KONCERT KAMERALNY - SAMOTNE WYSPY SERC
Iza Połońska - wokal fot. ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej

KONCERT KAMERALNY - SAMOTNE WYSPY SERC

9 GRUDNIA 2022r., piątek, godz.19:00

SAMOTNE WYSPY SERC
KONCERT KAMERALNY

Iza Połońska (wokal) i Bogdan Hołownia (fortepian)

Oboje są doktorami sztuki, oboje rozkochani w pięknie polskiej piosenki z tekstem. Stworzyli wysublimowany, pełen emocji program, w którym można zanurzyć się głęboko i poczuć wszystkie kolory, odcienie emocjonalne, jakie tylko może pomieścić w sobie znakomity tekst ze znakomitą muzyką, czyli piosenka. W koncercie SAMOTNE WYSPY SERC usłyszą Państwo piosenki Bronisława Broka, Wojciecha Młynarskiego, czy Jeremiego Przybory, tj.: „Jeszcze poczekajmy”, „Nie odchodź”, „Wszystko oprócz nas”, „Mój list”, czy tytułową „Samotne wyspy serc” i wiele innych. Nie zabraknie także słowa o piosence i własnych refleksji artystów.

IZA POŁOŃSKA
Wokalistka śpiewająca w różnych stylach od klasyki po piosenkę aktorską i jazz, doktor sztuk muzycznych. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi (dyplom w klasie prof. Beaty Zawadzkiej-Kłos) oraz Mistrzowskich Podyplomowych Studiów Wokalnych we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Christiana Elssnera. Uczestniczyła w kursach prowadzonych przez: Teresę Żylis-Gara (Monaco, Radziejowice), Toma Krause (Hamburg), Ingrid Kremling (Hamburg, Wrocław) i Annę Serafińską (Warszawa). W latach 2003 – 2009 intensywnie koncertowała w Europie: Francji, Belgii, Austrii, Hiszpanii, w Niemczech i we Włoszech. W jej dorobku artystycznym szczególne miejsce zajmuje współpraca (jeszcze podczas studiów) z łódzkim kompozytorem Piotrem Hertlem. Zaowocowała ona szeregiem wspólnych występów w kategorii piosenki aktorskiej, które zostały zarejestrowane przez Polskie Radio i TVP. Na swym koncie w ostatnich 9 latach ma występy m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, czy w legendarnej Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie u boku Wandy Warskiej. Ostatnie 3 lata wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi w Polsce z projektami „Połońska śpiewa Osiecką”, „Młynarski symfonicznie”, „Krajewski symfonicznie”, a także współtworzone z akordeonistą i aranżerem Leszkiem Kołodziejskim „Pejzaż bez ciebie”. „Kochany mój Bełz”, „Trzy miłości” i „Czułość”. Do wyjątkowych zalicza współpracę z Janem Młynarskim, ze Zbigniewem Zamachowskim, z Mieczysławem Szcześniakiem, Wojciechem Myrczkiem, z Anną Dymną i z Oleną Leonenko-Głowacką. W 2019 roku w Narodowym Forum Muzyki odbyła się premiera płyty Izy Połońskiej i Leszka Kołodziejskiego Pejzaż bez ciebie, wydanej przez firmę DUX. Piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego artyści postanowili przedstawić w nowym brzmieniu na 4 wiolonczele, akordeon i głos. Płyta jest poświęcona pamięci Dominika Połońskiego. W 2021 roku ukazała się kolejna płyta artystki Sing! Osiecka (Solition Poland).

BOGDAN HOŁOWNIA
Pianista jazzowy. Pochodzi z Torunia ( ur. 1957) Tu ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. W latach 80. Grywał w Kwartecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. W latach 1990- 93 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (USA) w klasie prof. Ray’a Santisiego Po powrocie do Polski utworzył firmę HoBo Records. gdzie realizował projekty muzyczne, między innymi nagrania Henryk Wars Songbook i Jerzy Wasowski Songbook.
W rodzinnym Toruniu grywa z kolegami w zespole pod nazwą Los Angeles Trio. Bogdan Hołownia opracował nuty piosenek z Kabaretu Starszych Panów i wydał to w wersji książkowej w postaci tzw. The Real Book (nazwa nawiązuje do zbioru standardów jazzowych) pod tytułem Starsi panowie dwaj. Jest również autorem książki O harmonii jazzowej. Zapiski z szuflady. Lubi akompaniować oraz edukować młodzież podczas corocznych letnich warsztatów muzycznych (Chodzież, Puławy, Zwierzyniec). Prywatnie lubi od czasu do czasu coś poczytać oraz pograć w szachy.

Bogdan Hołownia. fot Katarzyna Warno

                                                                                    Bogdan Hołownia - fortepian, fot Katarzyna Warno