SIR JOHN ELIOT GARDINER - NOWE WYKONANIE PASJI WG ŚW. JANA  JOHANNA SEBASTIANA BACHA!
Sir John Eliot Gardiner - dyrygent Fot: © Liliya Olkhovaya

SIR JOHN ELIOT GARDINER - NOWE WYKONANIE PASJI WG ŚW. JANA JOHANNA SEBASTIANA BACHA!

SIR JOHN ELIOT GARDINER, MONTEVERDI CHOIR & ENGLISH BAROQUE SOLOISTS

W NOWYM WYKONANIU PASJI WG ŚW. JANA

JOHANNA SEBASTIANA BACHA!

Koncert na żywo za pośrednictwm DG Stage w Wielki Piątek, 2 kwietnia,

link do transmisji: dgt.link/stage_gardiner

Premiera 104-płytowego wydawnictwa ‘John Eliot Gardiner - Complete Recordings’ – maj 2021

Sir John Eliot Gardiner, Monteverdi Choir i English Baroque Soloists ponownie połączą siły we współpracy z Deutsche Grammophon przy nagraniu Pasji według św. Jana J.S. Bacha. Interpretacja tego wybitnego dzieła pod batutą światowej sławy dyrygenta zostanie zaprezentowana w historycznym Sheldonian Theatre w Oxfordzie, skąd będzie transmitowana na żywo za pośrednictwem DG Stage 2 kwietnia 2021 roku o godz. 15:00. Dołączy do nich zespół znakomitych młodych solistów, co zapowiada jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku!

To chóralne arcydzieło zostało po raz pierwszy wykonane w kościele Nikolaikirche w Lipsku w Wielki Piątek 1724 roku. Kompozytor w bezprecedensowy sposób ożywił historię Męki Pańskiej według świadectwa św. Jana. Bogata w dramatyczne kontrasty partytura przedstawia wszystko od wstydu Piotra z powodu wyparcia się Chrystusa, przez przemoc tłumu i cierpienie Chrystusa na krzyżu, po podnoszącą na duchu wiarę w oczekiwanie na zmartwychwstanie. Muzyka Bacha jest na przemian sugestywna, wzruszająca, tryumfalna i głęboko poruszająca – kompozycja przykuwa uwagę słuchacza od początku do końca.

Koncert w ramach DG Stage będzie transmitowany z historycznego Sheldonian Theatre, sali ceremonialnej Uniwersytetu w Oxfordzie. Zaprojektowany przez Sir Christophera Wrena i zbudowany w latach 1664-1669, Sheldonian zwieńczony jest ośmioboczną kopułą, z której roztacza się panoramiczny widok na „miasto śniących wież”. Szczyci się również wspaniałym 32-panelowym malowanym sufitem, dziełem Roberta Streatera, nadwornego malarza Karola II.

„Z niecierpliwością czekam na wykonanie Pasji wg św. Jana Bacha w ramach DG Stage” mówi Sir John Eliot Gardiner. „Po raz pierwszy nagrałem ten utwór dla Archiv Produktion w 1986 roku i pozostaje on dla mnie naprawdę wyjątkowy. Dla Bacha ten utwór stanowił zarówno formę wyznania wiary, jak i dzieło sztuki religijnej. Prawie trzysta lat po tym, jak został wykonany po raz pierwszy, nadal porusza słuchaczy wszystkich wyznań bez wyjątku.”

Koncert na DG Stage będzie symbolicznym początkiem odnowienia współpracy pomiędzy Gardinerem i jego zespołami a wytwórnią. Ich niezwykła spuścizna w postaci nagrań dla Deutsche Grammophon i Archiv Produktion, obejmująca muzykę Bacha, Beethovena, Monteverdiego, Mozarta i Schumanna, ukaże się w maju 2021 roku jako kompletne wydawnictwo, składające się ze 104 albumów.

„Jestem niezwykle szczęśliwy, że po ponad 20-letniej przerwie, wracam do współpracy z wytwórnią Deutsche Grammophon,” wyznaje Gardiner. „Z wielką dumą spoglądam wstecz na wiele nagrań, które zrealizowaliśmy wspólnie z Monteverdi Choir, English Baroque Soloists oraz Orchestre Révolutionnaire et Romantique”.

Dr Clemens Trautmann, prezes Deutsche Grammophon, z radością potwierdza nawiązanie ponownej współpracy z Sir Johnem Eliotem Gardinerem oraz Monteverdi Choir & Orchestras. „Ogromnie się cieszę, że za pośrednictwem DG Stage możemy podzielić się wizją sir Johna Eliota Gardinera dzieła tak drogiego jego sercu z publicznością na całym świecie,” zauważa. „Jego głęboki wgląd w muzykę Bacha wynika z życia poświęconego na jej studiowanie i bogatego doświadczenia wykonawczego. Sir John Eliot Gardiner jest niewątpliwie jednym z artystów, którzy zdefiniowali Deutsche Grammophon i nasz label Archiv swoimi przełomowymi nagraniami – od mistrzów renesansu i baroku poprzez okres klasycyzmu i romantyzmu, a nawet obejmującymi tak różnych kompozytorów XX wieku, jak Holst, Lehár i Strawiński. Czujemy się zaszczyceni, że możemy ponownie połączyć się z tym bogatym dziedzictwem i zaprezentować retrospektywę jego twórczości, jak również zupełnie nowe nagranie z jego wspaniałymi, wieloletnimi partnerami – Monteverdi Choir oraz English Baroque Soloists.”

www.dg-stage.com

Classics & Jazz Department

UNIVERSAL MUSIC POLSKA Sp. z o.o.

ul. Czerniakowska 87a

00 – 718 Warszawa