SEONG-JIN CHO ŚWIATOWA PREMIERA! Mozart - Allegro D-dur, K 626b/16

Niedawno odkryty utwór fortepianowy Mozarta zostanie wykonany
w Mozarteum Foundation w Salzburgu z okazji 265. rocznicy urodzin kompozytora,
a także zainauguruje otwarcie Mozartwoche Festival 2021.

Rolando Villazón, dyrektor artystyczny Mozartwoche, zaprosił Seong-Jin Cho
do premierowego wykonania Allegra D-dur.

Światowa premiera będzie transmitowana za pośrednictwem DG Stage
i dopełniona wydaniem utworu w wersji cyfrowej przez Deutsche Grammophon.

Dzięki Mozarteum Foundation oraz Deutsche Grammophon, wielbiciele Mozarta na całym świecie będą mogli obejrzeć i usłyszeć wykonanie tej kompozycji przez Seong-Jin Cho
online 27 stycznia o godz. 18:00

Czy istnieje lepszy sposób na uczczenie urodzin Mozarta niż światowa premiera jednej z jego kompozycji? Seong-Jin Cho wykona ją w Great Hall Salzburg Mozarteum Foundation 27 stycznia 2021, który jest jednocześnie dniem otwarcia pierwszej wirtualnej edycji festiwalu Mozartwoche, organizowanego przez Fundację. Wykonanie niedawno odkrytej kompozycji Allegro D-dur K626b/16 przez tego cenionego pianistę będzie transmitowane za pośrednictwem platformy Deutsche Grammophon, DG Stage, w wymiarze pełnego recitalu fortepianowego, wspartego opowieścią o tym i innych dziełach Mozarta. Skrócona wersja zostanie wyemitowana na kanale DG na YouTube oraz na kanałach Fundacji Mozarteum w mediach społecznościowych. Wytwórnia dodatkowo upamiętni tę prawdziwie wyjątkową okazję, wydając 29 stycznia Ninety-Four Seconds of New Mozart, nagranie w formie singla cyfrowego tego krótkiego, a jakże głęboko poruszającego utworu fortepianowego w wykonaniu Cho.

„Jak każda instytucja kulturalna na świecie, stoimy teraz w obliczu ogromnych wyzwań. Ale dzięki wirtualnej edycji festiwalu Mozartwoche, cały świat może doświadczyć i celebrować geniusz Mozarta w ramach dziesięciu wspaniałych koncertów, w których wystąpią najlepsi interpretatorzy Mozarta na świecie”, powiedział Rolando Villazón, dyrektor artystyczny Mozartwoche. „Światowa premiera Allegra D-dur to wisienka na urodzinowym torcie naszego ukochanego Mozarta. Jestem podekscytowany, że kompozycję tę zaprezentuje wybitny pianista Seong-Jin Cho, który ma cudowne wyczucie czułego człowieczeństwa mozartowskich melodii. Muzyka Mozarta przynosi nam ukojenie w tym trudnym okresie i jest światłem, które oświetla mrok czasów w oczekiwaniu na dni, kiedy publiczność i wykonawcy będą mogli się ponownie spotkać. Na razie mamy szansę przeżywać wspólnie koncerty podczas Mozartwoche online i być świadkami wyjątkowego momentu w historii muzyki dzięki tej światowej premierze.”

Tegoroczny Mozartwoche, planowany przy udziale publiczności, został odwołany po ogłoszeniu w grudniu przez austriacki rząd trzeciego narodowego lockdownu. Coroczny festiwal, odbywający się w Mozarteum od dwusetnej rocznicy urodzin Mozarta w 1956 roku, postanowił uczcić 265. urodziny kompozytora skróconym programem, przygotowanym specjalnie na potrzeby transmisji online. Allegro będzie miało swoją premierę w ramach 30-minutowego recitalu Seong-Jin Cho, a poprzedzone zostanie zapowiedzią Rolando Villazóna oraz dyrektora Mozarteum Foundation, dr Ulricha Leisingera.

„Propozycja premierowego wykonania przeze mnie tego nieznanego dotychczas dzieła Mozarta w mieście, w którym się urodził i w którym zostało ono stworzone, jest dla mnie wielkim honorem i zaszczytem”, podkreśla Seong-Jin Cho. „Jestem niezwykle poruszony, że między innymi dzięki platformie DG Stage, wielu ludzi na całym świecie będzie mogło usłyszeć ten wspaniały utwór po raz pierwszy podczas mojego recitalu w ramach Mozartwoche. Mam wielką nadzieję, że wydany przez Deutsche Grammophon singiel z tym utworem, który ukaże się w wersji cyfrowej, odda w pełni czar i moc tej kompozycji.”

Dr Johannes Honsig-Erlenburg, prezes Mozarteum Foundation w Salzburgu, dodaje: „Odkrycie tego nowego dzieła Mozarta jest dla nas prawdziwym darem, nie tylko dla Fundacji, ale dla przyjaciół Mozartwoche na całym świecie! Jesteśmy szczęśliwi, że wraz z Seong-Jin Cho i Deutsche Grammophon możemy wypełniać misję Fundacji w tak wspaniałym stylu, a naszym celem jest umożliwienie ludziom bez względu na wiek poznania muzyki, życia i osobowości Mozarta”.

Dr Clemens Trautmann, prezes Deutsche Grammophon, wyraża uznanie dla Fundacji Mozarteum z Salzburga i poświęcenia wszystkich osób zaangażowanych w przeniesienie Mozartwoche 2021 do sieci. „Dzięki sumiennej pracy naszych partnerów i przyjaciół mamy szansę usłyszeć niezwykle rzadką światową premierę Mozarta”, zauważa. „Rolando Villazón wraz z Mozarteum Foundation zasługują na nasze szczególne podziękowania. Gratulujemy Seong-Jin Cho tego jedynego w swoim rodzaju występu. W ścisłej współpracy z Fundacją Mozarteum, Unitel i innymi mediami, a także naszymi partnerami w platformach streamingowych, Deutsche Grammophon z dumą łączy publiczność na całym świecie i celebruje geniusz Mozarta w prawdziwie historycznym momencie”.

Allegro D-dur K626b/16 zapisane ręką Mozarta na obu stronach pojedynczego arkusza rękopisu, pochodzi prawdopodobnie z początku 1773 roku, ukończone pod koniec trzeciego tournée siedemnastoletniego kompozytora po Włoszech lub wkrótce po powrocie do domu, do Salzburga. Najpewniej partytura przeszła z majątku najmłodszego syna kompozytora do kolekcji austriackiego urzędnika państwowego i muzyka-amatora Aloysa Fuchsa, a wkrótce potem, być może przez pomyłkę, została przekazana w inne ręce. Pod koniec XIX wieku partytura należała do wiedeńskiego antykwariusza książek i sztuki, a po jego śmierci w 1899 roku została wystawiona na aukcję. Istnienie kompozycji odnotowano w trzecim i kolejnych wydaniach katalogu Köchela z dziełami Mozarta, ale utwór umknął naukowym badaniom, mimo że w latach 1900-1928 jego partytura była kilkakrotnie prezentowana na aukcjach.

W 2018 roku Fundacja Mozarteum w Salzburgu otrzymała ofertę kupna „nieznanego” Allegra od rodziny właściciela partytury, francusko-holenderskiego inżyniera, który pod koniec lat dwudziestych kupił rękopis od sprzedawcy w Paryżu. Zespół Fundacji wraz z ekspertami ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec potwierdzili autentyczność autorstwa Mozarta. Faksymile Allegra D-dur, wraz z obszernym wstępem i bibliografią, ukaże się 27 stycznia 2021.

Recital Seong-Jin Cho z muzyką Mozarta 27 stycznia 2021:

www.dg-stage.com

e-singiel wydany przez Deutsche Grammophon ukaże się 29 stycznia 2021

mozarteum.at/mozartwoche2021