30. Festiwal im. Adama Didura - Słynne balety XIX wieku


Adolph Adam – Korsarz (Le Corsaire)

28.09.2021 godz. 18.00

sala widowiskowa cena 60 zł

Soliści, koryfeje i zespół baletowy
Royal Lviv Ballet

Konrad, korsarz – Oleksij Potiomkin/ Jewhenij Swietlica; Birbanto – Oleh Petryk;
Medora; młoda Greczynka – Chrystyna Tracz/Albina Jakimenko/Karina Telwar;
Seyd, pasza – Pavlo Stalinski; Gulnare – Wiktoria Zwarych/Olga Fabianska/Natalija Pelo;
Isaac Lanquedem, właściciel targu niewolników – Serhij Lolenko/Yura Gogoliew;
Eunuch – Borys Bas; Ahmed – Jura Kulczycki;
Dziewczyna Birbanta – Julia Jarmołenko/Natalia Bas

 „Na modrych głębiach jasnej, morskiej wody,

Jak ona z wiatrem, buja duch swobody,

Jak burza nad nią, grzmi nasza potęga.

Gdzie wiatr, gdzie fala, gdzie miecz nasz dosięga,

Tam dom nasz, państwo, łup naszej odwagi!

Mórz i flot berłem jest maszt naszej flagi,

Nam w dzikim życiu czuć wciąż, niespodziane,

W każdym dniu nowość, rozkosz w każdej zmianie”

Kiedy George Gordon Byron pisał „Korsarza”, po morzach i oceanach korsarze pływali naprawdę . Chroniące ich listy kaperskie wydawane przez władcę pozwalały im zawijać do portów i sprzedawać zagrabione na morzu łupy. Władcy wystawiali im takie listy w zamian za obietnicę strzeżenia wód i niszczenia floty wroga na morzu.

„Korsarz” opublikowany w 1814 roku stał się bestsellerem. Jego dziesięciotysięczny nakład wyprzedał się natychmiast. Opowieść chwytała czytelnika i nie pozwalała opuścić bohaterów do ostatniej linijki tekstu.

Ta Romantyczna historia uwiodła też librecistów i stała się kanwą, na której stworzono dzieło baletowe.

Najsłynniejsza premiera tego baletu z muzyką Adolpha Adama i w choreografii Mariusa Petipy miała miejsce w Paryżu w 1856 roku. Odniosła sukces równy literackiej wersji utworu.

Bohaterów baletu poznajemy na rynku Adrianopola. Tam piękna niewolnica Medora wraz z innymi dziewczynami ma zostać sprzedana. Przygląda się jej Konrad, który jest korsarzem i razem z towarzyszami trafił na targ. Poznajemy też handlarza niewolników i bogatego paszę Zeida, który chce kupić Medorę i inne dziewczyny by powiększyć swój harem. Dzielny Konrad ocala niewolnice, porywa je na statek i na prośbę Medory zwraca dziewczynom wolność. Pokazuje Medorze całe bogactwo jakie udało mu się zgromadzić i wierzy, że ona zechce z nim zostać. Losy bohaterów komplikują się. Handlarz chce odzyskać niewolnice, gotów za nie nawet zapłacić. Medora trafia do haremu Zeida Paszy, gdzie zostaje hurysą. Nieustraszony Konrad podstępem dostaje się na dwór Zeida. Tu jego ukochana odkrywa przed nim prawdę o tym, że jego przyjaciel jest zdrajcą. Konrad wymierza sprawiedliwość. Przyjaciel ginie z jego ręki.

Gdy wreszcie zdawałoby się w szczęśliwym epilogu, bohaterowie płyną na statku. Morze zaczyna się burzyć, rozpętuje się prawdziwy sztorm, który zatapia okręt. Kiedy widzowie żegnają się już z bohaterami, okazuje się, że uczepieni nagiej skały pośród burz przetrwali Medora i Konrad. Miłość triumfuje w finale baletu. Tylko ona potrafi przezwyciężyć wszelkie przeciwności.

/tekst:: SDK/

Didur Korsarz