„Letnie Koncerty w Świątyniach” Krosno 2021 - Kameralnie

 31 lipca 2021 (sobota), godz. 19.00, Bazylika Mniejsza Fara

Koncert kameralny studentów Akademii Muzycznej w Krakowie

Wykonawcy:
Joanna Kurek - mezzosopran
Daniela Borkowska - flet
Marcin Kucharczyk - organy
Jakub Kapała - organy

Joanna Maria Kurek - mezzosopran. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie (studia I stopnia) w klasie prof. Małgorzaty Ratajczak - Mezzosopran. Magister Sztuki - absolwentka Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie dr. hab. Macieja Tworka). Studiowała także na Akademii Muzycznej w Pradze. Przygodę ze śpiewem rozpoczęła w tarnowskim Dziewczęcym Chórze Katedralnym „Puellae Orantes”. Jest nauczycielką śpiewu w Szkole Muzycznej I Stopnia. Bierze czynny udział w wielu wydarzeniach muzycznych na terenie całej Polski (koncerty, projekty muzyczne, projekty edukacyjne, koncerty kameralne i operowe). Obecnie studentka studiów II stopnia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie.

Daniela Borowska - ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Cieszynie w klasie fletu Doroty Parzyk. W 2020 roku uzyskała tytuł licencjata sztuki w zakresie gry na flecie na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dr hab. Zbigniewa Kamionki
i dr Martyny Klupś-Radny. Obecnie kontynuuje edukację na studiach magisterskich na tejże uczelni.
Swoje umiejętności doskonaliła na międzynarodowych konferencjach fletowych, kursach wakacyjnych i lekcjach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pedagogów. Została wyróżniona w 2015 roku w VI Konkursie Fletowym im. Mariana Katarzyńskiego oraz w następnym roku w Regionalnych Przesłuchaniach organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej. Jest laureatką III nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Interpretacyjnym „Pro Bohemia” w Ostrawie. W 2020 roku zakwalifikowała się do finału I Międzynarodowego Konkursu Fletowego dla Studentów im. Eugeniusza Towarnickiego w Poznaniu. Muzyczne zainteresowania flecistki koncentrują się wokół literatury orkiestrowej i kameralnej.

Jakub Kapała - jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois. W roku 2020 ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Krakowie. Studiował również w klasie prof. Wolfganga Zerera w Hochschule für Musik und Theater Hamburg (Niemcy) w ramach programu Erasmus+ (2020-21). Odnosił liczne sukcesy w ramach konkursów organowych; do jego najważniejszych osiągnięć zalicza się m.in. zajęcie I miejsca na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego (Kraków 2017), II miejsca na VI Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam (Poznań 2018) czy II miejsca na IV Rosyjsko-Polskim Konkursie Organowym Vox Polonica Petropolitana (Petersburg, Rosja 2019). Jego dokonania artystyczne były nagradzane stypendiami, m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016, 2017) oraz Prezydenta Miasta Tarnowa (2017, 2018), Marszałka Województwa Małopolskiego (2019). W latach 2007-2017 śpiewał w Chłopięcym Chórze Katedralnym Pueri Cantores Tarnovienses, z którym występował w Polsce i wielu krajach Europy (m.in. Włochy, Szwecja, Macedonia), a także współpracował jako akompaniator. Obecnie pracuje jako akompaniator Dziewczęcego Chóru Katedralnego Puellae Orantes w Tarnowie. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, które prowadzili światowej sławy organiści, jak Olivier Penin, Tobias Horn, Sven-Ingvart Mikkelsen, Francisco Scarcella, Thomas Lennartz, Ignace Michiels, Jos van der Kooy, Ines Maidre, Berhnard Haas, Jan Lehtola. Swój talent zaprezentował krośnieńskiej publiczności w ubiegłorocznej edycji Letnich Koncertów w Świątyniach.

Marcin Kucharczyk - jest studentem studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois. W 2021 w ramach programu Erasmus+ studiował w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera i prof. Matthiasa Neumanna (organy) oraz prof. Menno van Delfta (klawesyn i klawikord). W 2014 ukończył z wyróżnieniem Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, a w 2017 Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Tarnowie w klasie organów mgr Wiesława Kaczora (dyplom z wyróżnieniem). Od 2015 współpracuje z Dziewczęcym Chórem Katedralnym Puellae Orantes. W okresie 2012-2019 był organistą w parafii św. Katarzyny w Turzy. Jego dokonania artystyczne były nagradzane stypendiami, m.in. Prezydenta Miasta Tarnowa (2016, 2017) oraz Marszałka Województwa Małopolskiego (2019, 2020). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy organistów. Jest laureatem I nagrody w konkursie organowym w ramach XXXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2020), jak również I nagrody w VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie (2019), finalistą VII Międzynarodowego Konkursu Organowego w Dudelange (Luksemburg 2019), otrzymał także I nagrodę w ramach V Festiwalu Organistów Diecezji Tarnowskiej (2017), oraz III nagrodę podczas VI Akademickiego Konkursu Organowego Romuald Sroczyński in memoriam w Poznaniu (2018). Koncertował w ramach ważnych festiwali w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Estonii, Luksemburgu oraz na Węgrzech i krośnieńskich Letnich Koncertach w Świątyniach.

Program:
Johann Sebastian Bach (1685-1750), Fuga in d BWV 538/II (Jakub Kapała)
John Locke (1621-1677), Suite in g - Fantasie, Pavana, Air, Courante, Sarabande, Jigg (Daniela Borowska, Marcin Kucharczyk)
César Franck (1822-1890), Cantabile FWV 36 (Marcin Kucharczyk)
André Campra (1660-1744), Jubilate Deo (Joanna Kurek, Marcin Kucharczyk)
Max Reger (1873-1916), Largo op. 93/II (Daniela Borowska, Jakub Kapała)
Sigfrid Karg-Elert (1877-1933), Herr Jesu Christ, dich zu uns wend! (Toccata) op. 65 nr 13 (Jakub Kapała)
Thomas Arne (1710-1778), Celia's Complaint (Joanna Kurek, Daniela Borowska, Marcin Kucharczyk)