XXIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo” - relacja
Chór Dziecięcy La Musica z Lublina (grupa starsza), dyryguje Zdzisław Ohar fot. z tel. komórkowego

XXIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo” - relacja

            Od 14 do 16 czerwca 2019 r., w Kościele Farnym w Rzeszowie, odbył się XXIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo”.
            Festiwal organizuje Polski Związek Chórów i Orkiestr, Oddział w Rzeszowie, we współpracy z Diecezją Rzeszowską, Parafią Farną pw. św. Wojciecha i Stanisława oraz Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, a finansowo wsparli go: Diecezja Rzeszowska, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Gmina Miasto Rzeszów.
          Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest prof. dr hab. Grzegorz Oliwa – Prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Oddział w Rzeszowie, a dyrektorem organizacyjnym jest pani Maria Tronina-Telichowska.
          Honorowym patronatem objęli Festiwal J. E. Ks. Bp. Jan Wątroba – Biskup Rzeszowski, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki i Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa.
          Dziękując za inicjatywę zorganizowania w Rzeszowie już po raz dwudziesty trzeci Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” Ks. Jan Wątroba – Biskup Rzeszowski podkreślił: „Festiwal jest nie tylko konkursem artystycznym, ale także okazją do promowania dobrej muzyki, szczególnie chóralnej, i budzenia wrażliwości na ten rodzaj działalności artystycznej”.

          Zapraszam do przeczytania kilku krótkich rozmów z dyrygentami chórów z Myślenic, Lublina i Starachowic, które gościły w Rzeszowie podczas Festiwalu „Cantate Deo”, oraz z prof. Barbarą Sobolczyk z Akademii Muzycznej w Łodzi, która przewodniczyła Jury. Wszystkie rozmowy zostały zarejestrowane w czasie trwania Festiwalu. Dowiedzą się Państwo sporo o pracy dyrygentów i chórzystów oraz o organizacji Festiwalu „Cantate Deo”

           Zofia Stopińska: Zespół wokalny CANTATA z Państwowej Szkoły Muzycznej z Myślenic prowadzi pani Monika Szymska. To jest zespół, który działa w ramach obowiązkowych zajęć.
          Monika Szymska: Tak, ale jest to zespół reprezentacyjny, czyli są to wybrane dzieci z dużego chóru, które potrafią przygotować repertuar na określoną okoliczność, która zdarza się znienacka. To jest chór, który jest się w stanie bardzo szybko przygotować i wykonać trudniejszy repertuar, niż śpiewają zwykłe chóry szkolne.

          Sądzę, że dzieci chętnie śpiewają w tym zespole.
          - Bardzo chętnie, bo śpiew chóralny jest ich młodzieńczą pasją. Przychodzą na wszystkie próby i koncerty. To są wyróżniające się dzieci: wspaniałe, wzorowe, utalentowane i jestem z nich niezmiernie dumna.
           Spotykamy się dwa razy w tygodniu i pracujemy 45 minut, a jeżeli jest taka konieczność, są dodatkowe próby, bo bez tego często się nie da przygotować perfekcyjnie i profesjonalnie repertuaru.

           W Myślenicach jesteście znanym zespołem.
           - Bardzo często występujemy w Myślenicach i jesteśmy w naszym mieście gorąco przyjmowani, ale także często bierzemy udział w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Staram się zaplanować trzy albo cztery konkursy w każdym roku szkolnym.

           Występowaliście także podczas poprzednich edycji Festiwalu „Cantate Deo”.
           - Byliśmy w Rzeszowie już dwukrotnie. W zeszłym roku otrzymaliśmy I miejsce w kategorii chórów dziecięcych i otrzymaliśmy nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu do Ducha Świętego. Chcę podkreślić, że bardzo chętnie przyjeżdżamy do Rzeszowa, bo czujemy się tu bardzo dobrze – bardzo nam odpowiada zarówno organizacja, jak i forma tego konkursu.

           Zofia Stopińska: Przed chwilą zakończył występ konkursowy Chór Dziecięcy La Musica z Lublina, którym dyryguje pan Zdzisław Ohar.
           Zdzisław Ohar: Tak napisaliśmy w zgłoszeniu, ale jest to już chór młodzieżowy, bo jest to grupa starsza. Dzieci występowały już wcześniej.

           Prowadzi Pan Chór La Musica od 1992 roku.
           - Rozpocząłem wówczas pracę w Szkole Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie i od razu założyłem chór, i ponad 26 lat go prowadzę. Teraz już pracujemy w trzech grupach: pierwsza od sześciu do dwunastu lat, druga grupa skupia młodzież od dwunastu do szesnastu lat i trzecia – od szesnastu do dwudziestu lat.

           Jak udaje się Panu przekonać dyrektorów Szkoły, że śpiewanie w chórze jest ważnym elementem edukacji i jak Pan zachęca młodzież, żeby chciała śpiewać.
          - Zarówno dyrekcja szkoły, jak i Urząd Miasta, zawsze stwarzają nam dobre warunki do pracy. Zostałem zatrudniony w Szkole, aby założyć chór, bo dyrekcji bardzo na tym zależało. Dzieci także trzeba odpowiednio zachęcić i jak pokochają śpiew chóralny, to bardzo chętnie chodzą na próby i wytrwale pracują. Cieszą się, że mogą brać udział w konkursach i zdobywać nagrody oraz często występować nie tylko w Lublinie, ale także w innych miastach, oraz występować za granicą. Nasz chór koncertował już w Niemczech, we Włoszech, Francji, na Węgrzech i Ukrainie, w Słowacji, Bułgarii, Grecji, Macedonii i na Litwie.

           Dzisiaj starsza grupa Chóru La Musica wykonała bardzo trudny program.
           - Staramy się doskonalić poziom, a starsze grupy śpiewają bardzo ambitne utwory i wszyscy się cieszymy, że dobrze sobie z nimi radzimy.

           Miałam przyjemność już rozmawiać z Panem podczas poprzednich edycji Festiwalu „Cantate Deo”.
           - Ja także pamiętam nasze rozmowy, bo staram się co dwa, trzy lata przyjeżdżać do Rzeszowa z Chórem La Musica. Zawsze podziwiam organizatorów tego Festiwalu, którzy bardzo o nas dbają i wszystko przebiega zgodnie z planem. Na każdym kroku czuje się tu galicyjską gościnność, a ja pochodzę z Galicji i to jest moja ukochana kraina.

           Zofia Stopińska: Chór Mieszany „Kamerton”, działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach, prowadzi pani Bożena Magdalena Mrózek. Chór działa od pięciu lat.
           Bożena Magdalena Mrózek: Tak, w tym roku mamy taki mały jubileusz – 5-lecie naszej działalności.

          Udało się Pani zachęcić do śpiewania w Chórze „Kamerton” osoby, które pracują w Młodzieżowym Domu Kultury, albo są jego wychowankami.
           - Jest tak, jak pani mówi, bo śpiewa kilka dziewcząt, które były wychowankami Młodzieżowego Domu Kultury i działały w różnych sekcjach, a także śpiewały w Chórze Młodzieżowym, który od lat prowadzę. Kilka osób to instruktorzy naszego MDK, ale dołączyły do nas także osoby, które są naszymi przyjaciółmi. Wszyscy razem się świetnie rozumiemy i tworzymy zgraną „paczkę”, bo lubimy ze sobą przebywać i razem śpiewać. Wszyscy mamy do siebie pełne zaufanie i każdy z nas, jak się znajdzie w trudnej sytuacji, może liczyć na pomoc pozostałych członków chóru.

          Śpiewacie bardzo różnorodny repertuar, z którym występujecie podczas licznych koncertów, ale także często uczestniczycie w konkursach.
           - Staramy się pracować z dużym wyprzedzeniem, przygotowując się do konkursów, bo bardzo często organizatorzy ogłaszają je z trzy- albo czteromiesięcznym wyprzedzeniem. Zawsze planujemy, co w następnym roku będzie dla nas priorytetem: który festiwal czy jaka tematyka i pod tym kątem pracujemy. Mamy bardzo różnorodny repertuar, ale w tej chwili jesteśmy na etapie muzyki sakralnej, natomiast zaraz po konkursie sięgniemy po utwory świeckie i nieco lżejsze. Chcemy, aby nasz koncert jubileuszowy był wesoły i mamy zamiar przygotować troszkę muzyki z 20-lecia międzywojennego i sięgnąć także po późniejsze utwory z gatunku muzyki rozrywkowej. Myślę, że poradzimy sobie z tym repertuarem, bo mamy wspaniałych chórzystów. Nie narzekamy także na brak publiczności i ogromnie cieszy fakt, że tak wiele osób przychodzi na nasze koncerty.

           Dzisiaj wszystkim mocno dokucza upał, ale w naszej Farze temperatura zarówno do występów, jak i do słuchania jest bardzo dobra.
           - Upał jest ogromny, ale daliśmy radę dotrzeć i zaśpiewać. Wiele w tym zasługi organizatorów, którzy są cudowni. Opiekują się każdym chórem, dbają o to, żeby każdy miał salę na przebranie, jest opiekun, który przyprowadza nas i odprowadza, mamy zapewniony posiłek. Chyba nikt nie może narzekać, pomimo, że będący naszym zapleczem Wojewódzki Dom Kultury pracuje na pełnych obrotach i organizuje jeszcze inne imprezy. Chcę pogratulować świetnej organizacji bardzo dużego przedsięwzięcia, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo”.

Po zakończeniu przesłuchań konkursowych, poprosiłam o wypowiedź panią prof. Barbarę Sobolczyk z Akademii Muzycznej w Łodzi, która była przewodniczącą Jury.

          Zofia Stopińska: Czas trudnych decyzji dopiero przed Wami, ale proszę podzielić się z nami wrażeniami po wysłuchaniu występów wszystkich chórów uczestniczących w konkursie.
          Barbara Sobolczyk: Jestem na tym festiwalu po raz pierwszy i stwierdzam, że serce rośnie. Wiem, że Podkarpacie znane jest z bogobojności i z rozśpiewanego narodu. Te dwa wątki łączą się w tym Festiwalu cudownie.
           Bardzo cieszy fakt, że zespoły reprezentują bardzo różne grupy wiekowe, bo śpiewały dzieci i młodzież, ale występowały także osoby dorosłe i seniorzy. Fantastyczny Festiwal, bardzo wysoki poziom i miło było w nim uczestniczyć. Przyjeżdżają na Festiwal także zespoły z zagranicy i niektóre przyjechały do Rzeszowa po raz kolejny i pewnie udział w tym Festiwalu jest dla nich cennym doświadczeniem.
           Chcę też podkreślić, że organizacja pani Marii Troniny-Telichowskiej i pana Grzegorza Oliwy jest znakomita. Czuję, że pani Maria jest „dobrym duchem” tego Festiwalu od początku jego istnienia. Wszystkich nas trzyma w ryzach, wszystkie zespoły wchodzą bardzo punktualnie, każdy zna swoje miejsce, a jednocześnie towarzyszy temu fantastyczna, rodzinna atmosfera. Jest to prawdziwe święto śpiewu. Ja poczułam się tutaj jak u siebie, ponieważ mieszkam i pracuję w Łodzi, ale pochodzę ze Wschodu, a moje korzenie są w Stanisławowie.
          Warto ten Festiwal rozpropagować w całym kraju, bo zauważyłam, że przyjeżdżają tutaj głównie chóry z Podkarpacia i sąsiednich województw, a warto, żeby przyjeżdżały zespoły z całego kraju. To jest świetnie zorganizowany Festiwal, a przesłuchania konkursowe odbywają się w przepięknym wnętrzu Kościoła Farnego o bardzo dobrej akustyce. Zachęcam polskie chóry z całej Polski do uczestnictwa w kolejnych edycjach. Termin imprezy jest bardzo dobry, bo nauka w szkołach już prawie się skończyła, a wakacje rozpoczynają się dopiero za kilka dni.
            Jestem nie tylko pod wrażeniem perfekcyjnej organizacji i wysokiego poziomu Festiwalu, ale także pięknego miasta. Chciałabym tutaj niedługo przyjechać ponownie.

           Wszystkie Chóry uczestniczące w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” zgromadziły się 15 czerwca 2019 r. w Kościele Farnym w Rzeszowie, aby uczestniczyć i śpiewać podczas Mszy Świętej pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Kazimierza Górnego, a później zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. Ostatnim akcentem tego dnia był wspólny śpiew – pod dyrekcją Grzegorza Oliwy chóry wykonały „Gaude Mater Polonia”.

           Jeśli Państwa interesują przyznane nagrody i wyróżnienia, poniżej publikuję decyzję Jury.

Protokół z posiedzenia komisji oceniającej
XXIII Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo”
Rzeszów 14 - 15.06.2019 r.

Jury w składzie:

prof. Barbara Sobolczyk - przewodnicząca, Akademia Muzyczna w Łodzi
prof. Stefan Sedlicky – Akademia Muzyczna w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja)
dr Anna Marek-Kamińska – Wydział Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego
ks. dr Andrzej Widak - dyrektor Studium Organistowskiego w Rzeszowie
Ewa Drewniak – dyrektor ds. chórów PZCHiO Oddział w Rzeszowie

Jury po wysłuchaniu 19 zespołów w 7-miu kategoriach postanowiło przyznać:

Kategoria A - chóry dziecięce:

I miejsce – Chór „La Musica” z Lublina (grupa młodsza), dyr. Karolina Filipczak
Nagroda w wysokości 1.000,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego
ex aequo II miejsce – zespół wokalny „Cantata” Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia z Myślenic, dyr. Monika Szymska
Nagroda w wysokości 700,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego
II miejsce - Chór Dziecięcy „Mały Cantus” Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, dyr. Katarzyna Pisera
Nagroda w wysokości 700,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego
 ex aequo trzy trzecie miejsca
III miejsce – Chór Dziecięcy „Harmonia” z Łukowej dyr. Sławomir Kuczek
Nagroda w wysokości 450,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego
III miejsce - Chór „Kamerton” Szkoły Podstawowej w Haczowie, dyr. Marta Sobota
Nagroda w wysokości 450,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego
III miejsce – Chór „Akolada” Państwowej Szkoły Muzycznej w Gorlicach, dyr. Anna Cisoń
Nagroda w wysokości 450,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego

Kategoria B - chóry młodzieżowe:

I miejsce – Chór „La Musia” z Lublina (grupa starsza), dyr. Zdzisław Ohar
Nagroda w wysokości 1000,00 zł Biskupa Diecezji Rzeszowskiej
II miejsca – nie przyznano
III miejsce - Chór Młodzieżowy I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu dyr. Paweł Lis
Nagroda w wysokości 450,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego

Kategoria C - chóry męskie i żeńskie:

I miejsca – nie przyznano
II miejsce – Męski Chór Rolników GOKiW w Wielopolu Skrzyńkim, dyr. Piotr Larysz
Nagroda w wysokości 700,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego
III miejsce - Chór „Stella Maris” z Lublina, dyr. Barbara Cedrowska
Nagroda w wysokości 450,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego

Kategoria D - chóry mieszane:

I miejsce – Chór Mieszany „Kamerton” Miejskiego Domu Kultury w Starachowicach, dyr. Bożena Magdalena Mrózek
Nagroda w wysokości 1000,00 zł ufundowana przez Biskupa Diecezji Rzeszowskiej
ex aequo II miejsce – Chór Mieszany „Risoluto” ze Zgłobnia, dyr. Ryszard Pich
Nagroda w wysokości 700,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego
Oraz
II miejsce - Chór „Chorus Iglovia” ze Słowacji, dyr. Marta Nowakova
Nagroda w wysokości 700,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego
ex aequo
III miejsce - Chór Mieszany „Sokół” GOK we Frysztaku, dyr. Magdalena Wiśniowska
Nagroda w wysokości 450,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego
oraz
III miejsce – Spevacky Zbor Mesta Brezna, dyr. Milan Pazurik
Nagroda w wysokości 450,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego

Kategoria E - chóry akademickie:

I miejsce – Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, dyr. Katarzyna Sobas
Nagroda w wysokości 1000,00 zł ufundowana przez Biskupa Diecezji Rzeszowskiej

Kategoria F - chóry kameralne:

I miejsca – nie przyznano
II miejsce – Chór „Zmartwychwstanie” ze Lwowa, dyr. Marianna Danyliv
Nagroda w wysokości 700,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego

Kategoria G - chóry seniorskie:

I miejsce – Chór Mieszany „Tarna-Vox” z Tarnawki, dyr. Wiesława Grabek-Woś
Nagroda w wysokości 1000,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego
II miejsca – nie przyznano
III miejsce – Chór Mieszany „Emmanuel” parafii św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, dyr. Roman Olszowy
Nagroda w wysokości 450,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego

Jury postanowiło przynać nagrodę specjalną za dramaturgię wykonania dla Chóru Mieszanego „Tarna-Vox” z Tarnawki
Nagroda w wysokości 100,00 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego

          Wszystkie chóry biorące udział w Festiwalu otrzymały gorący posiłek oraz pamiątkowe dyplomy, oraz gadżety promujące nasz region i miasto ufundowane
przez Prezydenta Miasta Rzeszowa.
          Jury pragnie podkreślić wartość organizowania festiwalu „Cantate Deo” dla podnoszenia prestiżu miasta i jego znaczenia na kulturalnej mapie Polski. Ważna jest również rola dydaktyczna dla wszystkich zespołów i zebranych w kościele słuchaczy – poprzez możliwość wysłuchania chórów różnych kategorii, reprezentujących zróżnicowany poziom wykonawczy. Chóry biorące udział w tegorocznej edycji prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Jurorzy pragną podziękować wszystkim uczestnikom, dyrygentom, organizatorom i sponsorom Festiwalu, życząc dalszych edycji.

Relację przygotowała Zofia Stopińska