziej utalentowanych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, gdzie kształci się w klasie fortepianu Doroty Skibickiej. W tym roku czeka go egzamin dyplomowy i matura.
Mimo młodego wieku Kacper jest laureatem ponad 30 pianistycznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, z których najważniejsze to: konkurs Musica Classica w Moskwie (I nagroda), VII International Chopin Piano Competition w Budapeszcie (II miejsce - pierwszego nie przyznano), XIX Ogólnopolski Turniej Pianistyczny w Żaganiu (II nagroda), XI Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (II miejsce - pierwszego nie przyznano), III Międzynarodowy Podkarpacki Konkurs Chopinowski w Rzeszowie (I nagroda), XIV Międzynarodowy Konkurs „Chopin dla najmłodszych” w Antoninie (I miejsce i nagroda dla najlepszego Polaka), IV Międzynarodowy Podkarpacki Konkurs Chopinowski w Rzeszowie (I miejsce i nagroda Filharmonii Podkarpackiej), czy VIII Ogólnopolski Konkurs Kameralny dla uczniów szkół muzycznych I i II st. w AM Katowicach (I miejsce wraz z flecistą Janem Chłapem).
Swoją grę doskonalił na wielu kursach pianistycznych pracując pod kierunkiem takich mistrzów jak: Eugen Indjic, Kevin Kenner, Orla McDonagh, Philippe Giusiano, Tomas Ungar, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Tatarski, Aleksiej Orłowiecki, Andrzej Jasiński, Wiera Nosina, Mirosław Herbowski, Andrzej Pikul, Karol Radziwonowicz.
Regularnie koncertuje w kraju i za granicą m.in. we Lwowie, Budapeszcie, Katowicach, Krakowie, Dusznikach-Zdroju, Antoninie, Warszawie, Gdańsku i miastach podkarpacia.
Za znaczące osiągnięcia artystyczne wielokrotnie otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna, dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz wielokrotnie stypendium Anny Kullandy. Jest również podopiecznym Krośnieńskiej Fundacji Paderewskiego.

JAN CHŁAP jest jednym z najzdolniejszych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie. Kształci się w klasie fletu Dariusza Krzoka, a także jest uczestnikiem Młodej Muzycznej Akademii, która funkcjonuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi go znakomity węgierski flecista prof. Janos Balint.
Jan Chłap odniósł już wiele sukcesów zdobywając nagrody na kilkudziesięciu konkursach fletowych oraz kameralnych. Jest m.in. laureatem pierwszego miejsca Ogólnopolskich przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznych uczniów klas instrumentów dętych drewnianych w Warszawie. Uzyskał również stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Stypendium Prezydenta Miasta Krosna SEMPER IN ALTUM, nagrodę Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna Za zasługi dla Krosna. Podczas licznych kursów mistrzowskich pracował z wieloma cenionymi pedagogami z kraju i zza granicy, a byli to m.in.: prof. Peter-Lukas Graf (Szwajcaria), dr Ewelina Zawiślak (AM Łódź), prof. Antonii Wierzbiński, (AM Łódź), prof. Carlos Brueel (Belgia), prof. Elżbieta Dastych-Szwarc (AM Warszawa), prof. Wissam Boustany (Wielka Brytania), prof. Barbara Świątek-Żelazny (AM Kraków).
Oprócz koncertowania Jan Chłap chętnie bierze udział w różnych akcjach charytatywnych organi¬zowanych przez szkołę i inne podmioty. Jest również podopiecznym Krośnieńskiej Fundacji Paderewskiego, a teraz przygotowuje się do egzaminu dyplomowego oraz matury w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie.

Program koncertu:
Astor Piazzola – Tango etude nr 4 na flet solo
Jan Chłap – flet
Sergiusz Rachmaninow – Vocalise op. 34 nr 14 na flet i fortepian
Ferenc Farkas – Cztery tańce węgierskie
Jan Chłap – flet, Kacper Żaromski – fortepian
Saverio Mercadante – Wariacje na temat arii Ah! nati, è ver, noi siamo Sol per amarci ognor Rossiniego (z opery Ricciardo i Zoraida), na flet solo
Jan Chłap – flet
Francis Poulenc, Sonata na flet i fortepian
Jan Chłap – flet, Kacper Żaromski – fortepian

Fryderyk Chopin – II koncert fortepianowy f-moll op. 21
Maestoso
Larghetto
Allegro vivace
Kacper Żaromski – fortepian
Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie
pod dyrekcją Magdaleny Sokołowskiej-Faryj

KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA

8 października / niedziela / 18.00
RECITAL MŁODYCH TALENTÓW
KACPER ŻAROMSKI fortepian
JAN CHŁAP flet
Orkiestra Zespołu Szkól Muzycznych w Krośnie
pod dyr. Magdaleny Sokołowskiej –Faryj
Wejściówki do odbioru w kasie RCKP