WORLD PIANO DAY - WIRTUALNY FESTIWAL w niedzielę 28 marca

Już po raz drugi Deutsche Grammophon zaprasza czołowych pianistów z całego świata do wspólnej celebracji World Piano Day w ramach wirtualnego festiwalu.

Transmisja na żywo w najbliższą niedzielę, 28 marca 2021 r., od godz. 15.00
za pośrednictwem kanału YouTube DG: http://dgt.link/world-piano-day

Wytwórnia Deutsche Grammophon zaprosiła 17 pianistów z kilkunastu różnych krajów, aby uczcić tegoroczny World Piano Day koncertami w ramach spektakularnego wirtualnego festiwalu, który będzie transmitowany na żywo w niedzielę, 28 marca.

„W zeszłym roku, kiedy wszystko było nieczynne, a świat ogarnął strach przed nowym wirusem, usiadłam przy moim fortepianie i nagrałam Sonatę Patetyczną Beethovena dla wirtualnego festiwalu Deutsche Grammophon” – wspomina Maria João Pires. „Poczułam wtedy, że poprzez muzykę możemy wysłać światu przesłanie współczucia. Wierzę, że nasze tegoroczne występy przyniosą pocieszenie i mam nadzieję, że skłonią ludzi do refleksji nad tym, jak możemy budować lepszą, sprawiedliwszą i bardziej zrównoważoną przyszłość.”

Widzowie będą mogli obejrzeć program w wykonaniu wirtuozów fortepianu od godziny 15:00 i przez kolejne 72 godziny na kanale YouTube DG.

Drugie wirtualne obchody Światowego Dnia Fortepianu organizowane przez Deutsche Grammophon mają słodko-gorzki wydźwięk. Tegoroczne hasło tego święta – „Abandoned Pianos” („Porzucone fortepiany”) – przywołuje na myśl zamknięcie sal koncertowych i ośrodków muzycznych po wybuchu pandemii koronawirusa. Niektórzy z pianistów biorących udział w tegorocznym festiwalu postanowili powrócić do tych pozostawionych samotnie instrumentów i obudzić je na czas swoich występów. Wszyscy zaangażowani w akcję artyści chcą w ten sposób dać nadzieję, że fortepiany, pianiści i publiczność wkrótce znów się połączą.

„Miłośnicy muzyki na całym świecie będą mogli poznać nieskończone możliwości ekspresji fortepianu, jego charaktery i nastroje dzięki wirtualnemu festiwalowi DG” — zauważa Dr Clemens Trautmann, prezes Deutsche Grammophon. „Dzięki tak wielu wspaniałym artystom wykonującym tak szeroki zakres muzyki, program ten ma prawdziwie festiwalowy charakter. Jesteśmy zachwyceni, że możemy włączyć się w obchody Światowego Dnia Fortepianu i podzielać jego wizję szerzenia radości poprzez granie i słuchanie muzyki fortepianowej.”

W wydarzeniu wezmą udział wybitni artyści. Charyzmatyczna Maria João Pires otworzy cały festiwal, wykonując Sonatę fortepianową K 332 Mozarta. Dyrygent i pianista Yannick Nézet-Séguin ukaże liryczną stronę tego instrumentu w nostalgicznym Moment Musical op. 16 nr 3 Rachmaninowa, aby następnie przejść do D’après Hopper francusko-kanadyjskiego kompozytora Érica Champagne’a. Również Alice Sara Ott postawiła na liryzm i wykona transkrypcję poruszającej pieśni Richarda Straussa „Morgen”. Jan Lisiecki, jeden z najwybitniejszych współczesnych interpretatorów muzyki Chopina, zaprezentuje jego dwa Nokturny, a Lang Lang wykona Siciliano z II Sonaty fletowej J.S. Bacha w wysublimowanej transkrypcji na fortepian solo autorstwa Wilhelma Kempffa, utworu, który znalazł się na niedawno wydanej rozszerzonej edycji Wariacji Goldbergowskich.

Rudolf Buchbinder zaprezentuje spektakularną parafrazę muzyki z Zemsty nietoperza Johanna Straussa II opracowaną przez Alfreda Grünfelda, po której Kit Armstrong zagra swoje autorskie Études de dessin (2017). Po koncercie Kirilla Gersteina, w którym usłyszymy utwory Thomasa Adèsa, nieżyjącego już Chicka Corei i brazylijskiej kompozytorki Chiquinhy Gonzagi, wystąpi laureat nagrody GRAMMY, Daniil Trifonov, prezentując „Jesu, joy of man’s desiring” Bacha. Duch wirtuozerii rozkwitnie w wybranym przez Seong-Jin Cho Impromptu nr 1 Chopina, podczas gdy siostry Labèque, Katia i Marielle, połączą intensywną żarliwość „Are you in love, Agathe?” z intymnym i cicho hipnotyzującym „Terrible Interlude” - oba utwory pochodzą z Les enfants terribles Philipa Glassa.

Podobnie jak dawniej, fortepian pozostaje dziś wiodącym instrumentem muzycznej inwencji. Dlatego wirtualny festiwal DG obejmuje również wybór utworów współczesnych w wykonaniu ich kompozytorów, z których wszyscy należą do rodziny artystów Universal Music. Joep Beving zaprezentuje trzy zachwycające utwory: „Losar” (wydany przez DG jako e-singiel 29 marca),„September” i „Sleeping Lotus”. Chad Lawson zagra „Stay” i Preludium D-dur ze swojej solowej płyty fortepianowej You Finally Knew, a Rob Lowe z Balmorhea wykona „Rose in Abstract” oraz „Evening” z albumu duetu The Wind (2021) oraz Time in the Hand (Sonata „Pathétique” nr 8, op. 13) – Beethoven Recomposed. Rui Massena zagra utwory z nadchodzącego albumu DG 20 Perception oraz z bijącego rekordy popularności Ensemble (2016); a Yiruma przedstawi trzy utwory, w tym romantyczny „Room with a View”.

World Piano Day został ustanowiony przez niemieckiego kompozytora, wykonawcę i producenta nagrań Nilsa Frahma w 2015 roku. Odbywa się co roku w 88. dniu roku, co symbolizuje liczbę klawiszy na pełnowymiarowym fortepianie.

NIEDZIELA, 28 MARCA 2021, od godz. 15:00
* dostęp przez 72 godziny *
http://dgt.link/world-piano-day

www.deutschegrammophon.com

Classics & Jazz Department

UNIVERSAL MUSIC POLSKA Sp. z o.o.

ul. Czerniakowska 87a

00 – 718 Warszawa