SPARKS

Waignein, Dubois, Dvorak, Borne.

Jakub Jarosz i Agata Hańko (Classicpair) rozpoczęli współpracę w 2012 roku podczas studiów w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Pracowali wówczas pod okiem wybitnych muzyków takich jak : Nicolas Bacri, Vincent Hepp, Alain de Rijckere, Laurent Haye, Julita Przybylska - Nowak i Joanna Litwin - Fenc.
Zainspirowani własnymi doświadczeniami oraz współpracą z wieloma artystami są otwarci na różnorodne style i gatunki muzyczne, czego dowodem jest płyta SPARKS, zarejestrowana przez wytwórnię DUX.
Nagranie to zostało zrealizowane w Kościele pw. św. Piusa X w Corpus Christi (Texas) w USA.

Pierwszymi utworami zamieszczonymi na płycie są "Deux Mouvements for altosaxophone and piano" Andre Waingneina. Utwory te są zatytułowane "Complainte" i "Caprice".
Andre Waignein ( ur.1942 - zm. 2015) to belgijski kompozytor, dyrygent, trębacz i muzykolog. napisał około sześćset kompozycji. Był profesorem Królewskiego Konserwatorium w Brukseli.

Pierre Max Dubois ( 1930 - 1995) był francuskim kompozytorem, pianistą i dyrygentem. Studiował w Paryskim Konserwatorium u Jean Doyen - fortepian oraz Dariusa Milhauda - kompozycję. Komponował głównie muzykę instrumentalną, ale napisał też 3 opery i kilka baletów. Eksperymentował z nietypowymi składami np. kwartet puzonowy, orkiestra saksofonowa. Wprowadził do muzyki klasycznej elementy jazzu.
Jego Sonatina na saksofon altowy i fortepian składa się z trzech części : Lent. Allegro vivo; Andante; Allegretto. Prestissimo

Kolejnym utworem nagranym przez Classicpair jest Sonatina G - dur na skrzypce i fortepian op. 100 Antoniego Dworaka w aranżacji na saksofon sopranowy. Utwór składa się z czterech części : Allegro risoluto; Larghetto; Scherzo. Molto vivace; Finale. Allegro.

Utworem zamykającym płytę jest "Fantaise Brillante on Themes from Bizet's "Carmen" Francuis'a Borne'a. Utwór ten napisany jest w oryginale na flet. Aranżacji na saksofon altowy dokonali Iwan Roth i Raymond Meylan.
Francois Borne ( ur. 1840 zm. 1920) był flecistą , kompozytorem i Profesorem Conservatoire the Musique w Tuluzie. Jego "Fantaise Brillante on Themes from Bizet's "Carmen" wpisała się na stałe w kanon literatury fletowej.

Przedstawię jeszcze krótko znakomitych wykonawców.
Jakub Jarosz ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr. hab. Pawła Gusnara a następnie w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie Alaina Crepina i Simona Diricqa. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach.
Jest artystą Julius Keilwerth Saxophone.

Agata Hańko studia I stopnia ukończyła w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie wybitnej belgijskiej pianistki - Eliane Reyes. Edukacje muzyczna kontynuowała na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Gracjana Szymczaka. Ma na swoim koncie I nagrodę w Konkursie Sonatina and Sonata w Corpus Christi (Teksas), dzięki któremu została zaproszona do wzięcia udziału w koncercie Laureatów w słynnej Sali Carnegie Hall.

CLASSICPAIR
Jakub Jarosz - saksofon
Agata Hańko - fortepian

Spis utworów:

André Waignein
Deux Mouvements for alto saxophone and piano
1. I Complainte
2. II Caprice

Pierre Max Dubois
Sonatina for alto saxophone and piano
3. I Lent.Allegro vivo
4. II Andante
5. III Allegretto.Prestissimo

Antonín Dvorák
Sonatina in G major for violin and piano, Op. 100 (arr. for soprano saxophone)
6. I Allegro risoluto
7. II Larghetto
8. III Scherzo.Molto vivace
9. IV Finale.Allegro

François Borne
Fantaisie Brillante on themes from Bizet’s “Carmen (arr. for alto saxophone by Iwan Roth and Raymond Meylan)
10. Fantaisie Brillante on themes from Bizet´s "Carmen"

DUX, DUX 1428, 2017
Reżyseria nagrania : Jan Nowicki
Montaż : Jan Nowicki, Jakub Jarosz, Agata Hańko

Płytę poleca Państwa uwadze Anna Stopińska - Paja