"Letnie koncerty w świątyniach" Krosno 2021
Dariusz Bąkowski-Kois - organy fot. arch. artysty

"Letnie koncerty w świątyniach" Krosno 2021

Oratoryjny koncert wokalno-organowy
Marcin Wolak - bas-baryton
Dariusz Bąkowski-Kois - organy
Termin: 3 lipca 2021 (sobota), godz. 16.00
Miejsce: Bazylika Mniejsza Fara

Dariusz Bąkowski-Kois - ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował (2003/2004) w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą: koncertował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Włoszech, w Rosji, Chinach, Meksyku, a także w Brazylii. Występował z recitalami w prestiżowych katedrach Europy, jak również Archikatedrze NMP w Moskwie czy Narodowym Centrum Sztuki (NCPA) w Pekinie. W latach 2001-2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato, czy basso continuo. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Łodzi oraz licznych konkursów ogólnopolskich. stopień doktora habilitowanego z zakresu instrumentalistyki (praca habilitacyjna poświęcona zagadnieniom wykonawstwa iberyjskiej muzyki organowej XVII stulecia), zaś w 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. W 2014 ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studia podyplomowe Master of Business Administration - Zarządzanie Szkołą Wyższą. W kadencji władz Uczelni 2012-2016 pełnił funkcję Prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie, 2016-2020 był Kierownikiem Katedry Organów swej macierzystej Uczelni.
Profesor Dariusz Bąkowski-Kois jest opiekunem artystycznym festiwalu. Sam również koncertował dla krośnieńskich melomanów.

Marcin Wolak - bas-baryton. Studia muzyczne ukończył w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Heleny Szubert-Słysz z wynikiem bardzo dobrym, a także dodatkowo klasę organów. Debiutował w Nadzwyczajnym Koncercie z okazji 100-lecia Krakowskiej Akademii Muzycznej, pod dyrekcją Rolanda Badera (Niemcy). W 1990/91 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1994-1995 był stypendystą Europejskiej Akademii Mozartowskiej oraz Międzynarodowej Akademii Bachowskiej - Stuttgart, a także Akademii Haendlowskiej - Karlsruhe. Swój kunszt wokalny doskonalił u wielu wybitnych śpiewaków. Jako solista bierze udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, koncertując z wieloma orkiestrami filharmonicznymi nie tylko w Europie, ale także w USA, Korei Południowej i Japonii. Marcin Wolak ma w swym bogatym repertuarze utwory od muzyki dawnej aż po współczesną i stale współpracuje ze znanymi kompozytoram,i poszerzając swój repertuar. Artysta dokonał wielu nagrań płytowych oraz archiwalnych. Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi. Jest współzałożycielem Polskiej Orkiestry XVIII w. z którą pod dyrekcją Paula Esswooda /2009-2012/ dokonał nagrania pięciu płyt CD z muzyką kompozytorów Jasnogórskich z historycznych zbiorów zgromadzonych w Bibliotece oo. Paulinów w Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Bardzo chętnie wykonuje muzykę kameralną. Od października 1997 pracuje jako wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2009 uzyskał tytuł Doktora Sztuki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Marcin Wolak obok bogatej działalności koncertowej oraz dydaktycznej odpowiada za kształt artystyczny koncertów Letniego Festiwalu Muzycznego w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Artystę gościliśmy już w cyklu Letnich Koncertów w Świątyniach w 2018 roku u oo. Franciszkanów z programem „Ave Maria w muzyce”.

Program:
Livre d'Orgue de Montréal (ca. 1724), Pange lingua. Plein Jeu, Récit sur le même chant, Dialogue sur le même chant
Heinrich Schütz (1585-1672), Ich liege und schlafe
Charles Gounod (1818-1893), O Jesu clementissime
Max Reger (1873-1916), Dein Wille, Herr, geschehe!
Vicente Rodriguez (1690-1760), Pangelingua 5° punto alto, Otra, de dos teclados, Otra, de dos teclados registro igual
Otra: Organo y cadereta en el órgano trompa y en la cadereta orlo
John Charles Clifton (1781-1841), Ecce Deus
John Loretz (1840-1912), Adoremus Te
Nicolas Gigault (1627-1707), Pange lingua à 3 parties, À 4 parties, Fugue sur Pange lingua, à 4 parties
Stanisław Moniuszko (1819-1872), Oratio, Ecce lignum crucis

RCKP Marcin Wolak fot. arch. artysty

fot. Marcin Wolak - bass-baryton, fot. ze zbiorów artysty