LANG LANG - Goldberg Variations Extended Edition

Wydanie cyfrowe 12 lutego 2021

„Jeśli istnieje coś takiego jak ukryta prawda interpretacyjna, tak prawdopodobnie brzmi. Arcydzieło.”

Süddeutsche Zeitung

Po międzynarodowym sukcesie albumu Goldberg Variations, Lang Lang prezentuje serię nowych nagrań w ramach Goldberg Variations Extended Edition, która ukazuje się w wersji cyfrowej:

https://UmusicPL.lnk.to/LangLangBachGoldbergExtended

Znajdują się na niej niektóre z dzieł, które pianista zgłębiał w czasie intensywnych studiów nad barokowym arcydziełem J.S. Bacha.

„Im więcej czasu spędzałem z Wariacjami Goldbergowskimi, tym więcej chciałem się dowiedzieć o Bachu, jemu współczesnych i kompozytorach, których później zainspirował,” wyjaśnia Lang Lang. „Każdy z nowych utworów, które nagrałem na potrzeby tego projektu, wzbogacił moje rozumienie jego muzyki.”

Goldberg Variations Extended Edition zawiera aż siedem nowych utworów. Pierwszy z nich to przepiękna „Bist du bei mir”, aria skomponowana przez nieco młodszego od Bacha Gottfrieda Heinricha Stölzela, której transkrypcja pojawia się w Anna Magdalena Notebook. Kolejna to aranżacja Sinfonii z Oratorium Bożonarodzeniowego Bacha. Słuchacze będą mogli również podziwiać kunsztowną transkrypcję Wilhelma Kempffa na fortepian solo Siciliany z Drugiej sonaty na flet Bacha oraz Andante z Koncertu włoskiego Bacha. Ponadto Lang Lang wybrał Arabeskę Schumanna, który szukał inspiracji u swoich poprzedników, a w muzyce Bacha widział najczystsze źródło siły dla odnowy tej formy sztuki. Wreszcie, w nowym wydaniu znalazła się kontemplacyjna aranżacja utworu „Sheep may safely graze”, który Lang Lang nagrał ze swoją żoną, niemiecko-koreańską pianistką, Giną Alice, a także Andante z Sonaty D-dur Johanna Gottlieba Goldberga – co odzwierciedla fakt, że przez wiele lat zgłębiania monumentalnego dzieła Bacha, Lang Lang studiował również zachowaną muzykę utalentowanego młodego klawesynisty i kompozytora, od którego nazwiska dzieło zyskało swoją nazwę.

Ten cyfrowy projekt stanowi dopełnienie albumu wydanego przez Lang Langa we wrześniu 2020 roku, na którym ukazało się studyjne i koncertowe nagranie Wariacji Goldbergowskich. Nowemu wydawnictwu w formie Extended Edition towarzyszyć będą wykonania każdego utworu w formie wideo, a także krótkie filmy, w których pianista omówi poszczególne aspekty swoich interpretacji.

Classics & Jazz Department UNIVERSAL MUSIC POLSKA Sp. z o.o.