Podkarpacki Festiwal Organowy - sierpień 2023

Od 15 lipca do 20 sierpnia w Rzeszowie i w innych regionach Podkarpacia rozbrzmiewać będzie muzyka organowa wytrawnej próby twórczej i wykonawczej. Dzieje się tak już od 33 lat.

Na program tegorocznego Podkarpackiego Festiwalu Organowego złoży się 12 koncertów w siedmiu miejscowościach Podkarpacia. Będą to: Rzeszów, na czele z Katedrą, Jarosław, Stara Wieś, Lutcza, Ropczyce, Chmielnik i Sędziszów Małopolski.

Wystąpi 12 wirtuozów organów z Polski, Niemiec i Włoch. Będą wśród nich artyści dobrze znani szerokiej publiczności, także podkarpackiej, jak też organiści, którzy po raz pierwszy zagoszczą podczas festiwalu. W zależności od stylistyki organów znajdujących się w świątyniach objętych koncertowym kalendarzem, wysłuchać będzie można dzieł literatury organowej począwszy od muzyki renesansowej, poprzez twórczość J.S. Bacha, formy francuskich i niemieckich romantyków, aż po opusy powstałe w XX w. Przekrój dzieł obejmie cztery wieki historii muzyki różnych obszarów stylistycznych. Podczas trzech koncertów organy zaprezentują się w muzyce kameralnej, towarzysząc skrzypcom, wiolonczeli i głosowi sopranowemu.

Koncerty Podkarpackiego Festiwalu Organowego stanowią okazję do obcowania ze sztuką w jej wielorakich odsłonach. Osobliwy, jedyny w swoim rodzaju anturaż dla pięknych dźwięków stanowi architektura starych i nowoczesnych świątyń Podkarpacia, ich wystrój w postaci dzieł malarskich, rzeźbiarskich, czy wielobarwnych witraży. Każdorazowo ten kontekst historyczny i artystyczny jest różny i unikatowy. Obfituje w bogate wartości kulturotwórcze i poznawcze.

Mapa Podkarpackiego Festiwalu Organowego stanowi rodzaj przewodnika po kulturze i tradycji budownictwa sakralnego tego regionu Polski, z muzyką jako wartością wspólną i w tym przypadku najważniejszą.

Nawet najszlachetniejsze idee nie mogłyby pozwolić na kontynuowanie tak bogatej festiwalowej tradycji, gdyby nie instytucje, które podjęły się sfinansowania tegorocznej edycji festiwalu. Są to: Województwo Podkarpackie, Gmina Miasto Rzeszów, Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej oraz firma WATKEM. Nieocenioną wartością jest dla organizatora festiwalu współpraca ze wszystkimi włodarzami miejsc na terenie Diecezji Rzeszowskiej i Archidiecezji Przemyskiej, w których goszczą koncerty.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Dyrektorem festiwalu pozostaje niezmiennie od jego powstania prof. dr hab. Marek Stefański.

Serdecznie zapraszamy do udziału w koncertach!

Kalendarz zbliżających się koncertów:

nd 13 sierpnia 2023, 17:00, kościół Wniebowzięcia NMP w Lutczy

Jakub Kapała organy
Dorota Imiełowska wiolonczela

wt 15 sierpnia 2023, 18:00, kościół Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie – Zalesiu

Paweł Wróbel organy
Wiktoria Bisztyga sopran

nd 20 sierpnia 2023, 17:30, Sanktuarium NMP w Chmielniku

Roman Perucki organy

nd 20 sierpnia 2023, 20:00, Katedra NSPJ w Rzeszowie

Holger Gehring organy