FESTIWAL MUZYKI FORTEPIANWEJ IM. MARII TURZAŃSKIEJ - Inauguracja

Centrum Kultury i Promocji ma przyjemność, już po raz dziesiąty, być organizatorem Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej, które od bieżącego roku uzyskały miano festiwalu. Tegoroczne koncerty odbędą się w terminie od 7 do 16 października 2021.

FESTIWAL MUZYKI FORTEPIANOWEJ
IM. MARII TURZAŃSKIEJ
Inauguracja Festiwalu Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej

7 października, godzina 17:00, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Odsłonięcie tablicy Marii Turzańskiej w Panteonie Wybitnych Osobistości Jarosławia
Recital Renaty Johnson–Wojtowicz (sopran) i Marcina Kasprzyka (fortepian)

Wstęp wolny

Renata Johnson-Wojtowicz

Rozpoczęła edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej w Przemyślu. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego dr hab. Macieja Bartczaka. W czasie studiów debiutowała również w roli Hrabiny w „Weselu Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Już w czasie studiów Renata Johnson – Wojtowicz rozpoczęła współpracę z Operą Śląską, a także występowała za granicą. Artystka z powodzeniem śpiewała w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Szwecji i Norwegii oraz na licznych festiwalach muzycznych w Polsce.

Uczestniczyła w wielu Mistrzowskich Kursach Wokalnych doskonaląc swój warsztat pod kierownictwem m.in.: Jadwigi Romańskiej, Heleny Łazarskiej, Ingrid Kremling- Domańskiej, Gabrieli Munari, Jolanty Żmurko, Dariusza Grabowskiego. Ważnym wydarzeniem w karierze wokalnej Renaty Johnson-Wojtowicz był udział w inscenizacji Carmen Bizeta, z Małgorzatą Walewską w partii tytułowej, w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, która otrzymała nagrodę: Złota Maska w kategorii Spektakl Roku (2005). Jest laureatką V Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, m. in. Festiwal im. Jana Kiepury- Krynica Zdrój, XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, XVI Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne- Przemyślu. W roku 2018 została laureatką Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla, a w 2021 została stypendystką MKiDN prof. Piotra Glińskiego. W 2019 roku wydała swój pierwszy album solowy pod tytułem „Ah! Mia vita…” który nagrała z Narodową Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją Serhija Khorovotesa. Wydawcą albumu jest DUX Recording Producers. Obecnie prowadzi czynną działalność koncertową.

Marcin Kasprzyk

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w PSM I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu pod kierunkiem mgr Teresy Romanow–Rydzik. Dalszą naukę kontynuował w ZPSM I i II st. im. Artura Malawskiego w Przemyślu w klasie fortepianu mgr Doroty Miller. Następnie rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi pod kierunkiem prof. Cezarego Saneckiego oraz dra hab. Wojciecha Kubicy, które ukończył w 2012 roku otrzymując tytuł magistra sztuki.

Doskonalił swoje umiejętność na kursach i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów i artystów takich jak Kevin Kenner, Andrzej Pikul, Andrzej Jasiński, Olga Łazarska, Michał Szczepański, Stefan Kutrzeba, Wojciech Świtała, Orla McDonagh, Philippe Giusiano, Grzegorz Kurzyński, Waldemar Andrzejewski, Oksana Rapita, Hubert Rutkowski, Maciej Pabich.

W 2013 roku brał udział w International Master Competition For Music Teachers w Warszawie, uzyskując III miejsce w kategorii solista. W 2021 roku zdobył II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Tajlandii oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Finlandii również w kategorii solista.

W lipcu 2020 roku w jednogłośnie przyjętym głosowaniu obronił pracę doktorską zatytułowaną „Kameralistyka fortepianowa Jana Nováka jako przykład syntezy stylistycznej na tle muzyki XX wieku” w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu uzyskując tytuł doktora sztuki.

W 2021 roku z sopranistką Renatą Johnson-Wojtowicz otrzymał Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego na wspólny projekt rozpowszechniania twórczości Piotra Perkowskiego na fortepian solo oraz pieśni z towarzyszeniem fortepianu.