Filharmonia Podkarpacka - Beethoven, Wieniawski, Mendelssohn
Klaudia Mazur - dyrygent fot. ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej

Filharmonia Podkarpacka - Beethoven, Wieniawski, Mendelssohn

2 XII 2022 r., piątek, godz. 19:00

SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

KLAUDIA MAZUR – dyrygent

SŁAWOMIRA WILGA – skrzypce

 W programie:

L. van Beethoven – Uwertura „Egmont” op. 84

H. Wieniawski – Fantazja Brillante z opery „Faust” op. 20

F. Mendelssohn – III Symfonia a- moll „Szkocka” op. 56

 Beethoven skomponował muzykę do tragedii Goethego Egmont nie tylko z uwagi na podziw, jakim obdarzał najwybitniejszego niemieckiego poetę swoich czasów. Fascynowała go również postać tytułowego bohatera, namiestnika Flandrii. Lamoral, hrabia Egmont, książę de Gavre był, obok Wilhelma Orańskiego, przywódcą powstania przeciwko rządom hiszpańskich Habsburgów w Niderlandach i został stracony z rozkazu księcia Alby. Ciężkie, masywne akordy wstępne, emocjonalne i dramatyczne Allegro i triumfalny wyraz finału ilustrują postać bohatera, który poświęca się za wolność swojego narodu.

Temat Fausta był bardzo popularny w czasach romantyzmu za sprawą tragedii Goethego i jego muzycznych opracowań, wśród których wyróżnia się opera Charlesa Gounoda (nawiasem mówiąc, w teatrach niemieckich wystawiana pod tytułem Margarethe, ponieważ tematem libretta jest upadek i zbawienie Małgorzaty; los Fausta nie został tu w ogóle rozstrzygnięty). Instrumentalne fantazje na tematy z dzieł operowych były w czasach Wieniawskiego niezwykle popularne. Fantazja na tematy z „Fausta” składa się z pięciu odcinków zakończonych krótkim wirtuozowskim finałem. Różnią się one wyrazem, są skontrastowane, wyraźnie się wyodrębniają, do czego przyczynia się zmiana tonacji i tempa towarzysząca zawsze pojawianiu się nowego odcinka.

Komentatorzy od początku zwracali uwagę, że Symfonia a-moll Mendelssohna zwana „Szkocką”, która posługuje się bezpośrednim następstwem kolejnych części, utrzymana jest w jednolitym nastroju i odpowiada w szczególny sposób klimatowi szkockiej krainy. Już pierwsza część, Allegro un poco agitato, wprowadza melancholijny nastrój szkockiego pejzażu. Scherzo jest w lekkim, pogodnym nastroju, gdzie kompozytor naśladuje dźwięk narodowego szkockiego instrumentu, jakim są dudy, zwane z angielska bagpipe, a po celtycku phìob mhòr. W tej części są oczywiste pierwiastki ludowe. W trzeciej części (Adagio) nastrój jest bardziej uczuciowy, sentymentalny. Wreszcie w finale z początku mamy poważny, surowy charakter, po nim muzyka uspokaja się i kończy hymnicznym śpiewem z cytatem z własnego opracowania Ave Maria Mendelssohna.

KLAUDIA MAZUR

Dyrygentka, perkusistka, w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi ukończyła dyrygenturę symfoniczną w klasie prof. Jerzego Swobody (2021 r., licencjat), instrumentalistykę w klasie perkusji dr. hab. Piotra Biskupskiego (2020 r., magister) oraz prof. Piotra Sutta (2018, licencjat), dodatkowo edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej (2018 r., licencjat). Obecnie jest studentką ostatniego roku studiów magisterskich (dyrygentura symfoniczno-operowa) w klasie dyrygentury prof. Jerzego Swobody. Na swym koncie ma liczne prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych, które prezentowała na Festiwalu Cinegria, Musica Moderna w Łodzi, Musica Privata w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie, Nowe Fale w Gdańsku, Muzyka naszych czasów, Warszawska Jesień w ramach polsko-niemieckich warsztatów muzycznych pod kierunkiem Rudigera Bohna. W 2019 r. występowała wraz z Polską Operą Królewską na III Międzynarodowym Festiwalu Grand Operafest Tulchyn 2019 pod batutą Dawida Runtza. W 2018 r. jako solistka reprezentowała klasę perkusji podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Polska sztuka perkusyjna dziś i jutro” w Katowicach. Swoje umiejętności kształciła pod okiem wybitnych artystów m.in. Anders Astrand, Rudiger Bohn, Ignacio Ceballos Martin, Kai Stensgaard, Lawrence Ugwu, John Wooton, Rafał Jacek Delekta, Tomasz Bugaj, Vladimir Kiradjiev, Sławomir Kaczorowski, Wojciech Michniewski, Michał Nesterowicz, Jacek Rogala, Jerzy Swoboda, Marcin Stańczyk, Artur Zagajewski. Uczestniczyła w wielu kursach i warsztatach muzycznych w Polsce. Od 2017 r. związana z Filharmonią Łódzką jako muzyk orkiestrowy. Współpracowała z Filharmonią Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach, Radomską Orkiestrą Kameralną, Polską Operą Królewską, Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonią Opolską im. Józefa Elsnera. W 2022 r. zgłoszona do programu Dyrygent-Rezydent przez Filharmonię Podkarpacką.

 SŁAWOMIRA WILGA

Urodzona w Bytomiu, gdzie ukończyła szkołę średnią z wyróżnieniem w klasie mgr Joanny Cogiel; następnie kontynuowała swoją edukację w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka, otrzymując nagrodę Dyplom Primus in Artibus za osiągnięcia dla najbardziej wyróżniającego się studenta. Obecnie jest związana z macierzystą Akademią na stanowisku asystentki w Katedrze Instrumentów Smyczkowych.

Jest laureatką licznych międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych. Swoje umiejętności wzbogacała podczas wielu międzynarodowych festiwali i warsztatów muzycznych w Europie i Afryce pod okiem wybitnych artystów, jak Farida Bacharova, Andrej Bielow, Zakhar Bron, Boris Brovtsyn, Nikita Boriso-Glebsky, Katalin Kokas, Barnabas Kelemen, Bartłomiej Nizioł, Maxim Rysanov i wielu innych.

Stale rozwija swoje umiejętności jako solistka, kameralistka, a także muzyk orkiestrowy, współpracując z Sinfonią Varsovią oraz Baltic Neopolis Orchestra. Koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą z towarzyszeniem takich orkiestr symfonicznych i kameralnych, jak NOSPR, Filharmonia Pomorska, Łódzka, Śląska, Świętokrzyska, Kaliska i Zabrzańska, Państwowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Akademii Muzycznej w Łodzi, Baltic Neopolis Orchestra, Camerata Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Polish Camerata, norweska orkiestra kameralna Telemark.

Brała udział w wielu projektach kameralnych w Europie oraz w Wietnamie, Indiach, Chinach, czy RPA. W ramach różnych projektów artystycznych współpracowała m.in. z Aleną Baevą, Borisem Brovtsynem, Nikitą Borisoglebskym, Kevinem Kennerem, Leonorą Armellini, Adamem Makowiczem i wieloma innymi. Regularnie koncertuje w zespołach wielokrotnie nagradzanych na kameralnych konkursach muzycznych, w duecie z pianistką Izabelą Wilgą oraz z As-SAI Piano Trio w składzie z Anną Banaś i Izabelą Wilgą, często występuje gościnnie w renomowanych zespołach kameralnych m.in. Atma Quartet, Baltic Neopolis Virtuoso.

Po wygraniu Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego dokonała nagrań archiwalnych Koncertu skrzypcowego Mieczysława Karłowicza oraz Poème Ernesta Chaussona z towarzyszeniem NOSPR dla Polskiego Radia. Jest stypendystką takich programów stypendialnych jak: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za wybitne osiągnięcia, Stypendium Yamaha oraz wielu innych. W ubiegłym roku wydała płytę z dotąd nienagranymi dziełami braci Kątskich we współpracy z wytwórnią DUX wraz z siostrą pianistką Izabelą Wilgą. Płyta ta została doceniona i wyróżniona w II Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły.

Sławomira Wilga 800

                                                             Sławomira Wilga - skrzypce, fot. ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej