Piotr Kościk - "Fermata"

            Sonaty fortepianowe Wolfganga Amadeusa Mozarta należą do utworów często wykonywanych nawet przez bardzo młodych pianistów. Może trochę rzadziej słyszymy podczas recitali w salach koncertowych sonaty fortepianowe Józefa Haydna, najstarszego z klasyków wiedeńskich.
Sonaty Haydna i Mozarta należą do żelaznego repertuaru pianistów. Jest także mnóstwo nagrań sonat tych kompozytorów i bez trudu można je znaleźć na płytach lub w Internecie.

            Nowiuteńka płyta zatytułowana „Fermata”, którą Państwu polecam zawiera dwie bardzo znane Sonaty (C-dur KV 330 i a-moll KV 310) Mozarta oraz popularne Sonaty (C-dur i e-moll) Haydna. Wykonawcą jest Piotr Kościk, polski pianista młodego pokolenia od kilkunastu lat mieszkający na stałe w Wiedniu.
Studia i działalność artystyczna Piotra Kościka w Wiedniu oraz na terenie Austrii, również w miastach, w których żyli oraz komponowali Haydn i Mozart, miała z pewnością wpływ na jego interpretacje utworów zamieszczonych na płycie.
Jego wiedza i doświadczenie zawodowe oraz ogromna dociekliwość w realizacji wszystkich niuansów, tej bardzo przejrzystej muzyki sprawia, że słuchamy jej z zachwytem.
Artysta zachwyca także klarownością, brzmieniem dźwięku fortepianu.

            W nagraniu słychać także świetną akustykę sali Liszt Center w Raiding , niewielkiej miejscowości w której urodził się Ferenc Liszt, oddalonej niecałą godzinę podróży samochodem od Wiednia. Zachęcam Państwa do sięgnięcia po płytę zatytułowaną „Fermata” z sonatami Józefa Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta.

            Dodam jeszcze, że nagrania są dostępne online na kilku portalach muzycznych i streamingowych, takich jak Spotify.
Płyta także dostępna jest w wersji fizycznej i można ją nabyć w sklepie internetowym -
Link: https://redpmusic.at/p/piotr-koscik-fermata

Spis utworów:
Mozart – Piano Sonata no. 10 in C major KV 330
1. Allegro moderato
2. Andante cantabile
3. Allegretto

Haydn - Piano Sonata in C major Hob. XVI : 50
4. Allegro
5. Adagio
6. Allegro molto

Haydn - Piano Sonata in e minor Hob. XVI : 34
7. Presto
8. Adagio
9. Finale. Molto vivace

Mozart – Piano Sonata no. 8 in. A minor KV 310
10. Allegro maestoso
11. Andante cantabile
12. Presto

Piotr Kościk – fortepian
Lisztzentrum Raiding – recording
redpmusic - production 2020