XVI Święto Paniagi - Chorwacja i Rok Moniuszkowski.

Tradycyjnie już 3 Maja w Rzeszowie obchodzone jest Święto Paniagi - czyli ulicy 3 Maja, dawnej ulicy Pańskiej. Tematem przewodnim tegorocznej, XVI edycji Święta jest Chorwacja i miasto Split - miasto partnerskie Rzeszowa oraz Rok Moniuszkowski.

GALERIA FOTOGRAFII MIASTA RZESZOWA, ul. 3 Maja 9 (11:00-17:00)
„Chorwacja – natura, kultura, dziedzictwo” - wystawa plenerowa przed budynkiem
Wystawa prezentująca zarówno piękno chorwackiej natury jak i bogactwo kulturowego dziedzictwa tego kraju. Na fotografiach Bogdana Szczupaja będzie można podziwiać monumentalną urodę wodospadów Krka czy dzikich plaż na bezludnych wyspach, takich jak leżący w pobliżu Korčuli, Proizd, ale także odkrywać wyjątkowe zabytki bogatej historycznej przeszłości Dalmacji. Jej ślady znaleźć możemy nie tylko w partnerskim mieście Rzeszowa – Splicie, u wybrzeży którego dominuje wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana, ale także w innych miastach i miasteczkach Dalmacji – zarówno tych na lądzie jak i na okolicznych wyspach.

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. Stanisława Konarskiego, ul. 3 Maja 15 (12:00-17:00)
"Chorwacja w Monarchii Austro-Węgierskiej (mały słownik polsko-chorwacki (serbsko-chorwacki)" - wystawa w sali 22
"I Liceum Ogólnokształcące" - wystawa w korytarzu prowadzącym na małe podwórko

SCENA NA RZESZOWSKIM RYNKU

Koncert finałowy w ramach Roku Moniuszkowskiego, godz. 19:00

"Straszny dwór - opera w przekroju"

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej ;  dyrygent: Marta Kluczyńska ; inscenizacja: Ryszard Cieśla ; proj. multimedialne: Jan Piziak ; soliści: studenci i absolwenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina ; zespół wokalny: studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego i artyści Chóru Filharmonii Narodowej