BALLADY I ROMANSE – POLSKA MUZYKĄ MALOWANA
Magdalena Witczak - sopran fot. ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej

BALLADY I ROMANSE – POLSKA MUZYKĄ MALOWANA

W RAMACH CYKLU: KAMERALNE KONCERTY FAMILIJNE

11 września 2022r., niedziela, godz. 17:00

MAGDALENA WITCZAK – sopran
TOMASZ JOCZ – instrumenty klawiszowe
BENJAMIN BACZEWSKI – klarnet, saksofon, aranżacje muzyczne

STEFAN MÜNCH – słowo

W programie: ballady i romanse Adama Mickiewicza

Magdalena Witczak – sopran liryko - koloraturowy
Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec. Następnie studiowała w klasie śpiewu solowego w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, którą ukończyła otrzymując dyplom z wyróżnieniem.`
Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej.
W 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej – wokalistyka, w 2012 – stopień nauczyciela dyplomowanego, a w 2015 – stopień doktora habilitowanego.
Wykonuje muzykę operową, operetkową, oratoryjno- kantatową, pieśni polskie i obcojęzyczne, musical oraz piosenki rozrywkowe. Koncertuje w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.
Zadebiutowała w 1999 roku rolą Rozyny w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego Państwowej Operze Bałtyckiej, za tę rolę nominowana była do Nagrody im. A. Hiolskiego w kategorii „najlepszy debiut operowy roku”. Kolejne role sceniczne w tym teatrze to: Zuzanna w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Norina w „Don Pasquale” G. Donizettiego, Fasquita w „Carmen” G. Bizeta, Hanna w „Strasznym dworze” St. Moniuszki, Lucia w „Gwałcie na Lukrecji” B. Brittena, Stasi w „Księżniczce czardasza” E. Kalmana.
Współpracowała z Operą i Operetką w Szczecinie, gdzie m.in. w kwietniu 2002 wzięła udział w premierze „Balu maskowego” G. Verdiego jako Oscar, występując u boku Fiorenzy Cossotto.
W 2013 wzięła udział w prapremierze polskiej musicalu „The Sound of Music” (R. Rodgers, O. Hammerstain), z wielkim sukcesem wykonując partię Matki Przełożonej, w Teatrze Nowym im. Witkacego w Słupsku. W 2015 nagrała płytę z tym dziełem wraz z solistami i orkiestrą Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku, wydaną przez firmę DUX.
Występowała z takimi dyrygentami, jak: J. Maksymiuk, J. Salwarowski, J. Katlewicz, K. Buman, Z. Rychert, B. Jarmołowicz, M. Caldi, M. J. Błaszczyk, T. Wicherek, A. Knap, T. Bugaj, S. Chrzanowski, W. Rajski, M. Florencio Jr., R. Silva, Z. Rychert, J. Przybylski, S. Wróblewski, P. Sułkowski, A. Kowalska – Pińczak, J. M. Zarzycki.
Zapraszana jest na liczne festiwale krajowe i zagraniczne, współpracując z instytucjami kultury, zespołami i stowarzyszeniami. Współpraca z gdańskim zespołem Cappella Gedanensis zaowocowała w 2005 r. nagraniem prawykonań kantat J.T. Roemhildta, a w roku 2008 nagraniem solowego motetu „In furore” A. Vivaldiego.
Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich. W październiku 2001 r. została zaproszona do światowego prawykonania „Missa Festiva” K. Rozbickiego, wydanej na płycie CD. Wykonała także m.in. „Papa in Memoriam” na sopran, fortepian i sampler elektroniczny G. Grubby, „Mszę Górnicza” A. Marko, Kantatę „I noc otoczy Cię jak światło” M. Czerniewicza, „Pieśń Muzy z dźwiękami trąb i dzwonów” na sopran solo i carillon G. Kupreviciusa , dzieła sakralne A. Nikodemowicza, „Pasję” R. Kłoczko, „Sic itur ad Deum” B. Wróblewskiej.
W roku 2021 stworzyła projekt artystyczno – naukowy „Polska muzyką malowana” – kompozycja B. Baczewskiego do słów z „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Światowe prawykonanie odbyło się 09.12.2021 w Filharmonii w Szczecinie.
W 2015 roku otrzymała Nagrodę Dyrektora PSM I i II st. w Słupsku, za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i szczególny wkład w rozwój szkoły w roku szkolnym 2014/2015.
W 2016 otrzymała honorową odznakę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury Polskiej”.
Od 2017 roku zatrudniona na stanowisku prof. w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Tomasz Jocz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego. Był wielokrotnie nagradzany  na licznych konkursach pianistycznych i kameralnych.

Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Był gościem festiwali: Festival Musica De La Villa Rialp (Hiszpania), Rassegna Internazionale Pianistica Mario Ghislandi (Włochy), Festival International de Musique en Cataloqne (Francja), Gdański Festiwal Muzyczny, NEOARTE Spektrum Muzyki Nowej w Gdańsku.

Chętnie prawykonuje nową muzykę polskich kompozytorów. Wybitna kompozytorka Joanna Bruzdowicz-Tittel niejednokrotnie powierzała mu prezentacje swoich dzieł. Wykonał m.in. jej Koncert fortepianowy (premiera polska) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Rzeszowie pod dyrekcją Łukasza Meygera. Owocem ich kilkuletniej współpracy było również wydanie pięciu płyt z utworami kameralnymi i solowymi kompozytorki.

Współdziała również z kompozytorem Beniaminem Baczewskim. Jest współzałożycielem i członkiem zespołu fusion FRACTUS SEXTET. W X 2020 r. dokonał nagrania albumu solowego Tobijahu z muzyką kompozytora, natomiast w XI 2021 r. wspólnie z nim prawykonał spektakl audiowizualny Ismeria, którego jest pomysłodawcą i autorem scenariusza.

Od 2019 r. pełni funkcję kierownika zespołu muzycznego, korepetytora wokalnego i muzyka występującego w spektaklach Teatru Wybrzeże w Gdańsku: Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa oraz Powarkiwania drogi mlecznej.

Jest także zaangażowany w muzyczną działalność popularyzatorską i pedagogiczną w regionie, za którą w V 2022 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Obecnie jest zatrudniony w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta doktora habilitowanego.

                                                Tomasz Jocz - instrumenty klawiszowe, fot . ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej

Filharmonia Familijne T. Jocz foto 800

Beniamin Baczewski – kompozytor muzyki poważnej, filmowej, teatralnej oraz do mediów. Aranżer, multiinstrumentalista, producent muzyczny, sound designer. Urodził się 14.05.1991r. w Gdańsku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, na kierunkach: instrumentalistyka – klarnet oraz kompozycja i kompozycja muzyki teatralnej i filmowej. Finalista Film Music Festival Young Talent Award 2017r., gdzie brał udział w kursach mistrzowskich z kompozytorami takimi jak Howard Shore, Trevor Morris, Richard Bellis, Sean Callery, Jan A.P. Kaczmarek, Abel Korzeniowski.

Laureat wielu prestiżowych konkursów kompozytorskich, w tym międzynarodowych:
- I miejsce za muzykę do filmu niemego Le Spectre Rouge z 1907 roku na XX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „2 Agosto” w Bolonii w 2014r.;
- I miejsce za utwór My Homeland na Konkursie muzycznym dla kompozytorów w Europie EU Play we włoskiej Genui w 2014r.;
- III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Fontannie bije ten dzwon” za utwór Płynna materia na carillon i taśmę w 2016r.;
- II nagroda za utwór Bursztynowa Rapsodia na orkiestrę symfoniczną, ilustrujący miasto Gdańsk, na Konkursie Kompozytorskim „Symfonia Gdańska” organizowanym przez Radio Gdańsk w 2013r.;
- II i III miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. P. Perkowskiego w Toruniu za utwory: Wysiłek na chór dziecięcy i fortepian oraz Poprawa na chór mieszany a cappella w 2012r.

Dwukrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne, stypendysta MKiDN „Młoda Polska” 2016, laureat stypendium twórczego MKDNiS 2020, trzykrotny stypendysta miasta Gdańsk w dziedzinie kultury, dwukrotny Marszałka Województwa Pomorskiego i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Zdobywca nagrody publiczności w plebiscycie Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w 2015r.

Twórca muzyki do spektakli teatralnych: Ismeria, Moja wina, Miraże – zjawiska istnienia pozornego (2021), Behind the screen, Free[not], KaruzeJa, Poniżej poziomu morza i musicalu Przebudzenie, a także filmów: Zbyt amerykański film, serialu dziecięcego Mu i Zyka oraz muzyki do gier.

Utwory Beniamina Baczewskiego można znaleźć na płytach: Koncert Klarnetowy na płycie A Tribute to Benny Goodman (2016), Concerto Elima na płycie (Re)discovering Masterpieces of New Romanticisms (2019) oraz na czterech w pełni autorskich albumach, których kompozytor jest również producentem. Są to Biesy (2021), Tobijahu (2020), Bałtyckie Legendy (2019) – cztery poematy symfoniczne na ponad 60-osobową orkiestrę symfoniczną oraz Fractus Sextet (2018) – autorski projekt, łączący muzykę poważną i rozrywkową, gdzie kompozytor gra również na gitarze basowej.

           Benjamin Baczewski - klarnet, saksofon, aranżacje muzyczne, fot. ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej

Filharmonia Familijne B. Baczewski 800