Waldemar Malicki po mistrzowsku na finał Dni Muzyki Fortepinowej

Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej - to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Sam festiwal jest wydarzeniem innowacyjnym, przy czym odwołuje się do starych wartości – muzyka jest od dawna zakorzeniona w tradycji Jarosławia. Jest hołdem i pośmiertnym ukłonem w stronę naszych wybitnych rodaków – Marii Turzańskiej i Fryderyka Chopina.
Dni Muzyki Fortepianowej promują i zaznajamiają mieszkańców regionu z jednej strony z muzyką klasyczną, a z drugiej z wywodzącymi się z regionu artystami, którzy realizują się właśnie w tej dziedzinie muzyki.
Ideę promocji lokalnych artystów widać już w samej nazwie – Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej, pianistki, założycielki Towarzystwa Muzycznego im. F. Chopina i Szkoły Muzycznej w Jarosławiu, mających siedzibę w Kamienicy Attavantich– budynku obecnie mieszczącym Centrum Kultury i Promocji, które jest współczesnym spadkobiercą idei Towarzystwa – ze względu na siedzibę oraz przejętą misję krzewienia kultury, w tym kultury wyższej. Postać Marii Turzańskiej była większości współczesnych jarosławian nieznana. Dzięki organizacji festiwalu sytuacja ta uległa zmianie – Turzańska stała się rozpoznawalna wśród mieszkańców miasta, a w 2013 r., decyzją Rady Miasta, Sala Lustrzana otrzymała jej imię. W obecnym roku obchodzimy 140 rocznicę urodzin znakomitej pianistki.
Podczas VII Dni Muzyki Fortepianowej wystąpią artyści pochodzący i związani z Jarosławiem, mianowicie: Monika Bachowska, Aleksandra Czerniecka oraz Jacek Ścibor, któremu towarzyszyć będą m.in. uczennice klasy śpiewu ZPSM w Jarosławiu.

10 marca (sobota), godz. 18.00
Bilety: 40 zł

Koncert finałowy

„Co tu jest grane?” czyli po mistrzowsku Waldemar Malicki

Waldemar Malicki - Jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich - solista, kameralista, improwizator. Ukończył z wyróżnieniem w roku 1982 Akademię Muzyczną w Gdańsku, a następnie (w latach 1982-83) doskonalił swe umiejętności w Wiedniu.
Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Rosji i Japonii. Uprawia kameralistykę z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami. Nagrał ok.40 płyt m.in. dla takich firm fonograficznych, jak Polskie Nagrania, Polton, Dux (Polska), Pavane (Belgia), Accord, Adda (Francja), Koch Records Schwann, Wergo (Niemcy), Pony Canyon (Japonia). Jego płyty z utworami Wieniawskiego i Bacha i Paderewskiego otrzymały w roku 1997, 2000 i 2003 nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Z kolei płyta z utworami Karola Szymanowskiego została uznana przez miesięcznik Studio za najlepszą płytę roku 1999. Artysta prowadzi kursy i seminaria muzyczne w Skandynawii, obu Amerykach i Japonii.
Swój autorski program pełen wirtuozerii i muzycznego humoru prezentował podczas wieczorów galowych organizowanych dla instytucji kulturalnych i społecznych, w ramach wystaw światowych EXPO w Hanowerze i Osace. Wykonuje też pełen mistycznych i religijnych znaczeń recital złożony z późnych kompozycji Liszta, zatytułowany „Katharsis”.
Waldemar Malicki był prezesem-założycielem Towarzystwa im. I.J. Paderewskiego. Od roku 2000 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun and Classic” w Nowym Sączu. Współautor z Jackiem Kęcikiem jedynej w swoim rodzaju Filharmonii Dowcipu , formacji muzycznej , z którą wielokrotnie wystąpił w TVP I i II. Laureat telewizyjnego „Wiktora” , „Telekamery” i wielu innych nagród TV.