30. Festiwal im. Adama Didura - Najsłynniejsze opery świata
Polska Opera Królewska w spektaklu Dydona i Eneasz Henry Purcella fot. Karpati & Zarewicz

30. Festiwal im. Adama Didura - Najsłynniejsze opery świata

Henry Purcell – Dydona i Eneasz
(Dido and Aeneas)

30.09.2020 godz. 18.00
(sala widowiskowa) cena 50 zł

 Obsada Prologu i Opery: Wenus, Dydona – Olga Pasiecznik, Febus, Eneasz – Michał Janicki, Wiosna, Belina – Marta Boberska Pierwsza Nereida, Pierwsza Wiedźma – Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek, Druga Nereida, Druga Wiedźma/Duch– Iwona Lubowicz, Pierwsza Pasterka, Druga Dama – Agnieszka Kozłowska, Druga Pasterka – Joanna Talarkiewicz, On – Krzysztof Łazicki, Ona – Marta Schnura, Czarownica – Dorota Lachowicz, Marynarz – Jakub A. Grabowski

Kierownictwo muzyczne: Krzysztof Garstka; reżyseria: Natalia Kozłowska;
scenografia: Marlena Skoneczko; choreografia: Edgar Lewandowski;
przygotowanie zespołu wokalnego – Lilianna Krych/Andrzej Borzym jr;
asystent reżysera – Sławomir Jurczak; inspicjent – Tatiana Hempel-Gierlach

Tancerze zespołu Varsavia Galante,
Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej, Cappella Regia Polona
Dyrygent, klawesyn – Krzysztof Garstka

Didur Polska Opera Królewska fot. KarpatiZarewicz

               Henry Purcell - Dydona i Eneasz, fot. Karpati&Zarewicz

Dido and Aeneas (Dydona i Eneasz) to pierwsze dzieło dramatyczne „brytyjskiego Orfeusza” – Henry’ego Purcella. Okoliczności powstania tej trzyaktowej opery do libretta Nahuma Tate’a spowijają jednak mroki historii. Oryginalny rękopis zaginął. Brak też pewności co do tego, czy prawykonanie opery w Chelsea w 1689 roku nie było w istocie wznowieniem wystawianego już wcześniej spektaklu. Pewnym jest natomiast, że w XX wieku dzieło to zyskało należytą sławę i stało się jedną z najczęściej nagrywanych oper sprzed epoki Mozarta.
Podstawą dla jednego z najgenialniejszych utworów angielskiego baroku jest historia tragicznej miłości Dydony i Eneasza, przekazana w Wergiliuszowej Eneidzie. Henry Purcell zdołał zaś przełożyć na język dźwięków dramat postaci i różnorodność emocji bohaterów. W niewielkiej pod względem rozmiarów formie kompozytor mieści bogactwo symboliki starożytnej opowieści o sile miłości i przeznaczenia.
Nie dziwi fakt, iż Dido and Aeneas jest uznawana za pierwszą angielską operę narodową. W doskonale skonstruowanym libretcie świat mitu łączy się z lokalną tradycją. Śródziemnomorską scenerię uzupełniają rysunki postaci (wiedźm i czarownic) bliższe opowieściom brytyjskim i irlandzkim, zaś w samej muzyce odnaleźć można cały wachlarz obowiązujących w tym czasie w Europie form i technik. Purcell dba bowiem o muzyczną różnorodność, doskonale integrując wzory francuskie i włoskie z angielskim folklorem.
                                                                                                                                                                                                   Marta Dziewanowska-Pachowska