Festiwal "Humanismus Carpathicus" - II edycja

      W dniach 13 – 16 czerwca br. odbyła się II edycja Festiwalu „Humanismus Carpathicus” organizowana przez Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego. W ramach festiwalu odbyły się cykle edukacyjne i koncerty na instrumentach z epoki. Tegoroczne miejsca festiwalowe to: Zagórz, Lesko, Dukla i Korczyna. Nazwa festiwalu stanowi odwołanie do dziedzictwa renesansowego humanizmu z terenu Podkarpacia (Paweł z Krosna, Grzegorz z Sanoka czy Walenty z Brzozowa), charakteryzującego się nie tylko nawiązaniami do literatury i sztuki antyku, ale także poszukiwaniem prawd ogólnoludzkich, niezależnych od pochodzenia, narodowości czy wyznawanej religii.

      W tej edycji organizatorzy postawili także na edukacyjny aspekt festiwalu. W Zagórzu i Lesku odbyły się 2 projekty: Wielka historia małego fletu prowadzone przez znakomitego teoretyka muzyki i flecistę – dr hab. Marka Nahajowskiego (prof. AM w Łodzi). Dzieci i młodzież z bieszczadzkich szkół miała okazję do zobaczenia dętych instrumentów historycznych a także instrumentów perkusyjnych i klawesynu. Młodzi melomani mogli spróbować swoich sił w grze na tych instrumentach.

      Pierwszy z koncertów Podróż przez średniowiecze prezentował panoramę świeckiej muzyki europejskiego średniowieczna: od pieśni trubadurów, poprzez tańce po wirtuozowskie utwory instrumentalne i wykonany został przy użyciu bogatego spektrum ówczesnych odmian fletów - w tym rzadko spotykanych w naszym kraju fletów podwójnych i piszczałek jednoręcznych.

Zagórz 1Koncert w Zagórzu: Marek Nahajowski - flet, Justyna Wójcikowska - instrumenty perkusyjne, fot. Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego

        Koncert drugi The Division Flute prezentował przegląd muzyki popularnej przełomu XVII i XVIII wieku tworzonej dla potrzeb angielskiego mieszczaństwa, a centralne miejsce w programie zajęły wirtuozowskie wariacje oparte na popularnych ówcześnie schematach harmonicznych, wykorzystywanych tak w pieśniach, jak i muzyce tanecznej., zaczerpnięte ze słynnego zbioru The Division Flute (1706). Wykonawcami koncertów byli: Marek Nahajowski, Justyna Wójcikowska – flety, instrumenty perkusyjne oraz Patrycja Domagalska-Kałuża - klawesyn

06Koncert w Lesku : Patrycja Domagalska, Justyna Wójcikowska , Marek Nahajowski, fot. Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego

      Kolejne dwa koncerty festiwalowe odbyły się w Dukli i Korczynie. W Muzeum Historycznym - Pałacu w Dukli zespół muzyki dawnej Musarion wykonał dzieła J. S. Bacha, G. Telemanna i Sonate F. Cattaneao. Ta ostatnia pochodziła z rękopisów zachowanych w Bibliotece w Tarnowie. Na zakończenie festiwalu już po raz drugi w Kościele NMP Królowej Polski w Korczynie zespół muzyki dawnej Filatura di Musica zagrał wspaniałe arcydzieła muzyki barokowej: Salve Regina G. F. Handla oraz kantatę J.S.Bacha „Ich habe genug”. Utwory wokalno-instrumentalne przedzieliła sonata Triowa G – dur J. S. Bacha. W koncecie zaprezentował się także chór CHORUS z Korczyny pod dyrekcją Stanisława Szostaka, który razem z zespołem Filatura di Musica wykonał trzy chorały J. S. Bacha.

13Koncert w Dukli, fot.Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego

      Festiwal odbywa się z inicjatywy Marka Nahajowskiego – kierownika artystycznego festiwalu oraz Patrycji Domagalskiej – koordynatorki wydarzenia.
Gromkie brawa po wszystkich wydarzeniach to dowód uznania dla organizatorów i wykonawców festiwalu, który co roku się rozwija i prezentuje wydarzenia w kolejnych miejscowościach Podkarpacia. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wstęp wolny dzięki czemu każdy z odbiorców może wybrać interesujące wydarzenie i być częścią społeczności festiwalowej.

Korczyna 3Koncert w Korczynie, fot. Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego

Festiwal dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Partnerzy Festiwalu Humanismus Carpathicus: Muzuem Historyczne – Pałac w Dukli, Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st, w Lesku

Współorganizatorzy: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu, Parafia pw. NMP Królowej Polski w Korczynie.

Partnerzy medialni: Klasyka na Podkarpaciu, Podkarpacie24.pl, Lesko24.pl